През 2015 г. БВП на човек от населението е в границите от 46% в България до 271% в Люксембург спрямо неговата средна величина в ЕС
В десет държави-членки на ЕС регистрират фактическото индивидуално потребление (ФИП) на човек от населението е над средното за ЕС. Най-високо е то в Люксембург – 37% над средното ниво. Германия е с близо 25% , следвана от Австрия, Обединеното кралство, Дания, Финландия, Белгия, Франция, Нидерландия и Швеция, които са постигнали нива между 10 и 20% по-високи от средното за ЕС.
Фактическото индивидуално потребление (ФИП) измерва материалното благосъстояние на домакинствата. Базирано на първите предварителни оценки за 2015 г., ФИП на човек от населението, изразено в стандарти на покупателната способност (СПС), варира обобщено между държавите - членки на ЕС от 51 до 137% от средното ниво в EС, съобщи НСИ.
ФИП на човек от населението за дванадесет държави-членки варира до 30% по-ниско от средното ниво. В Италия, Ирландия и Кипър равнищата са до 10% под средното, в същото време в Испания, Португалия, Литва, Гърция и Малта те са от 10 до 20% по-ниски, в Словакия, Чешката република, Полша и Словения - от 20 до 30% по-ниски.
Шест държави членки бележат ФИП повече от 30% под средното. Естония, Латвия и Унгария имат от 30 до 40% по-ниско равнище, докато в Хърватия и Румъния ФИП е с малко над 40% по-ниско, в България е с около 50% по-ниско от средното ниво за държавите от ЕС-28.
Тези данни за ФИП на човек от населението, изразени в стандарти на покупателната способност, са публикувани от Евростат, Статистическата служба на ЕС.
БВП на човек от населението варира от 46 до 271% от средното равнище за ЕС-28
БВП е основният измерител на икономическата активност и също показва значителни разлики между държавите членки. През 2015 г. БВП на човек от населението е в границите от 46% в България до 271% в Люксембург спрямо неговата средна величина в ЕС-28. Единадесет страни отбелязват нива на БВП на човек от населението над средното за ЕС-28 ниво през 2015 година.