19 Януари 2025, 01:56 Днес (0) | Вчера (0)

Доларът триумфира за пореден път

27 Март 2006 14:02 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Въпреки ръста от 1.4% спрямо еврото и 1.5% по отношение на йената, доларът все още губи 1.6% към единната валута и 0.2% спрямо японската от началото на 2006 година

През изтеклата седмица доларът се покачи спрямо основните си конкуренти, успявайки да навакса изоставането преди това. Ръстът по отношение на единната валута беше в размер на 1.4 процента до 1.2035 долара, а спрямо йената – 1.5 на сто до 117.46 йени, въпреки, че през последния ден на седмицата американската валута изгуби част от постигнатото. От началото на годината обаче доларът все още губи 1.6% към единната валута и 0.2% спрямо японската. Единната валута поскъпна в петък спрямо долара, но поевтиня до най-ниското си ниво спрямо британския паунд за последните 9 дни. Основна причина за това бяха някои позитивни икономически показателя за икономиката на страната, които дадоха повод инвеститорите да вярват, че централната банка на страната няма да понижава лихвите на този етап. Така едно евро се разменяше за 68.91 пенса спрямо 69.5 пенса в началото на търговията в петък.
Лирата поскъпна и спрямо долара, също възползвайки се от слабите данни за продажбите на нови жилища в САЩ, и един паунд се поскъпна до 1.7431 долара.
В момента 14 от 27 икономисти са на мнение, че централната банка на Острова ще понижи лихвите там под сегашното ниво от 4.5% до септември.
Причината за това станаха данните за продажбите на жилища на вторичния пазар, според които показателят се е понижил през февруари с над десет процента. Това се оказаха и най-лошите данни за показателя за последните девет години и незабавно предизвикаха спекулации, че ФЕД е прекалил с повишаването на лихвата по федералните фондове.
През втория месец на текущата година продажбите на жилища са се понижили с 10.5% до 1.08 млн., спрямо 1.207 млн. през януари, като в същото време предложените за продажба домове са достигнали рекордния брой от 548 000 за месеца.
Тези данни са безспорно свидетелство за охлаждането на пазара на недвижимите имоти във водещата световна икономика.
Фючърсите на основната лихва в САЩ в момента отчитат на 100% повишаването на основната ставка на заседанието на FOMC на 28 март до 4.75% на годишна база, но вероятността ставката да бъде повишена на следващото заседание на ФЕД през май с поредния четвърт процент се понижава до 80%.
Възходящият импулс за долара миналата седмица беше зададен от позитивното изказване на президента на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке.
Председателят на Фед Бен Бернанке обяви в първата си реч пред финансовите пазари, че не вижда знаци за забавяне на икономическата експанзия в САЩ, съобщи Bloomberg. Според Бернанке доходността на държавните облигации към момента не сигнализира за забавяне на най-голямата световна икономика. Наблюдава се стесняване на разликата на доходността между краткосрочните и дългосрочните облигации, обяви още той.
Въпреки позитивната си оценка Бернанке остава решен да продължи строгата финансова политика на Фед.
Речта на председателя на Фед за американската икономика е последното му официално изявление преди следващата среща на Фед, когато се очаква покачване на лихвите с четвърт пункт до 4.75 процента. Това ще бъде 15-о поредно повишение на основната лихва. За голямата вероятност на увеличението в края на март говори увереността на Бернанке за доброто развитие на икономиката, както и че пазарът на имоти ще понесе сравнително леко новите лихви.
Сравнително ниските лихви на дългосрочните държавни облигации обаче усложняват задачата на Фед, коментират експерти.
Тези ниски лихви до известна степен намаляват ефекта от по-високата доходност на краткосрочните облигации. Към момента доходността на 10-годишните облигации е 4.66 процента и е без промяна от юни 2004 досега въпреки най-дългата серия на покачване на лихвите.
В миналото по-високите краткосрочни лихви спрямо дългосрочните бяха един от индикаторите за бъдеща рецесия, но експерти отчитат липсата на подобна връзка през последните 15 години. Бернанке обаче подчерта, че не интерпретира връзката на доходността на облигациите по този начин.
Председателят на Фед обяви, че данните за потребителските разходи изглеждат стабилни, а ръстът на ипотечните кредити при бума на недвижимостите през последните пет години няма да се окаже сериозен проблем.
Много от американските домакинства са заменили по-скъпите потребителски кредити с ипотечни, коментират експертите. Подобно преструктуриране на семейните финанси е позитивно развитие, коментира Бернанке.
Проучване на Bloomberg предвижда ръст на американската икономика от 4.7 процента на годишна база през следващия месец. Това е най-активната експанзия за последните две години и е почти три пъти над ръста за четвъртото тримесечие на миналата година. До момента инфлацията остава ниска въпреки данните за инфлацията.
В понеделник по време на европейската сесия американският долар коригира понижението си от миналата седмица, след шамара, който получи от негативните данни за инфлационния натиск в САЩ. Снижаването на долара през предходната седмица се дължеше на промяната на пазарните оценки на икономическите перспективи пред САЩ и еврозоната. Пазарът се разочарова от икономическите данни на САЩ, които намекват за пауза по въпроса за лихвите, докато редица фактори показваха, че ЕЦБ ще повишава лихвата в еврозоната по-агресивно, опитвайки да я доведе до неутрално ниво.
В понеделник президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише заяви, че ЕЦБ прави всичко по силите си, за да задържи ръста на инфлацията.
Той посочи още, че страните от еврозоната трябва да направят пазара на труда “по-гъвкав”, за да успеят на намалятнивата на безработицата.
Трише направи този коментар след като във Франция вече цяла седмица продължават студенските протести срещу плановете на кабинета да направи промени в трудовото законодателство.
Предложените от Париж промени се натъкнаха на сериозна опозиция, като дори и експерти смятат, че проектозаконът нарушава правата на работниците и не е в състояние да постигне набелязаните цели.
Трише посочи, че в страни като Ирландия и Испания, където наскоро беше променено трудовото законодателство, ръстът на икономиката е значително по-висок от средния показател за еврозоната.
Според главния икономист на институцията Отмар Изинг, в еврозоната в момента се наблюдава силен ръст на паричната маса, което е явен признак за инфлационен натиск. Двете изказвания забавиха низходящото корекционно движение на единната европейска валута.
Членът на ръководството на Централната Банка Хосе Мануел Гонзалес-Парамо също наля масло в огъня, като посочи, че рисковете от засилване на инфлационния натиск в еврозоната не са се понижили от момента на първото повишаване на лихвата по рефинансирането през декември миналата година.
Според него инфлацията най-вероятно ще надвиши целевото ниво от две на сто през текущата година. Парамо отхвърли спекулациите, че ЕЦБ се стреми към установяването на “неутрална ставка”. “Инфлационните рискове продължават да се засилват в региона” подчерта Парамо.
Във вторник доста интересно беше развитието при валутната двойка EUR/CHF. Единната валута поскъпна до двегодишен максимум спрямо "швейцареца" заради спекулациите, че лихвите в Швейцария ще останат ниски още дълго време, а в еврозоната ще продължи повишението им. Така еврото достигна 1.5745 франка, което е най-високото ниво от март 2004 г. досега.
Според някои наблюдатели швейцарската централна банка по-скоро ще следва ходовете на ЕЦБ, без да посмее да стигне по-далеч от нея при повишаване на лихвите в страната. В момента основната лихва там е 1.25%, като за последно тя беше повишена с 0.25% през миналата седмица. Настоящото й ниво обаче остава доста под нивото от 2.50%, валидни за страните от еврозоната.
Според публикувания във Протокол от последното заседание на Комитета по паричната политика на Националната банка на Великобритания, състояло се на 8 и 9 март става ясно, че решението лихвата да остане непроменена е взето с 8:1 гласа.
За четвърти пореден месец Стивън Никел е гласувал за понижаване на ставката с четвърт процент.
Това съвпадна с прогнозите на аналитиците и не повлия върху динамиката на пазара.
Дефицитът в търговския баланс на еврозоната през първия месец на годината е достигнал 10.8 млрд. евро, спрямо 1.6 млрд. евро през януари 2005 година и с 0.7 млрд. евро през декември 2005 г. Това е най-негативния показател за цялата история на еврозоната.
Както сочат данните, публикувани от Статистическото ведомство на ЕС - Eurostat, вносът през месеца се е покачил до 111.3 млрд. евро, спрямо с 88.9 млрд. евро година по-рано, което е ръст от 25%.
Експортът през този период също бележи ръст, но от 15 на сто до 100.5 млрд., спрямо 87.3 млрд. евро година по-рано.
Дефицитът на търговското салдо от внос на енергоносители достига за цялата 2005 година 196.1 млрд. евро, спрямо 136 млрд. за 2004 година.
Основното събитие на започналата седмица ще е заседанието на FOMC, насрочено за 28 март.
На пазара на практика никой не се съмнява, че ФЕД ще покачи за пореден път лихвата с четвърт процент до 4.75 на сто на годишна база.
Не се очакват и сериозни промени в риториката на т.нар. съпътстващо заявление, като документът вероятно ще съвпадне с предишния. По-конкретно – ще се запази оценката за инфлацията като “сдържана”, икономическият ръст ще бъде окачествен като стабилен. Предвид последните данни от миналата седмица, пазарът ще е заинтересуван от оценката на ФЕД за пазара на недвижимите имоти.
Като цяло може да се посочи, чу FOMC ще остави открит въпроса за по-нататъшното повишаване на лихвата в САЩ.
Утре ще бъде публикуван и отчета за потребителските настроения за март, където се очаква незначителен ръст до 101.8 пункта.
Сред показателите, вероятно най-важен ще е отчетът, планиран за четвъртък, за ръста на БВП на водещата световна икономика. В петък пазарът ще следи и данните за личните доходи и разходи на американците.
Що се отнася до европейските данни – утре преди обяд ще бъде публикуван IFO business climate index, където се очаква спад до 102.8 пункта, спрямо 103.3 през февруари.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 17 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9040
GBP 2.4796 2.4887 2.3212
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив