16 Ноември 2024, 14:50 Днес (0) | Вчера (3)

Застаряването се превръща в глобален проблем

19 Март 2007 10:25 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Здравните застраховки, пенсионните фондове и други форми на социални помощи са "изтощени"

По данни на ООН световното население не само расте с главоломна скорост, но и застарява. До средата на века земното кълбо ще е населявано от 9.2 милиарда души. Това са два милиарда и половина повече от сега. В световен мащаб броят на хората над 60-годишна възраст ще нарасне тройно на близо два милиарда души, гласят прогнозите на ООН.
Въпреки спада в раждаемостта световното население се увеличава годишно с близо 78 милиона души. В бъдеще този ръст ще е характерен само за развиващите се страни. Там населението ще нарасне от понастоящем 5.4 милиарда души на близо 8 милиарда. В индустриалните държави ще живеят както и днес близо 1.2 милиарда души. Актуалните прогнози на комисията на ООН по въпросите на световното население представят цифри, които са значително по-високи от тези, съдържащи се в прогнозите от преди две години.
В повечето страни в света днес хората живеят по-дълго и са по-здрави. За първи път в човешката история населението на планетата на възраст над 65 години надминава по многобройност децата до 5 години. Но това постижение на отминалия XX век същевременно носи редица опасности и предизвикателства. Глобалното застаряване на хората, включително и в бедните страни, създава нови проблеми и кара правителствата да обмислят промени в законодателствата и основните житейски концепции.
То засяга вече и икономическия растеж, трудовата сила, търговията, миграцията, възстановяването на природните ресурси, международните отношения и националната сигурност, предупреждават експерти. В Държавния департамент на САЩ се състоя международна среща по проблема, на която бяха поканени представители на правителства, университети, частни компании, чужди общности в Америка. Американският държавен секретар Кондълиза Райс призова да се засили международният диалог по проблемите на стареенето. Райс посочи, че е нужно правителствата да бъдат подтикнати да вземат мерки.
Продължителността на живота се увеличава и хората над 85 години са най-бързо растящата възрастова група, характерна с хронични заболявания и инвалидност, стана ясно от докладите на ООН и на редица учени. Здравните застраховки, пенсионните фондове и други форми на социални помощи са "изтощени". Големи групи от хора най-вече в развитите страни прекарват основната част от живота си като пенсионери и рентиери, а не като работещи. Хроничните болести се превръщат в непосилна тежест за обществото. Докато инфекциозните заболявания вече са под 32%, хроничните, които изискват непрекъснато лечение, достигат 85% от болестите в развитите страни и 44% в държавите със среден или нисък доход на глава от населението.
Семейната структура също се променя при хората, които живеят по-дълго - инвестира се в младите, докато възрастните остават с минимални средства за преживяване, отбелязват експертите. Застаряването според тях се отразява и на отбраната - намаляват групите, от които държавата може да набира войници, което неизбежно се отразява върху националната сигурност. Специалистите са единодушни, че международното сътрудничество може да помогне за по-доброто планиране и осъществяване на програми, които да решат проблемите със застаряването в световен мащаб.
Най-вече в бедните страни, където и днес основните потребности на хората не могат да бъдат задоволени, населението нараства с главоломна скорост. В 50-те най-бедни страни в света до средата на века населението ще нарасне от понастоящем 800 милиона души на близо два милиарда. Това ще засили неимоверно натиска върху голяма част от развиващите се страни, най-вече по отношение на прехранването, както и в сферите на здравеопазването и образованието.
В някои развиващи се страни като Коста Рика, Тайланд и Тунис раждаемостта намалява прогресивно. В други страни като Гана, Кения и Индонезия параметрите са от години насам константни, а в третата група развиващи се държави като Нигерия и Уганда раждаемостта намалява, макар и почти незабележимо.
В Африка, най-вече в страните южно от Сахара, три четвърти от населението живее под екзистенц-минимума. Именно в тези страни обаче населението нараства с най-голяма скорост. До 2050-та година Африканският континент ще бъде населяван от близо два милиарда души, което е двойно повече в сравнение с равнището понастоящем, а в страни като Афганистан, Конго и Уганда, където преобладават младите, населението ще се увеличи дори тройно. В тези страни спешно трябва да се вземат съответни мерки.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив