12 Януари 2025, 21:01 Днес (0) | Вчера (0)

Колебание и малки суми властват на пазара на ипотечното кредитиране

07 Юли 2009 12:06 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

През последните два месеца и клиентите и банките демонстрират умерен оптимизъм

След години на изключителна динамика, първото полугодие на 2009 г. показа трайно свиване на кредитирането. Както банките, така и потребителите предпочетоха да изчакат развитието на кризата, на общите икономически показатели и на пазара на недвижими имоти. В края на април под влияние на понижените цени на имотите и първите сигнали за успокоение на потребителите, пазарът на кредити у нас усети оптимизъм. Купувачите се завърнаха, първоначално за проучване, а след това и за реалния действия, а тези, които изпитваха по-сериозни затруднения предприеха логични стъпки за справяне в ситуацията, което повиши общата динамика в сектора.
Сравнителният анализ на данните от първото полугодие на 2009 спрямо това на миналата 2008 година сочи спад на почти всички основни показатели. Причината е в задълбочаващата се несигурност в резултат на нарастващата безработица и неяснота за размаха и дълбочината на световната криза. Добрата новина бе стабилността на банковата система и сравнително ниския дял на лошите кредити.
Няколко типа сделки се сключваха през първото полугодие на 2009-та година като най-голям е делът на класическите ипотечни кредит за покупка на имот, следван от класическите потребителски кредити и потребителските кредити, които се използват за допълване на спестените средства и също биват инвестирани в сделките, макари и по-малко се теглеха и ипотечни кредити за лично ползване, които заместват донякъде бизнес кредитите при собствениците на малки фирми или едноличните търговци.
Движението при лихвените нива беше незначително. През първото полугодие на 2008 г. лихвите в евро се движеха в рамките на 7,25% - 7,5 %, докато през настоящата година те достигнаха 8 – 10%.
Периодът беше белязан от изключително голям процент клиенти, които спират още на етап проучване на пазара. Интересен е анализа на техните мотиви. Според проучване на КредитЦентър, най-голям дял от тях – около 26% са имали спестени средства, но са проучвали финансовата изгода от ползването на заемен капитал. След като са видели условията, тези клиенти са намалили сумата, която са готови да вложат в жилища и са предпочели да не използват външно финансиране. Любопитно е съпоставянето на мотивите на тези потребители с причините, посочени от друга група клиенти – тази на отказалите се след одобрение от банката преди година. Едва 4% тогава са предпочели да платят с наличен кеш. Най-голям дял – 32% са посочили, че цените са прекалено високи преди година, а след спада от над 30%, който недвижимите имоти отбелязаха, все още високи са цените според 22% от запитаните. Независимо от ниските цени, които намаляват значително общата изискуема сума за сключване на сделка, хората все още се притесняват от високите лихви и ги считат за сериозна пречка.
Спад от малко над 21,8% отбелязва средният размер на кредитите в София, като през първото полугодие на 2009 година той е бил 35 100 евро. Средният размер на изтеглените кредити за периода 1.01.– 30.06.2008 г. за цялата страна е достигнал  44 886 евро, докато за съшия период на 2007 г. е бил  31 100 евро. Това опровергава твърденията, че показателите са спаднали до нива от преди три или дори пет години.
Основната причина за на пръв поглед големия спад, се крие в по-ниските цени и по-ниския процент на финансиране. Тази зависимост се очертава ясно при анализ на данните в отделните градове на страната – в София, където пазарът имаше най-големи колебания в ценови аспект, заради сериозното предлагане, дори има ръст спрямо първата половина на 2007-ма година.
Вторият по значимост фактор – спадът на процента на финансиране на закупувания имот изигра своята роля във всички населени места. Ако през юли 2008 г. голям наричахме кредит от над 300 000-350 000 евро, то днес финансовите институции са доста по-скептични към отпускането на големи суми, с изключение на случаите, когато обезщетението е сериозно и с уникални характеристики.
Малките и големи кредити почти са изчезнали от пазара. Най-голям е делът на заемите между 30 и 50 хиляди евро. В сравнителния анализ прави впечатление, че през 2007 година най-масово са се теглили по-малки кредити, т.е. и при общото сериозно отстъпление има показатели, които посочват, че пазарът е преживял момент на зрялост и връщането към старите нагласи е трудно. Потребителите вече не считат сумите от над 30 000 евро за големи.
Максималният обем на финансиране беше най-често обсъждан от клиентите и финансиращите организации. Причината е в движението на цените на имотите надолу, както и в по-високите проценти на риск, които банките са длъжни да калкулират във всяка подобна сделка. Ако към средата на 2008 година най-голям дял са заемали кредитите с финансиране между 80 и 90% от покупката, то днес в обшия случай се отпускат между 40 и 60%. Вече твърде рискови като продукти, кредитите със 100% финансиране изчезнаха, като за сравнение дори през 2007-ма те са присъствали с 4% от обшия дял.

А.Г.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 10 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8979
GBP 2.4796 2.4887 2.3337
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив