17 Ноември 2024, 01:58 Днес (0) | Вчера (0)

Кредитният риск остава най-важен за българските банки

28 Януари 2008 17:29 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Опасенията на БНБ, свързани с ипотечната криза, засега не се оправдават

Макар работещите на българския пазар банки да нямат инвестиции в структурирани продукти (базирани върху ипотеки дългови книжа като CDO, ABS, MBS),българската централна банка е имала опасения, че отдръпването на инвеститорите от тях на световните пазари, както и някои негативни прогнози за развитието на ипотечните пазари в някои от новите членки на ЕС, ще повлияе на доверието в системата и върху качеството на някои активи. Опасенията обаче не са били потвърдени през третото тримесечие на 2007 г., пише в анализа на БНБ за този период, публикуван миналата седмица.
Най-важният риск за българската банкова система през този период си остава кредитният. Капиталовите изисквания за неговото покритие са нараснали с 10,73% до почти 4 млрд. лв., но този буфер непрекъснато се стопява заради агресивното поведение на няколко от най-големите банки, пише в анализа на БНБ. Преследването на пазарен дял на кредитния пазар се превръща във водещ мотив на мениджмънта на някои банки, отбелязват анализаторите, а това поставя под съмнение прецизността на преценките им за възможностите на средата и нейната кредитоспособност.
Качеството на активите в системата през третото тримесечие не е променило параметрите си спрямо предишните няколко тримесечия. В края на септември класифицираните кредити са 5,07% от всички раздадени кредити в системата, а необслужваните - 2,22% (година по-рано те са били съответно 7,48% и 2,49%). Коефициентът на покритие (заделени провизии към необслужвани кредити) е висок - 1,29, но въпреки това според анализаторите има индикации за проблеми при част от пласментите. Класифицираните потребителски кредити са се увеличили с 32,13%, ипотечните - с 39,41% , а кредитите за предприятия - с 33,58%.
Според анализаторите засега увеличените разходи за провизии не водят до "изпреварваща ерозия на финансовия резултат", но вече има симптоми за проблеми на част от кредитните портфейли. В системата има значителен финансов ресурс за покриване на такъв риск, но въпреки това посочените процеси увеличават елементите на несигурност и директно влияят върху финансовата стабилност.
В доклада се отбелязва, че постигнатата през третото тримесечие възвращаемост на активите и капитала е най-висока за последните 4 години. Развитието на системата дава основание на експертите да очакват по-високи годишни финансови резултати от постигнатите през 2006 г. Според тях има всички предпоставки за посрещане на евентуалните рискове през последното тримесечие на годината.
В структурата на доходите няма съществени промени, доминират лихвените пред нелихвените доходи в системата, в условията на висок кредитен растеж, а това не е изцяло положително, смятат анализаторите.
Капиталовата адекватност на системата е 13,85%, а печалбата от деветмесечието е надежден вътрешен източник за подкрепа на капитала при повечето банки. Капиталовата позиция на сектора като цяло е стабилна и адекватна на рисковия му профил, смятат в БНБ. Влошаванията при някои банки не са от фундаментален характер, а от недобро планиране и управление.
Анализаторите оценяват като добра ликвидността на системата, независимо от растящия дял на кредитите и авансите в структурата на активите. Те обръщат внимание на мениджмънта на банките внимателно да следи промените на ситуацията в системата и в средата (на фона на кризата на финансовите пазари), защото увеличаването на матуритета на активите при запазване на матуритета на пасивите крие опасности, които налагат адекватни управленски действия.
ЧХ



Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив