29 Септември 2024, 14:31 Днес (0) | Вчера (0)

Мексико измести Бразилия, Китай задминава САЩ

10 Юли 2008 18:39 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Руски анализатори очакват сериозно преустройство на световната финансово-валутна архитектура

„РБК Дейли“

Групата страни с бързо растящи икономики БРИК /Бразилия, Русия, Индия, Китай/ скоро може да смени абревиатурата си на МРИК, след като Мексико измести Бразилия.
Според експерти на Grant Thornton International (GTI) идва краят на петилетката на БРИК. Инвеститорите съветват да се обърне внимание на новите играчи, сред които освен Мексико фигурират Полша, Индонезия и Тайланд. Междувременно привържениците на традиционната структура БРИК допускат само разширяване на групата, но по никакъв начин замяната на една страна с друга. Преди пет години икономистите от Goldman Sachs предложиха на международните инвеститори нов обект за изгодни вложения на финансови средства, групирайки компаниите от Китай, Русия, Индия и Бразилия в общ инвестиционен пакет. През 2008 г. експертите от  GTI се обърнаха към бързо растящите пазари и за пръв път са изчислили свой собствен индекс, който сигнализира, че блокът БРИК е изживял ролята си и се нуждае от замяна. Страните с най-висок темп на ръст на БВП  като правило се отнасят от икономистите към бързо растящите. Анализаторите на  GTI са решили да отчетат в своя индекс освен темповете на ръст на БВП и други показатели: численост на населението, перспективи на растежа, индекс за развитие на човешкия потенциал на ООН, БВП на глава от населението и участие в международните икономически отношения. „Важно бе не само да се изчисли ръста, но и потенциалът на държавите, да се разбере ролята, която страната ще играе в бъдеще в глобалната икономика“, заяви за „РБК Дейли“ партньорът от GTI Иван Сапронов. В качеството на нова инвестиционна цел бе предложено Мексико, което както следва от рейтинга, вече е изпреварило Бразилия по общия показател на икономическо развитие. „Икономиката на страната се характеризира с безпрецедентна стабилност в течение на последните осем години: стабилна инфлация и курс на песото. Не е за учудване, че Мексико зае четвърто място в списъка“, заяви за „РБК Дейли“ ръководителят на мексиканския клон на GTI Хектор Перес. По неговите думи, Мексико има в момента 12 споразумения за свободна търговия с 43 страни по света, което съдейства за увеличаването на износа. Наличието на висококвалифицирани кадри,  добре развита обработваща промишленост и монтажно производство са плюс за Мексико. Съседството със САЩ също му помага да диша във врата на БРИК: над 85% от мексиканския износ се насочва към магазините на северния съсед. Въпреки това този фактор определя зависимостта на Мексико от неуредиците в американската икономика. „Групата БРИК може да се разшири. Но Мексико не може да замени някоя от страните в нея, включително и Бразилия. По ниво на диверсификация, а също така по отделни показатели икономиката на Бразилия е все още по-голяма, отколкото мексиканската“, заяви за „РБК Дейли“ регионалният
директор за Латинска Америка в  Economist Intelligence Unit Джъстин Тоди. Пет години след появата на квартета БРИК неговата структура остана същата, но акцентите на инвестиционна привлекателност постепенно се променят. Ръстът на цените на енергоносителите и изкопаемите, които се наблюдават през последните няколко години, помогна за укрепване на позициите на Бразилия и Русия. Същото обстоятелство усложни развитието на зависимите от суровинния внос икономики на Индия и Китай. Русия изнася днес около 12% от световния петрол, а Бразилия  се смята за водещ доставчик на желязна руда и етанол. Едновременно с това бразилският фондов пазар за пръв път от шест години изпревари по капитализация индийския, който само от началото на 2008 г. е загубил над 35%.

През 2035 г. китайската икономика ще излезе на първо място в света, изпреварвайки САЩ, а в средата на века ще превъзхожда американската почти два пъти

Прогнозата е на авторитетния икономист от Фондация „Карнеги“ Албърт Кайдел. Руски експерти смятат, че вече американската икономика не може да се конкурира с китайската. Що се отнася до Русия, за нея издигането на Китай дава по-скоро допълнителни възможности, отколкото заплахи. Темповете на ръст на БВП на Китай средно се движат около 10% през последното десетилетие, отбелязва в изследването си американският икономист. При това Кайдел очаква, че в бъдеще растежът ще продължи – та нали той се стимулира не само от износа, но и от растящото вътрешно търсене, което, ако трябва да сме честни, едва ли някога ще достигне американското равнище. Съгласно изчисленията на Кайдел, в момента БВП на Китай достига 3 трилиона долара срещу 14 трилиона на САЩ – ако изчисляваме по текущия валутен курс. Ако вземем за основа паритета на покупателната способност /ППС/, тогава китайската икономика е точно два пъти по-малка от американската.
Прогнозата на Фондация „Карнеги“ е малко по-благоприятна по отношение на Китай, отколкото оценките, които по-рано даде Световната банка. Албърт Кайдъл прогнозира, че през 2050 г. обемът на китайската икономика ще достигне 82 трилиона долара, а на САЩ – само 44 трилиона. Подобно радикално преразпределение на силите ще доведе до това, че Китай ще се превърне в световен лидер, а на САЩ им предстои да играят ролята на второстепенна държава, каквато сега, например, играе Европа. В резултат водещите международни институции, включително ООН, Световната банка и Международният валутен фонд могат да се преместят в Пекин или Шанхай. Съгласно мнението на руските експерти, вече трябва да променяме представата си затова кой кой е в световната икономика. „Всичко предсказано в прогнозата или ще настъпи значително по-рано или, съгласно някои изчисления, вече е настъпило. Така например, китайците вече изпревариха през миналата година Америка по показателя износ на стоки. Ясно е, че по този показател американците вече никога няма да могат да догонят Китай“, заяви за „РБК Дейли“  водещият научен сътрудник на Института за световна икономика и международни отношения /ИСИМО/ на РАН Александър Салицки.  Експертът смята, че американската икономика се е оказала неконкуретноспособна спрямо китайската. Последиците от това няма да закъснеят: Салицки очаква сериозно преустройство на световната финансово-валутна архитектура.
Китай е своеобразен световен шампион по брой на посветени му прогнози. Но при подобни прогнози има един принципен недостатък: те са построени върху принципа за съхраняване на предишния темп на ръст на китайската икономика, предупреди в разговор с „РБК Дейли“ ръководителят на Центъра за изучаване и прогнозиране на руско-китайските отношения в Института за Далечния  изток на РАН Владимир Портяков. Той смята, че не се отчитат всевъзможни фактори на неопределеност, а също така естествените граници на растежа, свързани с ограничеността на суровинните ресурси. Въпреки това Портяков е убеден, че ролята на Китай в световната икономика само ще се увеличава. А това не може да не тревожи САЩ, където вече  редовно се появяват остри публикации за Китай, в които се предсказва неизбежната война на КНР с Америка. Що се отнася до Русия,  за нея издигането на Китай открива повече плюсове, отколкото минуси, смятат експертите. Първо, увеличаването на търсенето на суровини от страна на Китай вдига световните цени на петрол, газ и метали – основните руски експортни стоки. Второ, Китай изнася свои капитали в Русия, които се влагат в развитието на реалната икономика, а не във финансови спекулации. И трето, между Москва и Пекин съществуват особено близки политически отношения. Китай не се опита да извлече някакви допълнителни изгоди от отслабването на Русия през 90-те години на ХХ век, подписа договор, отстраняващ всички териториални претенции и сега ни оказва сериозна подкрепа по редица международни въпроси /противоракетна отбрана, Косово и други/, припомня Александър Салицки. „Китайците с голяма симпатия се отнасят към нашето усилване. И за нас усилващ се Китай – също е по-скоро надежда, шанс и възможност, отколкото заплаха“, резюмира експертът от ИСИМО на РАН.
ххх

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 27 Септември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7533
GBP 2.4796 2.4887 2.3443
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив