15 Ноември 2024, 18:25 Днес (3) | Вчера (5)

Настъпи ли “златният век” на инвестициите в злато

18 Април 2006 10:10 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

В момента съществуват множество способи за вложения в злато – от екзотични покупки на ювелирни изделия, през стокови фючърси до инвестиции в специализирани секторни фондове

Златото постигна нов 26-годишен рекорд миналата седмица, достигайки цена от $600 долара за тройунция, като основният интерес към метала отново е от страна на инвестиционните фондове. Котировките на ценния метал намират подкрепа и в новото покачване на петрола към $69 долара за барел, както и в данните за слабостта на долара.
От началото на годината златото поскъпна с 16 на сто, а за последните 12 месеца металът добави към цената си 41 процента. Ценният метал достигна пик от 604 долара за тройунция, след като в началото на април се докосна до рекорда от $601 долара за тройунция в Ню Йорк. Борсовите експерти проследяват новите капитали до инвестициите в кошници от стоки или индекси. Големите пенсионни фондове също продължават да оказват влияние върху пазара на стоки, който като цяло се влияе благоприятно от цялостната ликвидност на финансовите пазари. Сравнително ниските лихви в еврозоната допринасят за активността на инвеститорите.
Среброто следваше успехите на златото и се покачи до 23-годишен максимум от $13.01 долара за тройунция. Платината се задържа около $1080 долара за тройунция, като не показва покачване на цената поради спекулативно търсене. Платината поскъпна преди месеци единствено поради по-голямото търсене в автомобилната индустрия и засега не следва изцяло движенията при ценните метали. Въпреки, че в края на миналата седмица - преди почивните дни около Великден златото леко отстъпи в цената, анализатори твърдят, че “златната серия” на ценните метали може да доведе до поскъпване на златото до $850 за тройунция. За последен път ценният метал постигна такава номинална цена през 1980 г. Златото вече уверено е стъпило на позиции над $600 за тройунция и при задържане на подходящите спекулативни настроения може да поскъпне до $850, коментират инвестиционните експерти.
Освен като застраховка от инфлация златото обещава значителна възвръщаемост. Ценният метал дължи високите си нива отчасти на общото повишение на интереса към стоковите борси като алтернатива на инвестициите в ценни книжа.
Това е основната причина през тази година златото да се окаже в зенита на славата си, получавайки колосално внимание от страна на инвестиционната общност.
Според данни на изследователската компания Morningstar, различните видове фондове са вложили общо над $92 млрд. долара в стоковите борси, а до края на годината сумата може без проблем да се увеличи до $130 или $140 млрд. долара.
Преводът на капитали в пазара на златото в условията на известна икономическа неопределеност, разнобой в лихвените нива, както и заплахата от “сапунени мехури” на капиталовите пазари представлява напълно логична стъпка, доколкото неизменно в историята на човечеството в периоди на политическа и икономическа нестабилност именно вложенията в ценния метал са се смятали за най-сигурни.
Въпреки това толкова значим ръст на златото, какъвто беше фиксиран от началото на годината, едва ли може да бъде устойчив в дългосрочен период дори в условията на слаби капиталови пазари, което неминуемо изнервя инвеститорите.
В момента съществуват множество способи за вложения в злато – от екзотични покупки на ювелирни изделия, през стокови (златни) фючърси до инвестиции в специализирани секторни фондове. Според данни на Lipper, чистата стойност на активите на фондовете, специализирани в книжа на златодобивни компании, се е покачила само от началото на годината с 24 процента, аналогичен ръст на фондовете, влагащи в стокови фючърси. Един от любимите аргументи на биковете, обясняващи бъдещето на златото и това защо му предстои голямо покачване в продължение на години, е очакваната криза в американската икономика и спадът на фондовия пазар. Ако познатата закономерност за растящо злато и падащи фондови индекси беше налице, това би означавало, че индексите трябваше да са все още в мечи пазар от 2000 г., когато започна огромният възход на златото. Всъщност бичият тренд на златото и мечият при DJ се запазиха според познатите теории само до октомври 2002 г. След това пазарните индекси възобновиха своя растеж, а ценният метал сякаш не забеляза започналото подобрение в пазарната и икономическата конюнктура. Ситуация, която напълно противоречи на конвенционалните концепции, че златото е спасителният актив по време на кризи. Пазарът винаги успява да изненада преобладаващата част от участниците и понякога измежду обърканите са и експертите. След като златото не падна по време на бичия пазар, напук на познатата логика от последните десетилетия какво пречи да започне своя срив в унисон с падащи пазарни индекси.
Интересът към стоките ще продължи поради спекулациите за забавяне на американската икономика. В същото време глобалното търсене на суровини и напрежението в Близкия изток ще поддържат високата доходност на стоковите борси, коментират експерти.
Предишният разцвет на инвестициите в злато беше през 1980 година, когато ценният метал се покачи за кратко до $850 за унция. От тогава до миналата седмица златото никога не повтори рекордите си.
В действителност фондовете, специализирани в златодобивния сектор са твърде волатилни по своя характер. Например, Fidelity Select Gold (FSAGX), загуби в последните две години 23.6%, демонстрира самочувствие от началото на 2006 г., наваксвайки годишните си загуби само за броени месеци. Според данни на Morningstar, преди тази година, най-добра за фонда е била 1993 г., когато ръстът на фонда е бил 78.7%, а най-лоша – 1997 година, когато загубите са достигнали 39.4%. Сред другите фондове, специализирани в акциите на компании от златодобивния сектор и отчитащи нелоши резултати от началото на годината, следва да се посочат Tocqueville Gold (TGLDX), U.S. Global Investors Gold Shares (USERX), Van Eck Internationall Investors Gold A (INIVX), American Century Global Gold Inv (BGEIX).
Следвайки конюнктурата на пазара на златото, съвсем не е изключени след рекордния ръст в началото на годината, тези фондове да изживеят поредни “трудни времена”.

Динамика на водещите структурни фондове в САЩ:


Фонд

Активи в $ млн.

Доходност в %

Коефициент на разходите в %

Минимален размер на първоначалните инвестиции в $

2006 г.

За 1 год.

Fidelity Select Gold (FSAGX)

642,07

11,3

27,79

1,24

2500

Tocqueville Gold (TGLDX)

88,55

23,32

41,51

1,94

1000

U.S. Global Investors Gold Shares (USERX)

30,11

23,45

34,59

5,79

5000

Van Eck Internationall Investors Gold A (INIVX)

201,95

28,79

42,65

2,17

1000

American Century Global Gold Inv (BGEIX)

378,85

18,76

33,92

0,68

2500

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив