16 Ноември 2024, 11:16 Днес (0) | Вчера (3)

Ръст в ипотечното кредитиране до лятото на 2007 г.

27 Февруари 2007 10:49 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Сериозен спад на интереса към кредити в левове

След броени дни навлизаме в последният от месеците в първото тримесечие на 2007 г. Обикновено анализи за тенденции в годишни периоди се правят по тримесечия или по шестмесечия. В тази връзка интерес представлява какви биха били тенденциите за предстоящите месеци, поне до средата на годината. Разбира се, на този етап каквото и да се предполага по-скоро би било ориентировъчно, отколкото да се очаква нещо със 100%-ва сигурност. Причината за това е, че все още не са налични данните за отпуснатите кредити от началото на годината.
Независимо от тези ограничения, „МОИТЕ ПАРИ” ще направи опит да представи едно възможно развитие на пазара до средата на годината. В предишни публикации вече е разглеждана подобна проблематика. Тук само ще припомним, че пазарът на ипотечни кредити се характеризира с определена цикличност. Това са определени периоди в годината, които се характеризират с определени състояния, повтарящи се всяка година. Както се вижда от графиките, тенденциите са интересни и за двата анализирани сегмента – кредити отпуснати в левове и в евро.
През 2005 г. кредитите, отпуснати в левове са значително по-малко като обем в сравнение с 2006 г.. Не това обаче е най-важното. Вижда се, че интересът към кредити в тази валута отбелязва сериозен спад, при това още в началото на второто тримесечие и така продължава до есента. Независимо, че в този период банките предлагат поне една промоция, то интересът към тези кредити не нараства. Едва в края на годината се забелязва обръщане на тази тенденция и засилване на интереса, макар и колебливо.
Тенденцията се запазва и през цялата 2006-та година (с известни изключения). През 2006 г. размерът на отпуснатите кредити в левове е нараствал средномесечно с около 4.60% (приблизително 5.25% за 2005 г.). Очевидно е, че ръст има и през двете години, но той забавя скоростта си. Това би могло да се отдаде най-малко на две причини. На първо място насищане на пазара и намаляване на интереса към ипотечни кредити, и на второ – насочване към други валути. Първото предположение е малко вероятно, тъй като интересът към ипотечни заеми не намалява. Това сочат и данните за размерът на отпуснатите кредити през последната година. Те са нараснали с 65.04% в сравнение с 2005 г.. Въпреки че средно-месечното нарастване е по-малко, обяснението е в базата към която се изчислява то. Изчисляването на показателя към по-висока база закономерно показва по-нисък темп на растеж.
Нека за момент оставим цифрите на страна и обърнем внимание на нещо, за което вече е ставало дума в предишен анализ. Това е цикличността в кредитирането. От месец март, пазарът на кредити навлиза в поредната фаза от своят цикъл и това е периодът характеризиращ се с ръст в кредитирането.
Основание да считаме, че този ръст ще се запази ни дават два мотива. Първият от тях е принципната цикличност за която вече стана дума и вторият – очакваният период на нагласа на пазара на кредити (за който „МОИТЕ ПАРИ” вече писа). Съчетанието на тези два фактора предоставят поле за заключение, че търсенето на кредити ще продължи да расте поне до месец юни. Прогнозираното от „МОИТЕ ПАРИ” адаптиране на пазара към новите условия след присъединяването към ЕС съвпада с фазата на растеж в кредитирането. Предвид на това, може да се очаква банките да го подкрепят, като не променят настоящите си оферти по ипотечни кредити. Може да се очаква също, че интересът към жилищни кредити ще се запази, но като цяло търсенето на кредити в националната валута ще продължи на забавя своя темп.
Малко по-различно е състоянието при ипотечните кредити отпуснати в евро. Знаем, че те са предпочитаната валута за такъв тип кредити. Към момента няма основание да се счита, че това ще се промени през първата половина на 2007-ма. Понастоящем офертите за кредити в евро са относително по-добри от тези в левове. Тенденцията към все по-голям интерес към кредити в евро е ясно видима. Още от средата на 2006 г. ръста в евровите кредити е очевиден. Нещо повече, той е устойчив. Макар и в абсолютно изражение, обемът на отпуснатите кредити в евро да е по-малък от този в левове, то процесът е ясен – засилване на интересът към тях. Само за илюстрация предлагаме следния пример: До средата на 2006 г., отпуснатите кредити в левове са нараствали с над 60% спрямо същите месеци през 2005 г. Същото сравнение за евровите кредити показва, че те нарастват над 2 пъти всеки месец спрямо същите месеци през 2005 г. Средномесечният ръст на ипотечните кредити през изтеклата година е с около 5.53% (приблизително 8.97% за 2005 г.). Виждаме същото състояние, както при кредитите отпуснати в лева. По-високата база към която се изчислява ръста, естествено има своето влияние върху размера, но това не променя общата тенденция.
Ако трябва да обобщим бихме могли да направим следното заключение: До средата на годината ипотечното кредитиране в страната ще запази своя ръст. Факторите, от които зависи това, са налице. Може да се очаква отново засилено търсене на оферти в евро, което да е съпроводено с редица промоционални условия по тях. Обичайно по-добрите предложения в тази валута ще продължат да са атрактивни и в разглеждания период.
Като препоръка на „МОИТЕ ПАРИ” в тази посока е насочване към кредити в евро. Там условията към момента са малко по-добри, а и запазването на това състояние изглежда много вероятно (офертите в евро да продължат да са по-добри от тези в левове), независимо че левовите оферти все повече се доближават до тези в евро. Вероятността лихвите по кредити да достигнат по-ниски нива през есента все още не е ясна. Има известни основания да се счита, че лихвите дори може леко да се повишат през следващата година. Това обаче ще стане ясно едва към края на годината.
Всеки желаещ да се запознае с настоящите условия по кредити може да го направи на www.moitepari.bg. Сайта предлага сравнение на 370 оферти за ипотечни кредити в различни валути.
Иван Стойков
старши анализатор
потребителски финанси
„МОИТЕ ПАРИ” - Българският Финансов Пътеводител

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив