18 Януари 2025, 14:05 Днес (0) | Вчера (3)

Фондовете на "сините чипове" се връщат във фокуса на инвеститорите

09 Юни 2006 09:18 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Динамиката на индекса на компаниите с висока капитализация Standard & Poor's 100 свидетелства, че от края на март до края на май тази година книжата на крупните компании се повишават по-бързо от компаниите със средна капитализация

Повишената в последно време волатилност на американските капиталови пазари принуждава инвеститорите да се замислят за преразглеждане на стратегиите си. Експертите отбелязват нова тенденция – инвеститорите, които от времето на последния срив на фондовите борси отвъд океана в периода 2000-2002 година предпочитаха вложения в компаниите с ниска и средна капитализация, в последно време отново се обръщат към акциите на дружества с голяма пазарна капитализация. Признаци за това започнаха да се появяват още през миналата година, макар и тогава да не бяха достатъчно определени.
Сигналите, които в момента идват от борсата говорят ясно за новата мода.
Динамиката на индекса на компаниите с висока капитализация Standard & Poor's 100 свидетелства, че от края на март до края на май тази година книжата на крупните компании се повишават по-бързо от компаниите със средна капитализация. Ако за последните пет години темповете на ръст на индекса S&P 100 бяха почти два пъти по-ниски от аналогичния показател на компаниите със средна и ниска капитализация Russell 2000, то от края на март тази година първият се покачи с почти 3 процента, а вторият – с под 2 на сто. В същото време индексът на "сините чипове" Dow Jones, в разчетната база на който са представени най-големите американски компании на 10 май не успя да се покачи с едва 80 пункта, за да повтори абсолютния рекорд от 14 януари 2000 година – 11 722.98. След това започна да се колебае на фона на неяснотата за следващите стъпки на Федералния резерв на САЩ за лихвите. Независимо от последвалия спад на капиталовите пазари в САЩ след коментарите относно евентуална пауза в повишаването на основната ставка във водещата световна икономика, загубите на индексите на компаниите с висока капитализация се оказаха значително по-ниски, отколкото бе при показателите, обхващащи по-малките компании.
По-конкретно от 31 март до края на май индексът Russell 2000 загуби 5.1%, докато понижението при S&P 100 се ограничи до 1.1%.
Джоузеф Батипалия, изпълнителен директор на филаделфийската аналитична компания Ryan Beck & Co. смята, че продължаващият икономически ръст в САЩ и света като цяло, благоприятства покачването на книжата на големите компании.
Според него инвестиционната общност е убедена във възможностите на икономиката за по-нататъшен ръст, независимо от решението на Федералния резерв и продължаващото поскъпване на цените на енергоносителите и суровините.
Освен това аналитикът посочва, че в условията на засилен икономически ръст по правило големите компании отчитат по-добри резултати от книжата на малките играчи.
За сметка на големия си размер и териториален размах на операциите, големите дружества печелят повече от глобалната експанзия и снижаването на курса на долара.
Според Батипалия цените на книжата на компаниите с малка капитализация, които неизменно се повишаваха в последните седем години, в момента са значително и неоправдано надценени. Затова е дошло време инвеститорите да променят приоритетите си и да изтеглят част от вложенията си в по-малките дружества за сметка на големите корпорации.
По данни на Бостънската компания Financial Research Corp., от март насам инвеститорите постоянно са увеличавали вложенията си във фондове с голяма капитализация, отдавайки предпочитание на първо място на “смесените” фондове, инвестиращи както в т.нар. акции на “стойността”, така  и в акции на “ръста”. “Смесените” фондове, инвестиращи в книжа на американски компании с висока капитализация се оказват на второ място по показател приток на капитали, отстъпвайки единствено на фондовете, инвестиращи в чужди акции. Кристофър Дейвис, аналитик от агенция Morningstar Inc., посочва, че сегментът на фондовете, инвестиращи в акции на компании с висока капитализация, е преживял няколко години на разочарование. Съставяният от Morningstar индекс на компаниите с висока капитализация, отчете през миналата година значително по-лоши резултати спрямо други индекси, макар и през последното тримесечие да успя леко да навакса загубите си.
Според Дейвис тази година е сполучлива за фондовете, инвестиращи в компаниите с висока капитализация. Средната им доходност за първите пет месеца достига 6%, което надвишава два пъти усреднения показател за последните пет години.
За сравнение, фондовете инвестиращи в компании с малка капитализация отчитат доходност от 12.8 на сто, което съответства на петгодишния им резултат.
Според Дейвис инвеститорите трябва да обърнат по-голямо внимание на фондовете за книжа на компании с висока капитализация, тъй като точно тези дружества са в състояние да осигурят устойчив ръст в периода на “зрял” ръст на икономиката. Той напомня, че в края на 90-те и първите години на новия век, ситуацията е била диаметрално противоположна.
Очевидно, ако инвеститорите пренесат интереса си към американските компании с висока капитализация, редица акции, които досега частично бяха игнорирани от пазара, рязко ще се покачат в цената. За да изясни акциите на кои компании биха поскъпнали рязко, за да привлекат интереса на управляващите фондове, Тобиас Левкович аналитик в Citigroup Inc. (C) разглежда 10 най-значителни вложения във всеки от 50-те водещи фонда в страната. Като при това основна задача е не само да се изясни кои са акциите от първата десетка, колкото да се посочат тези книжа, които в момента са слабо представени в инвестиционните портфейли на фондовете. 
Сред “опорите” на капиталовия пазар са книжата на General Electric Co. (GE), Citigroup Inc. (C), Microsoft Corp. (MSFT), Bank of America Corp. (BAC) и Exxon Mobil Corp. (XOM). Сред компаниите с висока капитализация, делът на които в момента е малък в портфейлите на играчите, Левкович посочва финансови гиганти като Wells Fargo (WFC), Morgan Stanley (MS) и American Express Co. (AXP), водещите играчи на телекомуникационния сектор Qualcomm Inc. (QCOM) и Motorola Inc. (MOT), производителя на безалкохолни напитки PepsiCo Inc. (PEP), производителя на медицинско оборудване Medtronic Inc. (MDT) и лидера на сектора биотехнологии Amgen Inc. (AMGN). Другите компании с висока пазарна капитализация, отсъстващи от списъка на 10-те водещи вложения, включват Coca-Cola Co. (KO), United Parcel Service Inc. (UPS), 3M Co. (MMM) и Intel Corp. (INTC).
Един от вариантите за алтернативни инвестиции може да бъде вложения във фондове на “ръста”, ориентирани към компаниите с висока капитализация, доколкото в портфейлите им преобладават акции, малко популярни сред други фондове. Според Ръсел Кинел, директор по анализите на индустрията на взаимните фондове в Morningstar Inc. - “винаги е полезно да се обръща внимание върху недооценените акции”.
Например в портфейла на фонда Marsico Focus Fund (MFOCX), управляван много години от легендата Том Марсико, влизат книжа на Qualcomm, Motorola и Medtronic. За фонда T. Rowe Price Growth Stock Fund (PRGFX) стратегически инвестиции са акции на American Express, Amgen и Medtronic. Алън Блейк, мениджър на Legg Mason Partners Large Cap Growth (SBLGX), отдава предпочитание на Amgen, Motorola, Morgan Stanley и Qualcomm. Кристофър Дейвис и Кенет Фейнберг – новите управляващи на фонда Clipper Fund (CFIMX), демонстрират привърженост към акциите на American Express. Двамата имат репутация на мениджъри, които активно инвестират в книжа на финансови компании. Техните фондове Davis NY Venture (NYVTX) и Selected American Shares (SLASX) притежават солидни пакети в American Express и Wells Fargo.
Сред най-големите вложения на фонда Jensen Portfolio (JENSX) влизат книжа на Coca-Cola, Pepsi, Medtronic и Wells Fargo. В портфейла на Mairs & Power Growth Fund (MPGFX) лидер по размер на инвестициите е 3M; другите са - Medtronic и Wells Fargo. Файез Сарофим, мениджър на фонда Dreyfus Appreciation Fund (DGAGX), отдава предпочитание на Intel, Coca-Cola и Pepsi. Друг инвеститор във фондовете за “ръст” – Хърши Коен, съвместно със Скот Гласер, управляващ фонда Legg Mason Partners Appreciation (SHAPX), държи в портфейла си книжа на United Parcel Service, Pepsi, Wells Fargo и 3M.
Както отбелязва Кинел, тези фондове винаги са разглеждали акциите на фондовете с висока капитализация като “хляб насъщен” и не са се отказвали от фаворитите си, само защото компаниите от ниска капитализация в определен период са вървели напред.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 17 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9040
GBP 2.4796 2.4887 2.3212
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив