27 Септември 2024, 18:31 Днес (0) | Вчера (0)

Чужденци държат 53% от задълженията на Freddie Mac

13 Февруари 2006 11:47 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Fannie Mae и Freddie Mac са издали или гарантирали половината от ипотечните кредити в САЩ, като общият им обем е около $7 трлн.

Финансистът на Федералната корпорация за жилищни ипотечни кредити на САЩ - Federal Home Loan Mortgage Corporation, или Freddie Mac (FRE) - Тимъти Битсбъргър
Съобщи по време на пресконференция в Токио, че азиатските инвеститори ще играят занапред все по-голяма роля във финансирането на компанията му.
Като пример Битсбъргър е посочил, че 60% от ценните книжа, емитирани от корпорацията през юли миналата година, обезпечени от ипотечните пулове REMIC, са били закупени от азиатски инвеститори. Статистиката сочи, че цели 60 на сто от дълговите книжа на Freddie Mac към края на миналата година са били закупени от чужди инвеститори.
Битсбъргър е на посещение в Токио, за да се срещне с потенциални инвеститори в дългови книжа. По думите му, целта на визитата е да привлече максимален обем евтино финансиране от широк кръг инвеститори.
В момента чуждите инвеститори се насочват към дълговите книжа на ипотечните гиганти на САЩ , като замяна на държавните ценни книжа, гарантирани от Вашингтон, тъй като осигуряват по-висока доходност, като в същото време изплащането по купоните и главниците се гарантира от федералното правителство на САЩ.
Създадените от правителството на САЩ ипотечни компании Fannie Mae и Freddie Mac са приватизирани през 70-те години на 20 век.
Тези две компании на издали или гарантирали половината от ипотечните кредити в САЩ, като общият им обем е около $7 трлн.
Това е и причината инвеститорите в САЩ да смятат, че в случай на криза компаниите ще бъдат подкрепени на всяка цена от американското правителство.
Fannie Mae и Freddie Mac  са двете ипотечни компании в САЩ, упълномощени от Конгреса да обезпечават финансова подкрепа на американския пазар на ипотечното кредитиране.
Новината не трябва да се разглежда твърде позитивно на фона на яростното изказване на доскорошния шеф на Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспан, което направи преди по-малко от година пред американския Конгрес.
Грийнспан настоя пред Конгреса да ограничи многомилиардните доларови активи на компаниите за ипотечно кредитиране - Fannie Mae и Freddie Mac, предупреждавайки, че акумулираните от тях огромни дългови застрашават финансовите пазари на страната.
Грийнспан заяви пред Комисията по банковите, жилищните и общинските въпроси към Сената, че най-вероятно кредитната експанзия няма да може да бъде ограничена само чрез налагане на строги ограничения върху двете компании, осигуряващи над 45% от ипотечните кредити в страната.
Шефът на ФЕД заяви, че регулаторни ограничения сами по себе си няма да бъдат достатъчни. Ако те не засягат размера на балансовите документи, под риск ще попадне възможността да се поддържа устойчивост на финансовите пазари в страната.
В последно време Fannie Mae и Freddie Mac на няколко пъти се забъркваха в скандали.
На 22 септември Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ започна разследване на финансовото състояние на Freddie Mac по съмнения за злоупотреби в последните четири години, като се счита, че оттеглянето на Рейнс цели скандалите да останат встрани от компанията.
След като скандалът гръмна в медиите, изпълнителният й директор -Франклин Рейнс обяви своето напускане.
Точно преди година и половина грешка на консултант струва на американския финансов министър Джон Сноу половин милион долара.
Както тогава стана ясно, заради грешка на финансов консултант на министъра, Сноу повече от година е бил притежател на дългови книжа на ипотечните компании Fannie Mae и Freddie Mac.
През всичкото това време министърът водеше ожесточена кампания за засилване на надзора върху дейността на Fannie Mae и Freddie Mac.
Разбирайки, че притежава техни книжа, Сноу ги разпродаде през юни 2004 г. на загуба.
Богатството си Сноу е изкарал като шеф на CSX в продължение на 14 години. Това е третата по големина железопътна корпорация в страната. Когато на 3 февруари 2003 година встъпи в длъжност финансов министър, Сноу обеща да продаде всички активи на CSX, които притежава, както и книжа на 70 други компании, присъстващи в инвестиционния му портфейл, за да избегне конфликт на интереси.
Част от свободните пари той вложи в държавни ценни книжа.
Финансовият му консултанта казва, че на проведена между тях среща на 3 и 4 февруари 2004 година, не е разбрал указанията на министъра и е купил облигации от 10 емисии на Fannie Mae, Freddie Mac, както и дългови книжа на федерални банки за жилищно кредитиране на обща стойност $10.87 млн.
Сноу е разбрал това чак на 10 май 2004 година, готвейки декларацията за доходите си. На 14 май финансовият министър на САЩ е продал десет от емисиите, като последната емисия е имала купонно плащане през същия ден. Тъй като за периода доходността на облигациите се е понижила, Сноу е загубил от сделката $478 000.
Според данъчната администрация на Сноу, той притежава за 2004 г. между $43 - 128 млн. (правилата позволяват на американските държавни служители да не назовават конкретна сума, а инвестиционен диапазон по видове активи).
"Сноу инвестира в дългови книжа на правителството на САЩ, за да избегне конфликт на интереси", коментира прессекретарят на Министерството на финансите Робърт Никълс.
Най-вероятно, обаче инвестиционният консултант на Сноу е бил наясно какво прави,
Коментираха тогава медиите.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 27 Септември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7533
GBP 2.4796 2.4887 2.3443
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив