16 Януари 2025, 21:15 Днес (1) | Вчера (1)

G-8 ще нищи хеджфондовете и рисковите финансови инструменти

17 Май 2007 09:50 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Темата за подобряване на обществения финансов сектор в развиващите се страни ще е сред основните на предстоящата среща на финансовите министри на най-развитите държави, тъй като G-8 гледат на нея като на инструмент в борбата срещу бедността

Поредицата от подготвителни прояви за срещата на върха на G-8 ще продължи и утре с разговори на финансовите министри на седемте най-развити индустриални държави плюс Русия. Това е третата от началото на годината среща в този формат. В курорта Швийлозее край Берлин финансовите министри отново ще обсъждат трудни теми като спорните Хедж-фондове и финансови въпроси в развиващите се страни и страните в преход.
Местността едва ли можеше да бъде по-живописна. Германският поет Теодор Фонтане се е чувствал превъзходно в Швийлозее, а съвсем наблизо се е намирала лятната вила на Алберт Айнщайн. Тази вечер германският домакин – финансовият министър Пеер Щайнбрюк е поканил на разходка с корабче по езерото своите колеги от групата на осемте.
Пълна хармония в разговорите между тях обаче не се очаква, защото по най-важната тема – тази за Хедж-фондовете, германският домакин отново ще срещне силна съпротива от страна на британците и американците. На срещата в Есен през февруари Пеер Щайнбрюк сложи началото на дебат за това, как да бъдат направени по-прозрачни тези високо спекулативни и твърде рискови финансови инструменти. Германският финансов министър обаче вижда основание за известен оптимизъм. Ето какво казва държавният секретар във финансовото министерство Томас Миро - “Ние установихме, че след обсъжданията в Есен с темата се заеха много сериозно експертите от контролните органи, големите централни банки и финансовите министерства. Вече дори има известни препоръки за това, как да се подобри оценката на риска и да се уточнят областите с минимален риск.”
Въпреки това на срещата в Швийлозее не се очаква да бъде постигнато съгласие около бъдещия кодекс за поведение.
Темата обаче присъства в дневния ред на разговорите, както и другата – за подобряване на обществения финансов сектор в развиващите се страни. Темата е важна, защото финансовите министри от G-8 гледат на нея като на инструмент в борбата срещу бедността.
Заради това те са поканили колегите си от Гана, Нигерия, Мозамбик, Камерун и Южна Африка, както и председателя на Африканската банка за развитие. Ето оценката на Томас Миро - “С африканските държави ние искаме да разработим обща програма, която ще им помогне да поддържат дългосрочно сегашния си икономически ръст, и която ще ги предпазва да изпадат в нови задължения. През последните години ние опростихме много от дълговете на много африкански страни, и това сега трябва да се запази като трайна тенденция.”
Още една тема, обсъждана на първата среща в Есен, трябва да получи повече конкретика в Швийлозее – разширяването на капиталовите пазари в страните в преход, посочва Deutsche Welle.
С подобряването на кредитния пазар се цели да бъде намалена податливостта към кризи в страните в преход. И по тази тема държавният финансов секретар Миро е оптимист - “Тук не говорим толкова за страните от Африка, а предимно за страните в преход, с които също поддържаме добри контакти. Ние разработихме два съвсем конкретни плана за действие, които сега ще бъдат обсъдени от финансовите министри, и които се надяваме да получат тяхното одобрение. Те ще съдържат правила и насоки за развитие, които трябва да бъдат приложени от отделните страни.”
Чак на финала на срещата финансовите министри ще се занимаят със състоянието на световната икономика. Една от причините е, че в момента тя се развива отлично. А понеже има намаляване на инфлационния натиск, съответно това означава и понижаване на потенциалните рискове. Единствено високите цени на енергията създават по-сериозни грижи, се казва в проекта за заключителен документ, който трябва да бъде приет в събота.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 16 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8988
GBP 2.4796 2.4887 2.3197
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив