15 Ноември 2024, 15:27 Днес (3) | Вчера (5)

Бен Бернанке наследява Алън Грийнспан във ФЕД

31 Януари 2006 16:14 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Предшественикът му Грийнспан се превърна в човека, управлявал най-дълго, като измести от първото място Уилям Мартин, който беше председател в продължение на 18 години и 9 месеца, преди да напусне през 1970 г.

Малко известният допреди четири години извън академичните среди професор по икономика Бен Бернанке днес става най-влиятелният икономист в света, поемайки поста Председател на Съвета на директорите на Федералния резерв на САЩ.
Когато президентът на САЩ Джордж Буш на 24 октомври миналата година номинира за поста Бен Бернанке, това не беше неочаквана новина за пазарите, защото той се счита за личност с високи професионални качества и притежаващ солидни знания за провеждане на необходимата парична политика.
Бернанке се счита за независима фигура от политическа гледна точка, той неведнъж се е обявявал в подкрепа на тезата за поддържане на стабилен икономически ръст дори и при допускането на известно, контролирано ниво на инфлация.
Въпреки многото слухове, мнозина прогнозираха, че именно Бернанке ще оглави Централната Банка на САЩ, когато на 1 април миналата година президентът Буш го назначи на длъжността – Главен икономически съветник на Белия дом.
С промяната се отбелязва краят на едно успешно по оценката на повечето анализатори 18-годишно управление на паричната политика на водещата световна икономика и до голяма степен тази на света в лицето на Грийнспан.
Оттеглянето му първоначално пробуди опасения сред някои икономисти и инвеститори, че то може да бъде последвано от сътресения на пазарите, тъй като досегашният шеф на Фед беше приеман като гарант за стабилността на американската икономика, подложена на натиск от рекордните дефицити - бюджетен и по текущата сметка, високите цени на енергоресурсите и голяма зависимост от външно финансиране.
За последен път Грийнспан беше одобрен от Сената за шеф на ФЕД на 17 юни 2004 година, но още тогава стана ясно, че в края на януари 2006 г. изтича 14-годишният му мандат като член на борда на директорите на Фед, който не може да бъде надвишаван.
За първи път Грийнспан встъпи в длъжност през 1987 г., след като наследи остатъка от губернаторския мандат на своя предшественик.
Алън Грийнспан е признат за институция в американската икономика. Той оглави централната банка на САЩ още през 1987 г. и я оглавяваше по време на четирима президенти, две световни икономически рецесии и рязкото увеличение на борсовите индекси.
Грийнспан е и председателя на Фед, провел най-агресивната монетарна политика в историята на САЩ.
С времето, което изкара на високия пост, Грийнспан се превърна в човека, управлявал най-дълго, като измести от първото място Уилям МакКензи Мартин, който беше председател в продължение на 18 години и 9 месеца, преди да напусне през 1970 г.
Изборът на Бен Бернанке обаче успокои повечето наблюдателите, които смятат, че с него до голяма степен се осигурява приемственост в досегашната политика на институцията, че тя ще бъде продължена и че не може да се очакват някакви изненади. Професор Бернанке се счита за фаворита на финансовите пазари и високо компетентен учен.
Повечето експерти наистина са на мнение, че паричната политика на Бернанке ще прилича доста на тази на Грийнспан. И двамата залагат на основната цел на централната банка - гарантиране стабилността на цените чрез подържане на ниска инфлация.
И Грийнспан, и Бернанке не желаят да се стига до балон на фондовата борса и пазара на имоти. Самият Бернанке още в първото си изказване след номинацията обяви, че първият му приоритет ще е да продължи политиката на предшественика си.
Приемствеността за поста на новия шеф на Фед беше подсигурена и от участието на Алан Грийнспан при определянето на заместника му. Последният даде "благословията си" на най-вероятния си заместник, като го определи като човек със "значителен академичен опит и познания за това как функционира американската икономика".
Предварителните очаквания, че Бернанке ще има по-мека позиция по отношение на инфлацията, базирана на предупрежденията на професора за риск от дефлация преди години, се оказаха неоснователни. Нещо повече - като гуверньор във Фед той дори обяви, че централната банка трябва да определя предварително равнище на инфлацията и да се бори с нея, ако тя надвишава това равнище. Такова таргетиране на ръста на цените според него ще може да направлява очакванията на пазара и ще държи отговорен Федералния резерв в ангажимента му да подържа стабилни цени.
По всичко личи, че Грийнспан и Бернанке се припокриват до голяма степен в икономическите си възгледи. Те си приличат дори и в живота. И двамата мразят костюмите, четат едни и същи книги, обичат бейзбола и са описвани от приятелите им като силни интроверти.
Все пак има някои страни, по които Грийнспан и Бернанке се различават. Така например номинираният за нов председател на Фед възнамерява да внесе повече прозрачност за обществото в действията и целите на институцията. Бернанке е привърженик и на предварително заложена като стойност инфлация. Ако за Грийнспан може да се каже, че въведе известна прозрачност около дейността на Фед, тъй като започна да обявява и да аргументира повишаването на основните лихви предварително, то той е твърд противник на таргетирането на ръста на цените, което според него ограничава възможностите на институцията да противодейства на шокове, които заплашват икономическия растеж и работните места.
Другият момент, в който позициите на двамата икономисти се различават, е използването на сложните статистически и математически модели за обяснение на икономическите процеси и прогнози. Грийнспан дълго време критикува тези модели, а Бернанке е един от първите учени, който започна да ги използва. Очакванията на анализаторите са Бернанке да работи по-усилено с икономистите във Федералния резерв, тъй като той споделя академичния им подход.
Бернанке ще положи официално клетва като шеф на ФЕД на церемония, насрочена за 15 февруари.


Кой е Бен Бернанке?

Дата на раждане: 13 декември 1953 г.
Място на раждане: Огъста, Джорджия
Семейно положение: женен за Ана Бернанке, има две деца
 
Образование:
1975 г. бакалавър по икономика - Harvard University
1979 г. доктор по икономика - Massachusetts Institute of Technology
 
Професионална кариера:
1979 - 1983 г. преподавател по икономика Graduate School of Business at Stanford University
1983 - 1985 г. професор по икономика в Stanford University
1985 - 1989 г. професор по икономика в Princeton
1996 - 2002 г. професор преподавател в Princeton
14 ноеври 2003 г. - член на FOMC
 
Други постове:
1987 - 1989 г. стажант в Federal Reserve Banks of Philadelphia
1989 - 1990 г. стажант в Federal Reserve Banks of Boston
1990 - 1991 г. стажант в Federal Reserve Banks of New York
1994 - 1996 г. стажант в Federal Reserve Banks of New York
1990 - 2002 г. служител в Academic Advisory Panel at the Federal Reserve Bank of New York
Ben S. Bernanke е член на NBER's Business Cycle Dating Committee, директор на Monetary Economics Program of the National Bureau of Economic Research,
Автор е на десетки публикации по парична политика, макроикономика, учебни помагала.
2005 – 2006 г. Главен икономически съветник в Белия дом.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 14 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8400
GBP 2.4796 2.4887 2.3447
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив