19 Януари 2025, 05:01 Днес (0) | Вчера (0)

Великолепна седмица за долара

13 Март 2006 11:05 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Американският долар рязко се покачи спрямо основните световни валути след публикуването на февруарския отчет за пазара на труда в САЩ в последния ден на седмицата. Данните за новооткритите работни места извън селското стопанство се оказаха значително над прогнозите и засилиха спекулациите, че ФЕД няма да се задоволи с постигнатото и ще продължи процеса на повишаване на лихвите.

Според публикуваните данни на Министерството на труда през февруари в отраслите, които не са свързани със селското стопанство са били открити 243 000 нови работни места. В същото време януарският показател беше преразгледан в посока надолу и според уточнени данни достига 170 000. Като цяло беше отбелязан слаб ръст на безработицата от 4.7% до 4.8 на сто, но но средночасовото заплащане се е покачило в сравнение с февруари миналата година с 3.5 процента. Пазарът следи внимателно тези данни, тъй като са свидетелство за ръст на инфлационния натиск.

Данните като цяло се оказаха “сдържано” позитивни за американската валута, а текущото ниво на инфлацията дава достатъчни основания на ФЕД да продължи да повишава ставката. В момента фючърсите на лихвените нива на Федералния резерв отчитат 100% повишаване на ставката през март до 4.75%, а вероятността за още едно повишаване на заседанието, което ще се състои на 10 май се оценява като вероятно на 84%. Освен това съществува 10 процентова възможност от още едно покачване през юни, а икономистите от Lehman Brothers Holdings Inc. Повишиха прогнозата си за ръст на лихвата в САЩ до края на годината до 5.5%.

Всичко това оказа сериозна подкрепа на долара, който в петък отбеляза най-високите нива спрямо йената и британската лира от началото на годината. Ръстът спрямо тези две валути беше 2.2% и 1.4% съответно, а по отношение на единната европейска валута доларът добави един процент.

След публикуването на петъчните отчети единната европейска валута се понижи до 1.1860 долара за евро, макар и по-късно да направи плитка корекция.

Спадът на йената се задълбочи до 119.20 йени за долар, а британската лира – до 1.7250 долара за паунд.

Няколко бяха водещите новини през изтеклата седмица.

Bank of Japan сложи край на крайно либералната си парична политика и реши да повиши основния лихвен процент. Засега обаче краткосрочният лихвен процент по държавните облигации ще остане без промяна.

Досегашната либерална парична политика имаше за цел да ограничи спада на цените и дефлацията в Япония. Новото решение на централната банка обаче показва увереност в стабилизирането на индустриалното производство в страната, което може да доведе до покачване на инфлацията. Един от показателните фактори за оживяването на икономика беше повишението на основния индекс на потребителските цени до 0.5 на сто, най-значимото покачване за последните осем години. С изключване на цените на горивата ръстът на цените за януари е бил само 0.1 на сто.

Показателят обаче остана положителен трети пореден месец. Японската централна банка използва за показател за инфлацията индекс на потребителските цени с изключение на енергийните разходи и храната. Този показател се използва изключително в САЩ и Европа като индикатор за инфлацията за разлика от показателя за основните потребителски цени, в който не са включени само пресните хранителни продукти.

Управителят на Bank of Japan Тошиико Фукуи заяви, че инфлационният натиск в краткосрочна перспектива едва ли ще оказва безпокойство, което е потвърждение на схващането, че не съществува необходимост от повишаването на лихвата в момента. Той заяви още, че обозначеното вчера целево ниво на инфлацията в диапазона 0/2% на година е просто ориентировъчно и не повече, защото би лишило Токио от гъвкавост при евентуално засилване на показателя.

Фукуи посочи, че предполага формирането на изкуствено завишени стойности на краткотрайните активи, въпреки, че този риск е характерен в дългосрочна перспектива.

Американският долар успя да запази постигнатите нива на двумесечен максимум по отношение на японската йена, която продължава да сдава позиции на фона на разочарованието от перспективите пред паричната политика на Токио.

Според експерти инвеститорите осъзнават, че независимо от отказа на Bank of Japan от провеждането на ултрамека парична политика, отливът на капитали от водещата азиатска икономика продължава, тъй като лихвите продължават да остават на практически нулеви нива, а и не се очаква промяна до края на годината.

"Самият факт, че доларът не рухна след данните за дефицита по търговския баланс на САЩ, който се оказа рекорден, означава, че американските активи се радват на добро търсене” коментира Мицуру Сахара от Bank of Tokyo-Mitsubishi.

"Независимо от слуховете за наближаващи промени в монетарната политика на Bank of Japan, йената остава под силен натиск. Изхождайки от фундаменталните данни на японската икономика в момента ми се струва твърде неразумно да се подклаждат разговори за повишаване на лихвата" коментира Hans Guenter Redeker шеф на отдела по валутни стратегии в BNP Paribas SA.

Bank of England за пореден път остави лихвата без промяна, но за сметка на това Bank of Canada очаквано повиши лихвите до 3.75%, но съпътстващите коментари относно монетарната политика навеждат на мисълта, че наближава пауза в рестриктивния цикъл.

Според банката бъдещи покачвания на лихвите "може да са необходими". До скоро фразата, която управителя Додж и колегите му използваха беше "ще са необходими".

Според Bank of Canada канадската валута е била по-скъпа от колкото са били очакванията на банката за последните няколко месеца. Всичко това прати USD/CAD над за кратко над 1.1500.

Сред другите новини беше и отчетът за стокообмена на водещата световна икономика. Според представените данни дефицитът в търговския баланс на САЩ достигна нова поредна рекордна месечна стойност от $68.5 млрд. заради продължаващия ръст на енергоносители и автомобили. През януари дефицитът се е покачил с 5% спрямо предходния месец, надхвърляйки абсолютния рекорд поставен през октомври 2005 година - $67.8 млрд.

Това е твърде неприятна новина за администрацията на президента Буш, особено ако се припомни, че за цялата минала година външнотърговският дефицит се покачи с 18% на годишна база, достигайки $725.8 млрд.

Президентът на Федералната Резервната банка в Чикаго Майкъл Москоу също подкрепи долара, посочвайки, че засилването на инфлационните опасения ще принуди Фед да продължи да покачва лихвата, като това доведе до множество коментари за целево ниво да ставката от 5.5% към края на годината.

Президентът на Федералната резервна банка в Сейнт Луис Уилям Пул направи сходно изказване, в което посочи, че американската икономика показва устойчив ръст, което най-вероятно ще доведе до необходимостта от по-нататъшно повишаване на ставката.

Ако продължат да постъпват подобни силни макроданни, ние ще трябва да действаме по-агресивно във водената парична политика. Не мисля, че тенденцията за сериозен ръст на икономиката може да промени посоката си, което да наложи по-друга монетарна политика” – заяви Пул.

Еврото леко се покачи в средата на седмицата след изказването на члена на ръководството на ЕЦБ и президент на Бундесбанк Аксел Вебер, който заяви, че европейската икономика страда от прекалената парична ликвидност дори и след двете поредни повишавания на лихвата по рефинансирането. Вебер в последно време на няколко пъти се изказва в подкрепа на агресивното покачване на ставката. Той отбеляза още, че очаква засилване на вторичния инфлационен натиск. В Европа излязоха прогнозите на един от водещите икономически институти на Германия - RWI, според които ръстът на БВП на “локомотива” на европейската икономика ще е от 1.8% през текущата година.

Основната движеща сила ще е експортът. Инвестициите също ще играят сериозна роля. Натоварването на производствените мощности се повишава на фона на благоприятна финансова ситуация” се посочва в доклада.

Новото германско правителство оповести и програма за стимулиране на икономическия ръст на стойност 25 млрд. евро, която предвижда стимулиране на инвестициите и облекчаване на процедурите за облагане на корпоративния сектор. Освен това Берлин повишава ставката по ДДС от 16% до 19 на сто.

Друга водеща новина през седмицата стана решението на Организацията на страните производителки на петрол да запази нивото на производството си на близки до рекордните си нива от 27 години, което беше взето на срещата им през юли миналата година, предаде Ройтерс. Решението беше взето по време на срещата на организацията във Виена.

Сегашното производство на ОПЕК е в размер на 28 млн. барела на ден. Решението за запазване на добива идва в момент когато цената на черното злато на борсите в Ню Йорк е над 60 долара за барел и прогнозите са за запазване на високите цени. Срещата на ОПЕК е и в момент на силно геополитическо напрежение, свързано с неяснотата относно ядрената програма на Иран и опасност от атентати в Нигерия.

В резултат на тези рискови фактори разходите за производство на барел от ценната суровина на страните от ОПЕК са се повишили през изминалото тримесечие до най-високото им ниво от близо 100 години. ОПЕК обаче ще продължи да следи вниматeлно баланса между търсене и предлагане на суровината в следващите няколко седмици.

В същото време обаче Иран заяви, че няма да намали износа на петрол във връзка с ядрената си програма. Пазарът реагира на ситуацията около Иран, но физическия пазар е сравнително спокоен. Пазарът за суров петрол и нефтени продукти е подсигурен, заяви пред Ройтерс президентът на ОПЕК Едмунд Даукору.

Застъпници на идеята за запазване на сегашните производствени нива са Саудитска Арабия, Иран, Обединените Арабски Емирства и Алжир. Сегашните квоти са напълно адекватни на цените на петрола, коменитира петролния министър на Обединените Арабски емирства Мохамед бин Даен ал-Хамли. За съкращаване на дневното производство с 500 000 барела на този етап се обяви единствено енергийният министър на Венецуела Рафаел Рамирез.

През започващата седмица основна новина ще е отчетът за капиталовите потоци в САЩ за януари. През последния месец на миналата година показателят рязко се понижи до чист приток от 56.6 млрд. долара. В случай на запазването на тази тенденция ще възникнат опасения по повод възможността на Вашингтон да привлече достатъчно средства за покриването на текущите операции на фона на рекорден дефицит на търговския баланс, който през януари отбеляза пореден негативен рекорд от 68.5 млрд. долара.

Във вторник ще бъдат публикувани данните за платежния баланс за четвъртото тримесечие на миналата година, както и отчетът за продажбите на дребно за февруари.

Прогнозата е дефицитът в търговския баланс на САЩ да се покачи до $217.0 млрд. спрямо $195.8 през третото тримесечие на 2005 година.

Що се отнася до продажбите на дребно, то прогнозата на аналитиците сочи сериозен спад на ръста до 0.7%, при 2.3 на сто през първия месец на годината.

В четвъртък ще излязат данните за индекса на потребителските цени, които са важни от гледна точка на интереса от страна на ФЕД по проблема с инфлацията.

Прогнозата сочи ръст на т.нар. “ядро” на показателя до 0.2 на сто.

Ще бъде публикувана и цяла серия от предварителни данни за състоянието на икономиката и потребителските настроения.

Що се отнася до еврозоната, пазарът ще следи плътен пакет от инфлационни данни и отчети за състоянието на индустрията на водещите европейски икономики и еврозоната като цяло.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 17 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9040
GBP 2.4796 2.4887 2.3212
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив