28 Януари 2025, 21:17 Днес (0) | Вчера (1)

Водещите централни банки продължават да инжектират ликвидност

07 Май 2008 11:31 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Целта на това е да се намали натиска на междубанковите парични пазари, където напрежението остава, независимо от прогреса на останалите кредитни пазари

Централните банки на САЩ, Европа и Швейцария започнаха нова координирана акция, насочена към понижаване на напрежението на финансовите пазари, съобщи "Файненшъл Таймс".
Фед обяви през почивните дни у нас, че увеличава размера на кредитните аукциони, които предлагат заеми на банките с 50% до $150 млрд.
ЕЦБ и Централната банка на Швейцария също увеличават кредитирането с петдесет на сто в евро и франкове, търгувани за долари, което позволява на европейските власти да предоставят по-големи обеми американска валута на местните финансови компании.
Целта на това е да се намали натиска на междубанковите парични пазари, където напрежението остава, независимо от прогреса на останалите кредитни пазари. 
Паралелно с това Фед разшири и пула на ценни книжа, които са пригодни за обмяна на държавни ценни книжа, гарантирани от Вашингтон в рамките на разширената програма. ЕЦБ от своя страна обяви, че занапред ще провежда аукциони за доларови кредити за банките веднъж на две седмици, а не на месец, както бе досега.
От понеделник – 5 май Фед увеличава сумата на предоставяните също веднъж на две седмици кредити от $50 млрд. до $75 млрд., а ЕЦБ увеличава аналогичното кредитиране до $25 млрд.
Руското правителство ще раздаде на аукцион около 600 млрд. рубли ($25.6 млрд.), за да подкрепи ликвидността на пазарите, съобщи руският заместник финансов министър Дмитрий Панкин.
Централната банка на Швейцария увеличава също размера на кредитирането. – от $6 млрд. до $12 млрд., а следващият аукцион ще се състои на 6 май.
Причината за координираните действия е че въпреки извънредното месечно кредитиране от Европейската централна банка и от Федералния резерв на САЩ лихвите остават високи и ликвидността продължава да е проблем. Засега европейската банка успява да укроти до около 4 на сто само най-краткосрочните лихви, но не и тези за срок от повече от месец.
Доскоро проблемите на ликвидността ставаха в края на тримесечието и бързо се разрешаваха, но от началото на април тримесечните лихви не успяват да паднат. Те остават при 4.7 процента при еднодневни лихви близо до 4 на сто. Само преди година разликата между двете лихви беше пет базисни пункта вместо 70, припомнят експерти.
Един от проблемите идва от търговете за допълнителна ликвидност, обявявани от Европейската централна банка седмично, месечно и за три и шест месеца. Банките започват да наддават с много по-големи лихви, като може би реагират на риск, за който не са сигурни, че съществува, коментира наскоро членът на борда на Европейската централна банка Лоренцо Бини-Смаги.
Фед обяви старта на програмата за кредитиране Term Auction Facility - TAF в края на миналата година и американските банки незабавно се възползваха от предоставената възможност.
Тази мярка е значително отклонение от предишната политика на САЩ в банковата система. Преди банките или трябваше да заемат пари на свободния пазар, или да използват т.нар. "дисконтово прозорче" за спешни случаи.
Само че миналата година много банки просто се отказаха да използват дисконтовото прозорче, тъй като то се асоциираше с банков провал. Затова те трябваше да теглят кредити на отворения пазар.
От Фед все още не са посочили докога TAF ще остане на разположение на банките. Но популярността на системата говори, че тя ще се използва поне докато финансовият стрес продължава.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 28 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8573
GBP 2.4796 2.4887 2.3254
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив