От началото на 2013 г. броят на заетите започва да нараства в абсолютен размер след 16 поредни тримесечия на спад
Реалното възстановяване на пазара на труда вече е започнало - създават се нови работни места, броят на обезкуражените намалява, а доходите растат. Интересът към теглене на потребителски кредити нараства, а обслужването на вече изтеглените се подобрява. Това са част от изводите в първия съвместен анализ на Пощенска банка и Института за пазарна икономика въз основа на данните на БНБ и НСИ за първите шест месеца на 2013 г.
Двете инстиуции започнаха съвместно да изготвят тримесечни анализи, като всеки от тях ще включва и актуален разбор на определен сегмент от банковия пазар.
От началото на 2013 г. броят на заетите започва да нараства в абсолютен размер след 16 поредни тримесечия на спад. Това е и най-солидният показател, че вече се създават нови работни места, а тенденцията е за плавен ръст на заетите до края на годината, се посочва в доклада. Броят на "обезкуражените" намалява, като през второто тримесечие на 2013 г. 20 хил. души повече спрямо година по-рано са намерили мотивация активно да потърсят работа.
Положителните тенденции на пазара на труда се наблюдават и по региони - в областите Плевен, Габрово, Русе, Варна и Добрич в Северна България, в която възстановяването като цяло е по-бавно. В по-бързо излизащата от кризата Южна България най-добри резултати има Бургас, където са реални шансовете още през тази година заетостта да се върне на предкризисните си нива.
Заради увеличаването на заетостта и по-доброто заплащане, а също и заради вдигането на пенсиите от 1 април общиях доход на домакинствата реално нараства с над 10 на сто.
Кредитният пазар в България демонстрира стабилност, е друга констатация в анализа. През второто тримесечие е отчетен ръст на потребителските кредити на месечна база, въпреки че сравнението спрямо същия период на миналата година все още отчита спад. Подобрява се и качеството на портфейлите от потребителски кредити. Сумата на лошите и преструктурираните кредити спада от 1.32 млрд. лв. на 1.19 млрд. лв. а относителният им дял - от близо 18% на 16.4%. Най-вероятното обяснение според анализаторите и в предоговарянето на погасителните планове при преструктурираните кредити.
Депозитите на домакинствата продължават устойчиво да нарастват като през 2013 г. вече надвишават 35 млрд. лв. Увеличението е предимно при по-големите депозити - над 20 хил. лв., тоест при хората с по-високи доходи или незасегнатите от кризата.
Така към средата на 2013 г. общият размер на кредитите за предприятията се изравни с този на депозитите на домакинствата. Това навежда на мисълта, че работещите предприятия в момента зависят от своята конкурентоспособност, а не от спекулативни очаквания за постоянен приток на външен ресурс, констатират авторите на анализа.
Пълният текст можете да откриете ТУК