15 Ноември 2024, 15:03 Днес (3) | Вчера (5)

Исковете срещу AIG могат да бъдат урегулирани за $1.5 млрд.

16 Януари 2006 15:07 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Бившият шеф на застрахователната компания Морис Грийнбърг ще продължи да си има неприятности с американските власти

Авторитетното американско издание Wall Street Journal съобщи в петък вечерта, че водещият застраховател в света American International Group Inc. (AIG), най-вероятно ще изплати значително над $1 млрд., за да постигне извънсъдебно споразумение исковете срещу нея в нарушаване на финансовата отчетност.

Главният прокурор на щата Ню Йорк Елиът Спитцър и Департаментът по застраховането през миналата година заведоха редица дела срещу AIG и бившия й шеф Морис Грийнбърг по обвинения, че са въвеждали умишлено инвеститорите си в заблуда чрез използване на незаконни методи на счетоводна отчетност.

Постигането на споразумение ще доведе до отпадане на обвиненията срещу самата компания, но не и срещу Грийнбърг, който от своя страна също си има проблеми с AIG, коментира изданието.

Източници, запознати с хода на преговорите са заявили, че се очаква споразумението да стане факт в близките две до три седмици, като страна по преговорите е и Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ – SEC.

Според същите неназовани източници в момента сумата за която се преговаря е $1.5 млрд.

Досега SEC не е подавала иск срещу компанията, но запознати с тънкостите на корпоративното правораздаване в САЩ твърдят, че искът ще бъде подаден и след това изтеглен от страна на SEC в същия ден, когато бъде постигнато окончателно споразумение.

В средата на декември миналата година Спитцър започна да рови из събития с 35-годишна давност, като се опитва да докаже, че Грийнбърг се е облагодетелствал незаконно за сметка на благотворителна организация.

Прокуратурата на Ню Йорк обвинява бившия бос на AIG в измама с активите на основателя на застрахователната компания – Корнелиус Стар, който почина през 1968 година.

В доклада на прокуратурата се посочва, че активите на Стар са били продадени значително под пазарната им стойност на компании, контролирани от Грийнбърг.

След транзакциите сумата е получена от благотворителната организация Starr Foundation.

При извършването на сделката е имало сериозен конфликт на интереси, доколкото Грийнбърг и другите директори на Starr Foundation са контролирали и продавача и купувача и бенефициара” – се отбелязва в доклада.

Всъщност са продавани актви на три частни компании, свързани с AIG, купувачи са контролираните от Грийнбърг C. V. Starr и Starr International, а бенефициар — Starr Foundation.

През юни 1970 година пакети от бермудските American International Underwriters Far East и C. V. Starr са продадени за $2 млн. Но по оценка на Morgan Stanley, направена тогава на базата на сравнение с цената, на която същите пакети са били препродадени на AIG, книжата са стрували не по-малко от $12 млн,, се посочва в доклада на прокуратурата.

През септември 1970 г. пакет от 20% от книжата на Starr International – инвестиционна компания, която изплаща основната чат от бонусите на топ-мениджмънта на AIG, е бил продаден едва за $3000.

Същите тези активи на Starr International само няколко месеца преди това са били заменени с книжа на AIG на стойност $100 млн. По този начин, 20 на сто от акциите на компанията се оценяват на $20 млн, а не на $3000.

По-късно за активите на Корнелиус Стар AIG е заменила акции на стойност $30 млн,, които към 2005 година струват над $6 млрд.

За “наследството” на Стар са отговаряли няколко топ-мениджъри на AIG. Четирима от тях са живи и днес – Грийнбърг, Хютън Фриман, Джон Робъртс и Ърнест Стемпъл.

И четиримата не се признават за виновни в машинацията.

Всеки от нас изпълняваше своя дълг пред К. Стар и благотворителната организация безвъзмездно и в съответствие с неговата воля и закона” – се посочва в тяхно съвместно заявление.

Юристите на Спитцър напомнят, че тогава тези транзакции са били одобрени от Данъчната администрация на САЩ (IRS), съдът на Ню Йорк и прокуратурата на щата.

От своя страна Спитцър настоява, че през 1970 година на властите са били предоставени неверни данни, което ги е въвело в заблуждение и че в такъв случай срокът на давност не действа.

Грийнбърг беше принуден да подаде оставка от поста изпълнителен директор на AIG през пролетта на 2005 г. заради избухналия скандал с финансовата отчетност на застрахователя.

Както показа вътрешно разследване за някои случаи на фалшификация на счетоводството са били виновни самият Грийнбърг и финансовият директор Хауърд Смит.

AIG преразгледа отчетите си за периода 2000 – 2004 година и понижи размера на собствения си капитал с $2.26 млрд.

През септември срещу Грийнбърг подаде самата AIG, настоявайки Starr International да се откаже от контрола върху пакет книжа на AIG на стойност $20 млрд.

В края на декември в обширен обзор американското финансово издание Barron's публикува статия, според която книжата на AIG ще тръгнат отново нагоре след една година финансови скандали, промени в ръководството и правителствени разследвания

Както се отбелязва в материала, основното е че компанията запази лиценза си за застрахователна дейност. Новото ръководство сътрудничи на властите, а регулиращите органи от своя страна са склонни да смекчат наказанието на AIG.

В резултат на това книжата на компанията, които сега вървят по $66 на Ню Йоркската фондова борса вероятно ще поскъпнат до около $80 през първите месеци на идната година, се посочва в материала.

През април 2005 година цената на акциите на AIG се понижи с около 30% спрямо нивата от февруари ($73.46), след като от дейността й се заинтересува Елиът Спитцър, както и Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ.

Както се оказа впоследствие тези сделки се оказаха фалшиви, но в течение на няколко месеца AIG призна за редица други финансови машинации в периода 2000 – 2004 година, от които стана ясно, че застрахователят изкуствено е завишавал приходите си във ведомостите с милиарди долари.

Според Джона Хол – аналитик на застрахователния сектор в Wachovia Securities, през започналата година цената на книжата на компанията може да се покачи без затруднения до $78, което е два пъти над балансовата стойност на акциите, които според Хол към края на 2006 година ще са около $39.

Според аналитика от UBS - Ендрю Клигерман, много управляващи фондове смятат, че коефициентът P/E на застрахователя ще надхвърли средният аналогичен показател за компаниите от състава на S&P 500. При това те се основават на предположението, че доходността на инвестициите в книжа на AIG ще достигне над 15%, а темповете на ръст на съвкупната й печалба ще е в диапазона 10-12%.

Прогнозата за ръста на акциите на AIG остава стабилна.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 14 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8400
GBP 2.4796 2.4887 2.3447
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив