16 Януари 2025, 14:19 Днес (1) | Вчера (1)

Къде мениджърите са най-добре платени

18 Юли 2007 09:00 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Западните държави изостават по равнища на заплащане, челните позиции заемат бързо развиващите се пазари

Челните места заемат мениджърите от богатите на петрол и освободени от данъци държави като Саудитска Арабия или Обединените Арабски емирства. В световен мащаб те разполагат с най-големи покупателни възможности със среден доход от около 220 хиляди долара.
“Работодателите от този регион залагат повече на твърдото заплащане, отколкото на зависимите от постиженията модели на възнаграждение” – казват Андреас Шмелцер и Патрик Гутман, старши консултанти в Хай Груп. На базата на традиционното високото заплащане на мениджърите и ниските данъчни ставки  Хонконг заема третото място в списъка.
Бързоразвиващите се страни са тези, които определят новия ландшафт и в областта на заплащането. Горната средна част е доминирана преди всичко от държавите в средна и източна Европа. От голямото търсене на опитни ръководни кадри и нарастващата мобилност следва, че структурите на заплащане ще се запазят на същото ниво и в бъдеще.
Германия заема 19 място с покупателна способност, възлизаща средно на 122 427 долара, посочва “Дойче Веле”.
“Доходите на мениджърите във Федералната република са относително високи в световен мащаб” – посочва Патрик Гутман. Той изтъква и, че Полша, преврънала се междувременно в класическа “страна на вноса”, в която получилите образованието си на Запад мениджъри имат своята цена, е достигнала до 11 позиция – със среден доход от 128 хиляди 537 долара.
Австрия е на 23-то място със 112 906 долара. На базата на ниските данъци и традиционно високото ниво на заплащане Швейцария получава 13 място, Испания, където разходите за издръжка со сравнително по-ниски, е на 12 позиция. Норвегия, Швеция и Финландия заемат местата от 44 до 46-то.
“Държавната система на социална сигурност е свързана, наистина, с високи разходи за издръжка. Но тези страни предлагат и социални услуги, образование и здравеопазване на изклуючително високо равнище”. – посочва Андреас Шмелцер.
Със стремителния си икономически растеж Китай се класира на 14 място, докато Индия, която се развива почти също толкова бързо, е едва на 36-та позиция. Индия печели от многото добре образовани, говорещи английски таланти. Нивото на заплащане изобщо не зависи от международната конкуренция. Но и тук заплатите на мениджърите растат с около 15-20 процента годишно, така че определено през следващата година страната ще излезе на по-предно място.
Проучването на Хай Груп показва, че днес заплатите на мениджърите зависят от международната конкуренция.
“Предприятията оперират в едно много напрегнато, открито глобално пространство, при което на мениджърите в бързоразвиващите се страни се плащат по-високи възнаглаждения, отколкото на тези в утвърдените индустриални нации. Именно поради това тези места са толкова привлекателни за ръководните кадри” – обобщават Патрик Гутман и Андреас Шмелцер.
ВК

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9090
GBP 2.4796 2.4887 2.3204
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив