16 Ноември 2024, 04:35 Днес (0) | Вчера (3)

Междинните избори за американския Конгрес и финансовите пазари на САЩ

08 Ноември 2006 10:55 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Евентуална победа на демократите ще позволи на администрацията на президента Буш да намали рекордния бюджетен дефицит на страната, но при победа на републиканците или равновесие на силите, натискът върху долара ще се засили. Тогава биха изникнали основателни опасения по повод способността на президентската администрация безпрепятствено да реализира икономическата си политика

В САЩ се провеждат междинни избори за Конгреса, изходът от които може кардинално да промени политическото статукво в страната. В момента на Капитолия мнозинство имат представители на републиканската партия, но демократите имат нелош шанс да получат контрол върху долната камара.
Републиканците преобладават в камарата на представителите в съотношение 231 към 201. В Сената пропорцията е 55 към 44. На текущите избори ще се разиграят 435 места в долната камара и 36 – в горната. За да получат превес над републиканците, демократите ще трябва да спечелят още 15 места в долната камара и 6 в сената.
Според анализатори демократите имат големия шанс да завземат контрола над камарата на представителите в Конгреса от партията на републиканците, от която е и настоящия президент Буш. В Сената обаче нещата не седят по този начин, тъй като там се очаква да има крехък баланс.
Всичките места в камарата на представителите ще се гласуват днес, а от сената ще трябва да се сменят 33 от 100 сенатора. Отделно ще бъдат избрани 36 губернатора на щати.
Анализаторите коментират, че евентуален пълен контрол на демократическата партия в долната камара, може да бъде негатив за долара, тъй като най-вероятно ще доведе до ескалация на протекционистичната политика на страната.
Възможно е също да се получи политическа патова ситуация, при която нито една партия няма сигурно мнозинство.
При това положение, ще пострадат реформите в икономическата сфера, а от там ще се забави и развитието на всички сектори на стопанството. Анализаторите прогнозират, че дори и да има движения при валутите, те ща са ограничени.

Какви са на-важните послания от програмата на демократите?

На първо място демократите ще се сражават яростно за запазването на системата за социално застраховане в сегашния й вид. В същото време републиканците са за създаването на частни пенсионни фондове, които могат да бъдат алтернатива на държавната пенсионна система. В този смисъл големият плюс на тези фондове е възможността за осигуряване на по-високи доходи за пенсионерите. Минусите са по-високите рискове, тъй като парите за старини ще бъдат подложени на рисковете на пазарната конюнктура и няма да бъдат гарантирани от държавата. Демократите застъпват идеята за повишаването на минималното почасово заплащане до $7.25 от сегашните $5.15.
Що се отнася до международната търговска политика, демократите възнамеряват да заемат по-твърда позиция по отношение на Китай и другите развиващи се страни по въпроса за конкуренцията със САЩ на световните пазари.
В случай на победа, демократите ще получат контрол върху повечето парламентарни комисии. На първо място те ще имат числен превес в тези комисии, а на второ място – председателите им ще бъдат излъчени от средите на демократите. Тъй като повечето законопроекти в американския контрес се разработват на ниво комисия, то фокусът в законодателната политика на САЩ се очаква да се промени значително.
При победа на демократите долната камара ще бъде председателствана най-вероятно от Нанси Пелоси.
Председател на най-важния комитет в Сената – за данъчната и социалната политика може да стане Чарлс Рейнджъл, който в случай на победа ще замени републиканеца Бил Томас. По-думите на Рейнджъл, ако заеме поста, ще инициира важни законопроекти в областта на данъчната политика.
Засега демократите не бързат да оповестяват детайлите от програмата си свързана с данъчната политика. Във всеки случай те обещават да не внасят съществени промени в програмата на намаление на данъчната тежест, провеждана от републиканците поне до 2010 година, когато изтича действието на данъчните облекчения.
При всички положения не бива да се очакват кардинални промени до следващите президентски избори, насрочени за 2008 година.
Претендент за поста шеф на комисията по финансовите услуги сред демократите е Барни Франк. При победа най-важните пунктове на предизборната му програма са осигуряване на възможността американците по-лесно да купуват жилища и засилването на контрола върху хеджфондовете.
Първото ще стане след

Реформиране на двете водещи ипотечни компании в страната Fannie May и Freddie Mac

През октомври 2005 година Конгресът прие законопроект, задължаващ тези компании да превърнат част от своите приходи в специален фонд – за строителството на бюджетни жилища за семейства с ниски доходи.
Заради съпротивата на републиканците този законопроект ограничи значително кръга на американците имащи право на помощи от този фонд. Ако успее да спечели изборите Франк ще промени тази ситуация.
На 22 септември 2005 година Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ започна разследване на финансовото състояние на Fanny Mae  (FNM) и Freddie Mac (FRE) Freddie Mac по съмнения за финансови злоупотреби.
Белият дом отдавна изказва критики относно портфейлите на залоговите сертификати на компаниите, управлението на активите и дори изказва обезпокоеността си от рискове за цялата финансова система на страната. От своя страна Fanny Mae и Freddie Mac дават достатъчно поводи за критики, забърквайки се непрестанно във финансови скандали.
Късно снощи министърът на жилищното строителство и градската инфраструктура на САЩ Алфонсо Джексън паралелно с помощника на финансовия министър на страната Рендъл Куарлес съобщиха, че двете ведомства започват паралелно разследване на финансовите операции на ипотечните тръстове.
Финансовото ведомство ще разследва редът, по който е утвърдена огромна емисия дългови книжа от двете компании.
На 22 септември 2005 година Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ започна разследване на финансовото състояние на Freddie Mac по съмнения за злоупотреби в последните четири години, като се счита, че оттеглянето на Рейнс цели скандалите да останат встрани от компанията.
След като скандалът гръмна в медиите, изпълнителният й директор - Франклин Рейнс обяви своето напускане.
Наскоро финансистът на Freddie Mac Тимъти Битсбъргър съобщи по време на пресконференция в Токио, че азиатските инвеститори ще играят занапред все по-голяма роля във финансирането на компанията му.
Като пример Битсбъргър е посочил, че 60% от ценните книжа, емитирани от корпорацията през юли миналата година, обезпечени от ипотечните пулове REMIC, са били закупени от азиатски инвеститори. Статистиката сочи, че цели 60 на сто от дълговите книжа на Freddie Mac към края на миналата година са били закупени от чужди инвеститори.
В момента чуждите инвеститори се насочват към дълговите книжа на ипотечните гиганти на САЩ, като замяна на държавните ценни книжа, гарантирани от Вашингтон, тъй като осигуряват по-висока доходност, като в същото време изплащането по купоните и главниците се гарантира от федералното правителство на САЩ. Създадените от правителството на САЩ ипотечни компании Fannie Mae и Freddie Mac са приватизирани през 70-те години на 20 век.
Тези две компании на издали или гарантирали половината от ипотечните кредити в САЩ, като общият им обем е около $7 трлн. Това е и причината инвеститорите в САЩ да смятат, че в случай на криза компаниите ще бъдат подкрепени на всяка цена от американското правителство.
Fannie Mae и Freddie Mac са двете ипотечни компании в САЩ, упълномощени от Конгреса да обезпечават финансова подкрепа на американския пазар на ипотечното кредитиране.
Новината не трябва да се разглежда твърде позитивно на фона на яростното изказване на доскорошния шеф на Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспан, което направи преди по-малко от година пред американския Конгрес.
Грийнспан настоя пред Конгреса да ограничи многомилиардните доларови активи на компаниите за ипотечно кредитиране - Fannie Mae и Freddie Mac, предупреждавайки, че акумулираните от тях огромни дългови застрашават финансовите пазари на страната.
Грийнспан заяви пред Комисията по банковите, жилищните и общинските въпроси към Сената, че най-вероятно кредитната експанзия няма да може да бъде ограничена само чрез налагане на строги ограничения върху двете компании, осигуряващи над 45% от ипотечните кредити в страната.
Шефът на ФЕД заяви, че регулаторни ограничения сами по себе си няма да бъдат достатъчни. Ако те не засягат размера на балансовите документи, под риск ще попадне възможността да се поддържа устойчивост на финансовите пазари в страната.

Регулирането на дейността на хеджфондовете е важен приоритет

за демократите. Според тях високата доходност на тези фондове не компенсира засилените рискове, свързани с инвестициите в тях.
В момента Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ разработва нови правила за реулирането на тези фондове, но все още не е постигнала успехи в тази област. Срещу затягането на контрола на хеджиндустрията се обединяват ръководителите на тези фондове, които имат подкрепата на бившия финансов министър Джон Сноу и наследникът му Хенри Полсън.
Според хеджиндустрията, най-добрият регулатор на дейността на тези фондове е самият пазар. Неотдавна дори американски съд отхвърли искането на Комисията да ожесточи контрола върху тази индустрия.
От началото на юли Министерството на финансите на САЩ започна проверка на дейността на хеджфондовете и тяхното влияние върху финансовите пазари. Причината за това е че през последните пет години обемът на активите им се е увеличил два пъти и в момента достига $1.2 трлн.
Регулиращите органи изразяват сериозно безпокойство от факта, че тези фондове могат да създадат рискове за финансовите пазари. В Комисията по ценните книжа и борсите е бил поканен шефът на Morgan Stanley (MS) да отговори на редица въпроси в рамките на разследването на операции с ценни книжа при които е използвана инсайдерска информация във фонда Pequot Capital Management LLC.
Наскоро федералният апелационен съд отмени правилата, установени от Комисията по ценните книжа и борсите, в съответствие с които управляващите компании трябва само да регистрират своите фондове и да предоставят данни за избирателни проверки.
По този начин за американския Конгрес се появиха допълнителни основания за приемането на законодателство, което да регулира дейността на хеджфондовете. През миналата седмица при изнасянето на полугодишния си доклад за състоянието на американската икономика пред Сената, шефът на Фед Бен Бернанки заяви, че регулиращите органи вече предприемат мерки за това, да не допуснат прекалено рискови действия от страна на хеджфондовете посредством установяване на контрол над финансовите учреждения, които им предоставят кредити.
Ако републиканците запазят влиянието си и в двете камари, днес може да се наблюдава краткотрайно възходящо рали на капиталовите пазари, прогнозира икономист от Merrill Lynch. Ако демократите завладеят и двете камари, тогава ще наблюдаваме краткосрочно разпродаване на акциите, продължава той.
Анализаторите предупреждават, че днешните избори едва ли ще окажат голямо влияние върху фундаментите и икономическите показатели на САЩ. Именно те обаче движат пазарите в по-дългосрочен план. Не трябва да се забравя, че е имало силни “бичи” пазари, както при управлението на демократите, така и при републиканците.
Ако републиканците си запазят контрола, това със сигурност ще успокои инвеститорите за известно време, поне в някои от секторите.
Изходът от настоящите избори ще стане лакмус за администрацията на президента Буш доколко ефективно е управлявала икономиката на страната и което е по-важното – доколко е могла достъпно да обясни на американците постиженията си в икономическата област.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив