Според прогнозите на водещите валутни анализатори, 2006 година ще бъде “слаба” за американския долар. Структурните проблеми на американската икономика - проблемите с двойния дефицит, очакваното приключване на цикъла повишаване на основната лихва са фактори, които ще оказват натиск върху долара през годината.
Сред много инвеститори се засилва интересът да играят срещу американската валута.Това е причината да обръщат внимание към нови финансови инструменти. Преди месец стартира новият продукт на семейството инвестиционни фондове Rydex Investments, който пусна на пазара първия публичен фонд (Exchange-traded fund, ETF), чиито активи са привързани към единната европейска валута –
Euro Currency Trust (FXE) “следи” стойността на еврото, като всяка негова акция е равна на 100 евро плюс натрупаната доходност.
Книжата на фонда, наречени “Euro Currency Shares” се търгуват на Ню Йоркската фондова борса.
Фондът стартира търговията на 12 декември с 17 млн. акции, чиято съвкупна стойност към днешна дата е в порядъка на 2 млрд. долара.
Търговията с тези книжа е аналогична на търговията с акции, листвани на Ню Йоркската фондова борса. Фондът позволява на инвеститорите да влагат в инвестират в евро и може да бъде използван като инструмент за хеджиране.
Депозитар на новия ETF е лондонското подразделение на инвестиционната банкова група JPMorgan Chase Bank (JPM) и Bank of New York Co. (BK).
Мениджър на емисията е Bear Hunter.
Годишният коефициент на разходите на Euro Currency Trust е 0.4%.
Освен това инвеститорите заплащат комисионни при покупката и продажбата на книжата на фонда.
JPMorgan Chase поддържа в Лондон две сметки, деноминирани в евро: основна – в която се натрупват лихви и допълнителна, където не се натрупват проценти.
JPMorgan не получава комисионни за услугите, но според проспекта на емисията “генерира печалба или загуба в зависимост от спреда между лихвите, изплащани на фонда и приходите, получени от използването на средствата като отдаване на кредити и извършването на други банкови операции.
Затова инвеститорите не бива да очакват, че фондът ще получава лихва по най-високата ставка в момента.
Лихвите по основната сметка се натрупват ежедневно на базата на последната стойност на EONIA (Euro Over Night Index Average – среднопретеглената лихва по еднодневните междубанкови кредити, деноминирани в евро) и без 0.27%, които се изплащат ежемесечно. Лихвеният процент може да бъде променян.
Както се посочва още в документите, представени пред регулатора на американските финансови пазари – Комисията по ценните книжа и борсите (SEC), местните инвеститори не са застраховани от загуби във Федералната корпорация за застраховане на депозитите (Federal Deposit Insurance Corp., FDIC).
Според проспекта, чистата стойност на активите на фонда (NAV) се базира на курса “купува”, ежедневно обявяван от Федералната Резервна Банка в Ню Йорк и се деноминира в долари.
Акциите на борсовия фонд могат да се търгуват над и под чистата стойност на активите в съответствие с пазарното търсене и предлагане.
Фондовете Rydex управляват активи в размер на приблизително 14 млрд. долара - Rydex S&P Equal Weight (RSP) и Rydex Russell Top 50 (XLG).
За Ню Йоркската фондова Борса емитирането на Euro Currency Trust е поредният пробив сред инвестиционните фондове, след като преди около година борсата успя да привлече първия ETF на базата на златото - streetTRACKS Gold (GLD).
В момента дневната търговия с книжата на този фонд е около 2.1 млн. акции, като при това фондът е един от най-бързо растящите.
За 14-те месеца от регистрацията му (18 ноември 2004 г.), книжата streetTRACKS Gold са се покачили с 25%.
След като наскоро няколко публични фонда, управлявани от групата Barclays Global Investors прехвърлиха търговията на книжата на NYSE от конкурентната American Stock Exchange, аналитици предполагат, че след първите ETF на базата на злато и евро, на борсата ще стартира търговията на множество фондове, чиито активи са деноминирани в разнообразни валути и стоки.
В България все още няма подобни фондове. Инвестиционният посредник “Елана” АД предлага един договорен фонд, където инвеститорите могат да вложат валута. Предстои в близките дни да бъде пуснат още един подобен фонд. По този начин на пазара се предлагат два фонда, където може да се прави вложение долари и евро, но самият фонд не инвестира във валута. Портфейлите на тези два фонда не се различават особено от други, листвани на БФБ-София – публични компании от българската борса, акции на водещи компании от световните фондови борси, както и книжа с фиксирана доходност.