McKinsey Global Institute състави списък на новите технологии, които ще оставят милиони хора без работа
Авторитетната изследователска организация McKinsey Global Institute (MGI) състави списък от нови технологии, които могат не само да обогатят световната икономика, но и коренно да променят деловия и социалния свят, привичния ни живот и дейности, да подкопаят основите на пазара на труда.
Публикуваният експертен доклад така и се казва - "Разрушителни технологии: достижения, които ще променят живота, бизнеса и световната икономика". В него са изброени 12 технологии, които, както се очаква, към 2025 г. ще могат да носят на света от 14 до 33 трилиона долара годишно.
Авторите отбелязват, че тези цифри са се появили на базата на всестранен анализ на ключовите възможности и последици, в това число потребителския излишък, който ще е резултат от повишаването на качеството на стоките, намаляването на цените, подобряването на екологията и, разбира се, здравето. Някои от технологиите са добре познати на мнозина, други могат и да ни учудят, се казва в документа.
Най-големият съзидателен и заедно с това разрушителен потенциал имат различните приложения на мобилния интернет и новите методи за автоматизация на умствения труд, съобщава Нюзру. На изчислителни устройства ще може да се прехвърля голяма част от днешните функции на учители, инженери, медицински специалисти, юристи, финансисти и мениджъри, а в някои случаи може да се стигне и до пълна смяна на хората с компютри. До 140 милиона работници на умствения труд от целия свят ще се окажат в ново положение, когато самото естество на работата им може да се промени.
Анкетираните експерти, не свързани с MGI, се съгласяват: автоматизацията рано или късно ще изтласка от трудовия пазар професиите, с които може да се справи изкуственият интелект - счетоводители, журналисти, частично лекари и финансисти.
В тези или подобни сфери могат да останат само две категории работници - най-квалифицираните и най-неквалифицираните, средният слой ще изчезне. При това висококвалифицираните специалисти ще трябва да се обучат да се ползват от възможностите на изкуствения интелект. В същото време най-неквалифицираните ще трябва да се примирят, че заплащането на труда им ще е по-ниско от себестойността на съответните системи.
Друга пробивна, на и разрушителна технология е модерната роботика. Тя ще бъде в състояние да извършва огромни задачи, за които някога е била прекалено груба или не особено икономична. В близкото бъдеще доста "поумнелите" роботи с модерна сензорна система ще могат, например, да извършват хирургически операции, да бъдат използвани като протези и дори "екзоскелети", които ще помогнат да се възстановяват двигателните функции на инвалиди и възрастни хора.
Огромно бъдеще очаква геномиката. Не е изключено, че с развитието на тази наука за структурата на живите организми човекът ще получи възможност "да управлява" гените и да подобри медицинската диагностика и лечението. Тези технологии също така ще могат да бъдат използвани в селското стопанство и при производството на биогориво, например, от добре известните бактерии E. coli.
Сред перспективните технологии е също така 3D-принтирането, най-новите материали: нанолекарствата, ултра батерията, свръхгладките и ултратънки екрани, методите за търсене и добив на източници на петрол и енергията от възобновяеми източници, особено слънчевата и вятърната. До 2025 г. те вероятно ще достигнат до 16% от световните доставки на енергия, пише "Expert Online".
Потенциалните предимства на технологии, които се разглеждат в доклада, са огромни, смятат в MGI. Те обаче изискват инвестиции и внимание от страна на бизнес ръководствата и правителствата, които трябва да създават условия за внедряването и развитието им. Ако ръководствата обаче започнат да изчакват новите технологии в пълна степен да започнат да оказват влияние върху световната икономика, ще е прекалено късно, за да се възползват от новите перспективи и предимства или да реагират на последиците, предупреждават авторите на изследването.
Ето пълният списък на "разрушителните" технологии:
1. Мобилен интернет
2. Автоматизация на умствения труд
3. Интернет на нещата
4. Облачни технологии
5. Роботика
6. Автономни или почти автономни транспортни средства
7. Модерна геномика
8. Енергийни хранилища
9. Триизмерен печат
10. Съвременни материали
11. Нови методи за добив на петрол и газ
12. Възобновяеми източници на енергия.