16 Януари 2025, 13:53 Днес (1) | Вчера (1)

Третата колона на глобализацията

23 Юли 2007 10:32 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Миграцията вече е третият по важност фактор, определящ състоянието на световната икономика

Международната миграция се превръща във все по-голяма тема, която занимава анализатори от много области. Тя се наложи като нова тема с голямо значение поради изключителния си ефект върху глобалните икономически, социални и културни тенденции. Миграцията вече е третият по важност фактор, определящ състоянието на световната икономика, и получи етикета “трета колона на глобализацията”. Световната банка е един от пионерите на проучванията на промените, предизвиквани от масовата международна миграция. През 2005 г. нейните специалисти започнаха издаването на серия от изследвания за миграционните процеси в света.
Първият том от тази студия беше посветен на изтичането на мозъци и неговия ефект върху работната сила и икономиките. Съвсем наскоро се появи нова публикация в тази серия, която има заглавие “Международна миграция, икономическо развитие и политика”. В новия том се разглежда един съвършено нов аспект на международната миграция: нейното влияние върху раждаемостта в държавите-източници на мигранти и в държавите-приемници. Ефектът на понижаване или качване на нивото на раждаемост под влияние на  раждаемостта в държавата-приемник е само една страна на този въпрос. Другата е свързана с преразпределението на половете поради миграция. От България например повечето напускащи страната мигранти са жени.
Така че към икономическия, социален и културен ефект на миграцията се добавя и демографско измерение.
Новата студия отделя много внимание на миграцията като мощен фактор за намаляване на бедността в най-бедните държави, откъдето и тръгват най-много мигранти. Книгата се занимава и с въпроси като държавните политики влияещи на миграцията, и с теми като причините за повторна миграция, или завръщането на мигранти и какъв професионален избор имат завърналите се.
Събраните от Световната банка данни показват, че през 2002 в света е имало около 176 милиона мигранти. Техният брой сега е много по-голям, поради ускоряването на миграционните процеси. Студията коригира и някои от по-старите схващания за посоките на миграцията. Доскоро се вярваше, че миграционните потоците се движат от (бедния) юг към (богатия) север, коментира “Дойче Веле”.
Придвижване от юг на юг обаче се оказва 1/4 от цялата миграция. 16% от мигрантите пък се движат от север на север.
Водещи държави-приемници са САЩ, където мигрантите са над 34 милиона. Германия - 9 милиона, Франция - 6 милиона, Индия - 6 милиона, Канада - 5 милиона. Най-много хора напускат Мексико (10), Индия (почти 9), Бангладеш (над 6,5 милиона), Китай (почти 6 милиона), и - Великобритания - над  4 милиона! Ако обаче броят на мигрантите се погледне пропорционално спрямо населението, малките бедни държави, сред които попада и България, имат най-голям поток от напускащи мигранти. Те губят най-много хора с умения, а изтичането може да стигне до 80% в някои случаи. Тази миграция ще става все по-голяма, прогнозират анализаторите.
България губи над 105 000 души годишно. Главни направления на българските мигранти са Гърция, Йордания, Кувейт, Молдова, Турция и САЩ. Към България се насочват твърде малко мигранти и само 1,4% от населението на страната са чужденци.

А.Г.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9090
GBP 2.4796 2.4887 2.3204
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив