01 Октомври 2024, 00:37 Днес (0) | Вчера (1)

Ще изхвърчи ли Гърция от еврозоната?

10 Май 2011 14:43 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Втори спасителен пояс за Гърция? Или съкращаване на дълговете? В Брюксел никой не прави изявления по темата. Всички обаче се надпреварват да опровергават кошмарния сценарий, че Гърция може да изхвърчи от еврозоната.

Точно една година след отпускането на 110-милиардния кредит на Гърция става съвсем очевидно, че спасителната акция се провали и страната няма да се оправи без преструктуриране на дълга. Същевременно гръцката криза е и криза на еврото. В това са единодушни наблюдателите на централните германски вестници.
Ето кратко обобщение на мненията: "Тъй като излизането на Гърция от еврозоната и ЕС не би било разумен ход - пише Зюддойче Цайтунг, - не остава нищо друго, освен всички кредитори на страната да се откажат от част от исканията си. Този път също би бил болезнен и рискован, но той предлага на гърците поне известен шанс за ново начало." И все пак частичното опростяване на дълга няма да донесе голяма полза, ако "не бъдат разчупени артрозните структури на гръцката икономика.
Това означава политиката и бизнесът да насочат поглед отвъд туризма и овчето сирене и да започнат да инвестират в перспективни браншове като логистика, корабостроене, слънчева енергия", отбелязва Зюддойче Цайтунг.
Според Франкфуртер Алгемайне Цайтунг "преструктурирането би било катастрофа за ЕЦБ, но надежда за Гърция да стимулира силите на растежа. Дали оздравяването ще успее, зависи от волята на гърците за структурни реформи." Що се отнася до европейското измерение на проблема, Франкфуртер Алгемайне Цайтунг пише: "Кризата на валутния съюз е повече от кризата на държавния дълг на една страна; тя е структурна криза. В ядрото на еврозоната Германия става все по-силна икономически, докато евро-страните по периферията губят своята конкурентоспособност. Напрежението се повишава и затова, защото Европа няма единна концепция по въпроса как би трябвало да изглежда една успешна политика в областта на финансовата стабилност и конкурентоспособността."
Противно на другите вестници, Ди Велт е на мнение, че излизането на гърците от валутния съюз е разумна стъпка, която би могла да направи гръцката икономика по-конкурентоспособна, а "Евроландия" - по-стабилна. По-нататък в коментара на вестника четем: "Гръцката трагедия далеч не е свършила. Публиката трябва да се настрои за нови, още по-драматични сцени. Защото Гърция балансира на ръба на пропаста. Всички налични данни опровергават надеждите, че гърците ще могат някога да се измъкнат от блатото на дълговете, коментира "Дойче веле".
Ди Велт е убеден, че преструктурирането на дълга е неизбежно и че то в никакъв случай няма да бъде камбанен звън за валутния съюз - "да не говорим за ЕС". В заключение вестникът пише: "Еврото беше още от самото начало един политически проект. Само че идеята за обща валута не е в състояние да противостои трайно на силите на пазара. Опасността, че накрая самите помагачи може да бъдат повлечени във водовъртежа на дълговете, е истинската заплаха за стабилността на еврото", заключава Ди Велт.

БР

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 30 Септември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7528
GBP 2.4796 2.4887 2.3468
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив