Според указанията на КФН относно прилагането и тълкуването на чл. 261, ал. 1 и 2 във връзка с чл. 202 от Кодекса за застраховането:
"Съгласно чл. 261, ал. 1 от КЗ наличието на застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите се удостоверява със застрахователна полица и знак, който се издава от Гаранционния фонд. Ал. 2 на същия член предвижда, че при разсрочено плащане на премия, знакът по ал. 1 удостоверява и срока, за който е платена застрахователната премия."
"...в случаите, когато при настъпване на застрахователно събитие по застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, датата на застрахователното събитие е в срока, отбелязан върху знака,
застрахователят е императивно обвързан пред третите увредени лица от
издадения от него удостоверителен документ за валидността на застраховката. Застрахователят не може да черпи права от собствената си недобросъвестност, когато, действайки в нарушение на чл. 261, ал. 1 във връзка с ал. 2 от КЗ е издал знак, удостоверяващ срок, различен от срока, за който действително е платена застрахователната премия."
Това, което може да се направи в този случай, е да се подаде жалба/сигнал до КФН - Застрахователен надзор за неспазване на указанията, дадени от съответния регулаторен орган.
Ако не сте намерили точния отговор на Вашия въпрос, моля задайте ни го и ние ще публикуваме желаната от Вас информация.
Благодарим Ви!