Първо позволете да ви поднесем искреното си съчувствие за сполетялата Ви загуба.
На поставените от Вас въпроси:
Наследниците на Вашата баба имат право на обезщетение по застраховка „Гражданска отговорност” на виновния водач. Това свое право те могат да реализират и извънсъдебно (дори това е по-правилният и при всички случаи по-лесен начин). Така, че отговорът е – да, наследниците биха могли да получат обезщетение от застрахователя, без да се минава през съда. За целта е необходимо да са налице няколко предпоставки:
1. Да е установено кой е виновен за ПТП със съответния законов акт – в конкретния случай това би следвало да е присъда на наказателен съд или одобрено от съда споразумение, с което причинилият ПТП се признава за виновен и му се налага съответно наказание;
2. Да е налице валидно сключена застраховка „Гражданска отговорност”;
3. Да е налице причинно – следствена връзка между ПТП и причинените от него увреждания и настъпилата смърт – това обстоятелство се установява с медицински документи.
След установяването на тези обстоятелства се предявява претенция за изплащане на обезщетение пред съответния застраховател. Обезщетението се изплаща за претърпените от наследниците болки и страдания.
Относно втория Ви въпрос: Подобна хипотеза, при това още на досъдебното производство изглежда нереална и трудно реализируема. При всички случаи много по-трудно ще е да получите обезщетение от едно физическо лице, отколкото от неговия застраховател. Но въпреки това, ако приемем, че има съгласие за плащане от страна на водача, впоследствие не би могло по никакъв начин тя/той да получи по-голяма сума, отколкото е договорил/а и платил/а.
Ако не сте намерили точния отговор на Вашия въпрос, моля задайте ни го и ние ще публикуваме желаната от Вас информация.
Благодарим Ви!