1.1. В нормативните актове няма принципна дефиниция за „злополука”.
1.2. Определение за „трудова злополука” дава Кодексът за социално осигуряване, чл. 55.
Друго, по-стеснено понятие за трудова злополука е дефинирано в Наредба за задължително застраховане на работниците и служителите за риска "трудова злополука”- /§1 от Допълнителните разпоредби/. Това определение, обаче, се прилага само при задължителните застраховки, които трябва да сключват работодателите за определени видове дейности,
1.3. В нормативните актове няма легална дефиниция „застрахователна злополука”. Всеки застраховател дава определение за „застрахователна злополука” в своите Общи условия по доброволните застраховки /каквато е обсъжданата/, а Общите условия са част от застрахователния договор, застрахованият се е запознал със съдържанието, понятията и ограниченията им преди сключване на застраховката и ги е приел.
2. В случая, съгласно т. 59 от ОУ, действащи към момента на сключване на застраховката, понятието „злополука” е дефинирано от застрахователя ДЗИ като „събитие с външен за застрахования произход”, което изключва каквито и да са травми вследствие „напрягане на собствени сили”.
3. Съгласно ОУ на ДЗИ, поетият със застраховката риск “злополука” има следната характеристика: внезапно събитие; събитие настъпило не по волята на застрахования; събитие причинило определена травма; събитие с „външен за застрахования произход”. Именно липсата на последния елемент отличава настъпилата трудова злополука от застрахователната злополука и обосновава отказа от плащане – не е налице застрахователно събитие /застрахователна злополука/, а оттам – не е налице покрит риск.
4. Както бе обяснено по–горе, понятията „трудова” и „застрахователна” злополука имат различен смисъл и обхват, обслужват различни фактически и правни ситуации и не са идентични, поради което всяко плащане за злополука по доброволни застраховки застрахователят преценява според определението в Общите условия, т.е. според застрахователния договор.
Отговорът е предоставен от ДЗИ