Закон за облагане доходите на физическите лица.
1. Поставя се ограничение на необлагаемия размер на месечната осигурителна вноска за доброволно пенсионно осигуряване:
а) За работещите по трудови правоотношения и приравнените към тях (военни, държавни служители и др.) месечните лични вноски за доброволно пенсионно осигуряване не се облагат с данък, когато са с размер до 10 на сто от облагаемия доход, който в случая съвпада с брутната работна заплата (чл.20, ал.2). Облагаемият доход включва всички плащания за месеца, включително обезщетенията на военните при тяхното пенсиониране;
б) Облагаемият доход на физическите лица, извършващи дейност като еднолични търговци се намалява с внесените през годината за сметка на лицата лични вноски за доброволно пенсионно осигуряване до 10 на сто от облагаемия доход (чл.21, ал.1, т.2);
в) Облагаемият доход на лицата, упражняващи свободни професии и услуги по извънтрудови правоотношения (граждански договор) и на лицата, извършващи срещу възнаграждение управление и контрол (договор за управление) се намалява с разходи за дейността. От така формираната сума могат да се внасят през годината за сметка на лицата лични вноски за доброволно пенсионно осигуряване в размер до 10 на сто, които не се облагат с данък (чл.22, ал.1, т.3).
2. При прехвърляне на суми от индивидуалната партида на осигурено лице:
а) Данъчните облекчения за доброволното пенсионно осигуряване остават в сила и когато се променя осигурителят (пенсионният фонд) и прехвърлянето на натрупаните средства се извършва по банков път (чл.29, ал.1).
Закон за корпоративното подоходно облагане
Преференциите за доброволното пенсионно осигуряване дадени от Закона за корпоративното подоходно облагане остават в сила. Съгласно чл.36, ал.4 разходите за вноски за доброволно пенсионно осигуряване на предприятията и търговските представителства, независимо дали извършват стопанска дейност се освобождават от данък в размер до 40 лв. месечно за всяко осигурено лице.
Също така няма промяна в преференциите, давани за доброволно пенсионно осигуряване от средства на фонд “СБКО” – не се плащат 20 на сто данък за социални разходи и са освободени от 29 на сто за държавно обществено осигуряване (чл.2, ал.2 от Наредба за елементите на възнагражденията и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски).