Siemens сектор Енергетика получи разрешение за изграждане на когенерационна мощност за производството на електро- и топлоенергия в Дюселдорф. Новата централа Лаусвард ще използва технологията на Siemens за комбиниран цикъл на газова и парна турбина, която миналата година постави световен рекорд по ефективност и се e доказала от икономическа гледна точка.
С инсталирана мощност от 595 мегавата (MW) и нетна ефективност над 61%, новата централа на Щатверке АД Дюселдорф ще постави нов световен рекорд и по двата показателя. В допълнение, генерираната топлинна енергия ще се използва за топлофикационната система на град Дюселдорф. Никога преди това не е било възможно да се извлече 300 MWth топлинна енергия от една – единствена мощност в електроцентрала с комбиниран цикъл на работа. По този начин, общата ефективност на произвежданата енергия от природен газ ще бъде около 85%. Когенерацията в Лаусвард ще бъде една от най-ефективните и екологично oриентирани в света. Стойността на поръчката, включваща и дългосрочен договор за поддръжка на доставените компоненти, е между 400 и 500 милиона евро.
Новата когенерационна мощност ще бъде построена към съществуващата електрическа централа на Щатверке Дюселдорф и ще бъде проектирана така че газовата турбина, генератора и парната турбина да бъдат разположени на един вал. Тази конфигурация бе използвана при изграждането на централата на Уолрих Хартман в Иршинг, която е в експлоатация от юни 2011 г.
"Отказът на Германия от ядрената енергия изискват цял набор от перфектно организирани мерки", казва Роланд Фишер, главен изпълнителен директор на направление производство на електроенергия от конвенционални енергийни източници в сектор Енергетика на Siemens. "Високоефективното комбинирано производство на електроенергия от централи с комбиниран цикъл на работа може значително да намали емисиите на парникови газове, както и да реагира достатъчно бързо, за да се компенсират колебания в производството на електроенергия от възобновяеми енергийни източници. Благодарение на нашата революционна технология при газовите турбини новата мощност в Лаусвард ще постави световен рекорд за горивна ефективност”, допълва Роланд Фишер.
"H-клас технологията на Siemens е особено интересна за нас, тъй като се свързва с много висока ефективност и високо ниво на оперативна гъвкавост. Енергийната ефективност е най-важният фактор за успеха на нашия бизнес, тъй като разходите за гориво представляват най-големият разход. Ние можем да намалим разходите за киловатчас чрез висока ефективност, тя ще ни даде значително конкурентно предимство", каза Удо Брокмайер, председател на Управителния съвет на Щатверке Дюселдорф. С коефициент на използване на гориво от около 85% новата технология ще има съществен принос за постигане на целите за опазване на климата в Германия.
Високоефективните електроцентрали с комбиниран цикъл са част от екологичното портфолио на Siemens. През фискалната 2011 г., приходите от портфейла на компанията възлизат на около 30 милиарда евро, което превръща Siemens в един от най-големите световни доставчици на екологично чисти технологии. Продуктите от портфолиото дават възможност на клиентите да намалят емисиите си на въглероден диоксид (CO2) с близо 320 милиона тона, което се равнавя на общите годишни емисии на CO2 на Берлин, Делхи, Хонконг, Истанбул, Лондон, Ню Йорк, Сингапур и Токио.