12 Януари 2025, 15:35 Днес (0) | Вчера (0)

Издателство Инфодар с нова книга - Антикрехкост

10 Декември 2013
Издателство Инфодар с нова книга - Антикрехкост

В "Черният лебед” един от най-ярките есеисти и мислители на съвременния свят Насим Никълъс Талеб демонстрира как слабо вероятните и непредсказуемите събития са белязали почти всеки аспект от модерния свят. В "Антикрехкост” показва, че несигурността всъщност е необходима.

 

ЗА АВТОРА

Насим Никълъс Талеб е философ, есеист и специалист по математически финанси. Магистър по бизнес администрация от бизнес училището "Уортън” и доктор на Парижкия университет. Почти две десетилетия той работи като финансист, но през 2006 г. се отдава напълно на академична работа и в момента е професор в Нюйоркския политехнически институт. Посветил е живота си на проучване на проблемите на несигурността, вероятността и ефекта на слабо вероятните събития. Така се ражда и терминът "антикрехкост” като антитеза на нестабилността.
Насим Никълъс Талеб е автор на книгите "Надхитрени от случайността”, "Черният лебед” и "Прокрустовото ложе”, които са преведени на 33 езика, радват се на огромен успех и се превръщат в еталон за модерно мислене.

 

1133067Защо онова, което наричаме ефективно, всъщност въобще не е ефикасно?

Защо позитивните Черни лебеди са по-непредсказуеми от негативните?

Кой е най-големият експерт по антикрехкост? Това всъщност е еволюцията.

След като се убедихме, че светът е изпълнен със случайности и всъщност е непредвидим ("Надхитрени от случайността”) и че като свръхстабилизираме социалните, политическите и икономическите системи, всъщност ги правим уязвими за слабо вероятните събития ("Черният лебед”), е ред да си зададем въпроса как да се облагодетелстваме от шоковете, които следват нелинейните събития и произхождат от случайността и несигурността. Един от най-ерудираните есеисти на нашето време, чийто опит изхожда от дългогодишната му практика на борсов трейдър и финансист – Насим Никълъс Талеб, ни приканва да се потопим в съвременната епоха на прокрустовото ложе – на свеждането на човешкото същество до ефективност и полезност в условията на увеличаващата се пропаст между морала и закона.

Провокираща, брилянтна, амбициозна, в същото време язвителна и напълно променяща мисленето и представата ни за света – това са само част от определенията за новата книга на Насим Талеб "Антикрехкост”.

Антикрехкост е неологизъм на Талеб, появил се вследствие на необходимостта да представи събитията отвъд представата за устойчивост – защото антикрехките събития не само успяват да просъществуват при условия на шокове и безредие, но и да се облагодетелстват от появата на хаос.

За Талеб съществуващите до момента думи, противоположни на несигурност, като устойчивост, не са достатъчно силни и точни, за да представят състоянието на нещата, за които той говори в новата си книга. И тъй като събитията не са само на двете противоположни точки на едно противопоставяне, Насим Талеб предлага Триадата крехкост – устойчивост – антикрехкост. Устойчивото обаче не е равносилно на златната среда на Аристотел
Антикрехкостта не е просто противоотровата на Черния лебед (невъзможността за изчисляване на рисковете от значителни, но редки събития и прогнозиране на осъществяването им), тъй като по думите на Талеб сме жертва на едно ново заболяване, наречено от самия него "неомания” – то ни кара да градим Чернолебедов системоуязвим прогрес.

Всичко това превръща "Антикрехкост” в основен труд на Насим Талеб (както самият той твърди), а предшестващите го "Черният лебед” и "Надхитрени от случайността”, както и сборникът с афоризми "Прокрустовото ложе”

"Това е сливане на цялата ми история на практик и "специалист по изменчивостта" и интелектуалните и философските ми интереси в областта на случайността и несигурността, които преди това се движеха по отделни пътища”, посочва Талеб.

Ако обаче приемем, че антикрехкостта е свойството на всички естествени (и комплексни) системи, които са оцелели, лишаването на тези системи от изменчивост, случайност и стресови фактори ще им навреди. Теорията на Талеб е, че ако всичко, което се движи в посока от горе надолу води до крехкост и блокира антикрехкостта и растежа, всичко, което се осъществява в посока от долу нагоре, процъфтява при подходящото количество стрес и безредие. Така в ролята на окрехкостители ние сами бихме могли да направим уязвими икономиката, политическия живот, образованието, икономиката, дори собственото си здраве. В ролята на окрехкостители се явяват например Нобеловият лауреат Джоузеф Стиглиц и бившият директор на Федералния резерв Алан Грийнспан, а сред най-крехките системи са банковата система на Ню Йорк, съвременният начин на мислене, промишлеността, твърде загрижените майки (т.нар. футболни майки в САЩ), електронните четци и пр.

Смелото предположение на Насим Талеб е, че всичко живо е в някаква степен антикрехко – това прави антикрехкостта тайната на живота.

Отрицателната реакция на случайността е крехкост, а положителната – антикрехкост, но тя е свързана с определена ситуация. Антикрехкостта за някого по необходимост е за сметка на крехкостта на някой друг. Често грешките на другите облагодетелстват нас, останалите, а не тези, които са ги направили – грешки от типа, които не разрушават системата, а подпомагат избягването на по-големи бедствия. Така катастрофата на "Титаник” всъщност спасява човешки животи, а ядрената авария във Фукушима, Япония ни отвори очите за проблема с ядрените реактори. Така според Насим Никълъс Талеб имаме нужда от случайност, безредие, приключения, несигурност, самооткривателство и почти травматични епизоци – всичко онова, заради което си заслужва да се живее животът.

Книгата "Антикрехкост” се състои от седем книги, две технически приложения и раздел с бележки. Всяка част на книгата разглежда приложението на централната идея в различни територии. Първа книга ни въвежда в теорията на антикрехкото и обсъжда еволюцията и органичното като типичната антикрехка система. Във втора книга представя идеята за лечителя, който се опитва да ви помогне, но в крайна сметка ви нанася вреда – темата за ятрогенията. Трета книга разкрива фундаменталната асиметрия на нещата в творбите на римския философ Сенека, а в четвърта ще можем да разкрием загадъчната характеристика на света, според която в основата на нещата лежи определена асиметрия. Книга пета е за философския камък и противоположностите му, за нелинейностите, а в книга шеста Талеб демонстрира мъдростта и ефективността на изваждането в сравнение с прибавянето (актовете на бездействие на действията). Последната седма книга обосновава етиката чрез прехвърлянето на крехкост, при което за едната страна остават ползите, а за другата – вредите.

Последната част на книгата съдържа графики, бележки и технически приложения.

С остроумие и мъдрост Насим Никълъс Талеб разкрива самозаблудите, с които сте живели, но никога не сте съзнавали. Ерудирано, духовито и иконоборческо, посланието му е революционно: антикрехкост е решението в един несигурен свят, светът на Черния лебед.

 

 

 

Валидни за 16:10 10 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8979
GBP 2.4796 2.4887 2.3337
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив