ОТГОВОР:
Правото на наследствена пенсия е разгледано в чл.80 ал.2,на Кодекса за социално осигуряване, където са изброени лицата имащи това право ,а те са: децата, преживелия съпруг и родителите на починалия пенсионер.Личните пенсии съгл. чл.80 ал.1 от КСО, могат да преминат в наследствени, с изключение на пенсиите по членове:
87 - пенсия за гражданска инвалидност;
89 – социална пенсия за старост ;
90 – социална пенсия за инвалидност;
91 – пенсия за особени заслуги;
92 - персонална пенсия;
Получаването на наследствена пенсия не се счита за получаване на наследство и не подлежи на облагане по ЗМДТ.
Наследствената пенсия се определя в процент от полагащата се лична пенсия на починалото осигурено лице и е както следва:
50% при един наследник;
75% при двама наследници;
100% при трима и повече наследници;
Преживелия съпруг има право на наследствена пенсия 5 г. по рано от възрастта определена в чл. 68 ал. 1 и 2 или преди тази възраст,ако е неработоспособен. През 2007г. възрастта и осигурителния стаж,които следва да има едно осигурено лице за да се пенсионира са показани в таблицата:
Мъже Сбор възраст Миним. Жени Сбор възраст Миним.
Миним. И осиг.стаж осиг.стаж Миним. И осиг.стаж осиг.стаж
Възраст възраст
63г. 100 т. 37г. 59г. 93т. 34г.
Неработоспособността се определя от ТЕЛК/НЕЛК/ с 50 и над 50 % загубена работоспособност. При преценяване правото на наследствена пенсия за осигурителен стаж и възраст от наследодател, който към момента на смърта си не е бил пенсионер, се счита че със смъртта си,той отговаря на изискването за навършена възраст по чл.68 ал.1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване.
Сп. Актив Попова