10 Февруари 2025, 15:34 Днес (2) | Вчера (0)

Бизнесът отговори с контраискания за данъците

28 Април 2004 в-к "Пари" по статията работи:
A+ A-

За първи път ще облагат и минималната заплата

Новите данъци за 2005 г., обявени от правителството, отново се разминават с исканията на бизнеса. Българската търговско-промишлена палата /БТПП/ смята, че намаляването на данък печалба с 4.5 до 15% не е достатъчно и предлага ставката да бъде 10%. Така ще се извади на светло част от сивата икономика, ще се стимулират инвестиционната активност и нови работни места и ще се повиши потреблението, смятат от палатата. Вместо предложените 2 и 5% облекчения при облагането на личните доходи тя иска въвеждане на единен пропорционален подоходен данък от 15%, плащан при източника на дохода. Мотивът е максимално опростяване на изключително усложненото сега подоходно облагане. Идеите на управляващите у нас за следващата година означават, че ще се облага и обявената минимална работна заплата от 150 лв., след като необлагаемият минимум ще бъде 130 лв., предупредиха браншовици. Така за пръв път признатите
за най-бедни ще дължат данък, макар и стотинки. Според тях след последните данъчни новини за данъчна революция не може да се говори, а по-скоро за политика, при това в година на избори. Нищо чудно разместването на етажите в таблицата за облагане с ДОД да изяде обещаните 2% въздух. Със сигурност облекчението ще се усети за около 4% от българите. Въпреки това обявените мерки са добри, смята председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев.
След първоначалните обещания за нулев данък печалба финансовият екип се отказа от тях. Вицепремиерът Лидия Шулева заяви, че половин България работела без налог заради преференцията да се преотстъпва данъкът в районите с висока безработица. Бизнесът обаче преследва по-радикални решения и предлага
 
ПРИЗНАВАНЕ НА РЕИНВЕСТИЦИИ ЗА РАЗХОД
 
за целите на данъчното облагане. Ако това не бъде възприето, да се увеличат амортизационните норми за машини и съоръжения и процент от тях да се признава за разход. Или пък да се променят амортизационните срокове. Вариант е и регламентиране на способа за предварително определяне на процент от облагаемата печалба за финансиране на инвестиции. Или пък данъчните субекти сами да определят амортизационната си политика, с единствено ограничение срокът на амортизиране на сгради да е не по-малък от 3 г., а за движими вещи /в това число автомобили/ - не по-малък от 2 години. Опитът на страни като Германия, Италия, Турция показа, че такъв вид регулиране е ефективно. Отражението върху приходите в бюджета ще е несъществено - не повече от 0.05 %.
Работодателите настояват за данъчни цели за разход да се признава пълният размер на средствата, платени от тях за вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване. Така ще стане възможно предоставяне на допълнителен бонус на служителите, на големи здравни и пенсионни осигуровки, с което се увеличава техният интерес от лоялна и качествена работа. У работодателя ще се създаде увереност за възвръщаемост на инвестициите в човешките ресурси на предприятието. В дългосрочен план това ще доведе до повишаване три пъти размера на получаваната пенсия, покачване на потреблението, а оттук и на приходите в бюджета, посочва БТПП. Освен това се иска и признаването на разходите за покупка на компютърна техника и софтуер.
 
ДАНЪЧНИЯТ КРЕДИТ ДА СЕ ВРЪЩА ЗА 15 ДНИ
 
а не 45 и при забавяне администрацията да начислява лихви като стъпка за синхронизиране на режима с европейския,настоява БСПП. Освен това ще се намали периодът на кредитиране на бюджета от данъкоплатците. Срещу това обичайният аргумент на управляващите е, че щели да се увеличат данъчните измами. Другото предложение е задължителният праг за регистрация по ЗДДС да е 5000 лв. оборот и да има и доброволна регистрация по ЗДДС без изискване за минимален оборот. Целта е да се постигне равнопоставеност между данъкоплатците. Отново се поставя въпросът за симетрично данъчно третиране на вноса на инвестиционни стоки с този на инвестиционните български стоки.
 
ДИФЕРЕНЦИРАНА ДАНЪЧНА СТАВКА
 
за млеко- и месопреработватели, хлебопроизводители, издатели на литература с образователна насоченост, продажбата на компютри за домашно ползване и доставките на лекарства, както и признаване на данъчен кредит за продадените на учебните заведения компютърна техника и софтуер, са други предложения на браншовете към палатата. Прилагането на подобни ставки за хранителните продукти в Европейския съюз действа изключително неблагоприятно на конкурентоспособността на тези продукти на вътрешния пазар поради облагания с нисък процент ДДС внос, посочват те. Така ще се изпълни и правителствената идея за насищане с компютри като предпоставка за действие на електронно правителство. Ще се подобри и образованието на учениците и студентите, каквото е другото намерение на управляващите. Ще намалеят и покупките на компютри без фактура.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 07 Февруари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8878
GBP 2.4796 2.4887 2.3370
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив