25 Януари 2025, 03:41 Днес (0) | Вчера (2)

"Всеки живот си заслужава" или още веднъж за безопасността на пътя

22 Май 2014 13:57 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Албена Алексиева
A+ A-
Последна редакция: 22 май 2014, 16:51

Сборник представя известни личности, обединени в каузата за по-малко жертви на пътя

Книга по проблемите на безопасността на движението бе представена днес в столицата.

Изданието "Всеки живот си заслужава”събира интервюта, мнения, съвети и оценки на известни личности, обединени в каузата за по-малко жертви на пътя.

Сред интервюираните са Алекси Стратиев (експерт по безопасността на движението и бивш началник на отдел "Пътна полиция”), Христо Григоров (председател на БЧК), Георги Янакиев(председател на СБА), Антон Хофрайтер (германски политик, депутат в Бундестага), Павел Жеков, Екатерина Стратиева и Крум Дончев (автомобилни състезатели), Веселин Маринов, Васил Георгиев -Васко Кръпката (певци), Христо Мутафчиев, Васил Василев-Зуека и Христо Гърбов (актьори), Елена Йончева (журналист) и други.

Съставители на книгата са инж.Алекси Кесяков, секретар на Държавно-обществената комисия по безопасност на движението по пътищата, и инж. Койчо Русев, член на УС на АЕБТРИ и председател на Съюза на организациите в автомобилния транспорт и Националната транспорта камара.

26509

Събитието бе открито от зам.-министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Антон Гинев. "Безопасността на пътя е един от големите проблеми на нашето общество. ... Необходимо е постоянно подобряване на качеството на системата на обучение, като се обърне внимание особено на младите водачи.”, подчерта зам.-министър Гинев и призова всички, ангажирани с проблема да направят така, че българските пътища да станат по-безопасни.

От името на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, поздравителен адрес прочете зам.-министърът на вътрешните работи Йордан Грамов.

Книгата бе представена от Владимир Тодоров, председател на Българската dсоциация на пострадалите при катастрофи. Той посочи интересни и любопитни статистически данни за първите катастрофи по света. От създаването на първия автомобил досега по пътищата на света са загубили живота си над 30 милиона души, като всяка година техният брой нараства с над 1 милион души. В България, по данни на Световната банка, преките и косвени щети годишно са за около 500 млн. евро или почти 2% от БВП на страната.

Пътно-транспортните произшествия са чумата на ХХІ-ви век, подчерта Тодоров и посочи, че по прогноза на  Световната здравна организация до 2020 г. автомобилните катастрофи ще бъдат третата причина за най-масова смърт в света, след инсултите, инфарктите и СПИН.

Може да постигнем по-добри резултати в пътната безопасност, като разширим познанията на хората – това каза единият от авторите на сборника – Алекси Кесяков. Той подчерта, че обучението в пътна безопасност трябва да започне още в семейството и в училище.
Като експерт с дългогодишен опит Кесяков определи разсейването на пътя и пиянството за двете големи злини, отнели живота на милиони хора през 20-ти век. В стремежа  за подобряване на бита и на живота изобщо, обществото все още игнорира фактора за безопасността по пътищата, а без него просто няма живот. Книгата е нашият принос това да се промени и всеки човек да осъзнае отговорността към себе си и семейството като шофьор, заяви авторът.
Другият автор на сборника - Койчо Русев, член на УС на АЕБТРИ и председател на Съюза на организациите в автомобилния транспорт и Националната транспортна камара, подчерта, че ако цялото общество – управляващи, експерти, обикновени граждани и техните семейства – спазва правилата за движение по пътищата, ако има непрестанна мисъл да пази живота и здравето не само на себе си, на своето семейство, но и на всички, които са участници в транспортния процес, жертвите могат да бъдат намалени.

Провокирани от важността на изданието, думата взеха и гости на събитието.

Книгата "Всеки живот си заслужава” е научен труд, в който се дават възможни решения за спасяване на човешки животи, отбеляза доц. д-р Теодоси Евтимов, декан на Факултета по транспорт в Технически университет – София.

Председателат на БЧК Христо Григоров подчерта, че страната ни вече е изгубила два милиона и половина българи, които живеят в чужбина, затова нямаме право да губим повече човешки животи по пътищата. Той също обърна внимание на необходимостта децата да бъдат възпитавани в семейството в дух на знание и отговорност при движението на пътя. "Това знание трябва да премине  през училището, университетите и в крайна сметка самото общество, като цяло трябва да възпитава себе си”, посочи още Григоров.

Емоционално изказване направи и Валентин Панчев, държавен експерт по безопасност на движението в Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Той каза, че някои от водачите са разбрали какво е трябвало да направят на пътя едва в съдебната зала, когато получат присъдата. Според Панчев, най-важната задача пред всички, ангажирани с проблема, е продължаването на обучението.

Представянето на изданието бе уважено от бившия транспортен министър инж. Кирил Ерменков, Алекси Стратиев - експерт по безопасността на движението и бивш началник на отдел "Пътна полиция”, главен комисар Антон Антонов – началник отдел "Пътна полиция”, Димитър Ганев – директор на "Автомобилна администрация” и други представители на организации в транспортния бранш и ангажирани с безопасността.

До 19.05.2014 г. у нас са загинали 222 души. Въпреки че статистиката сочи намаляване броя на жертвите на пътя, процентът убити спрямо броя на населението у нас е твърде висок. Не на последно място, броят на ранените не намалява.
 
Загинали през 2013 г. - 601 души
Загинали през 2012 г. - 601 души
Загинали през 2011 г. - 657 души
Загинали през 2010 г. - 776 души
Загинали през 2009 г. - 901  души
Загинали през 2008 г. - 1061 души
Загинали през 1990 г. - 1567 души

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив