Днес започва двудневната срещата (23-24 октомври 2014 г.) на Европейския съвет, на която лидерите трябва да договорят политиките на Съюза, свързани с климата и енергетиката за следващите петнайсет години
Основните теми на разговорите на високо равнище ще са енергийната независимост и сигурност, намаляването на емисиите въглероден двуокис, мерките за овладяване и адаптация към климатичните промени.
Една амбициозна рамка за климат на ЕС до 2030 г. би могла да е от решаващо значение за глобалното споразумение за климата в Париж през 2015 г., но лидерите на различните държави до последно не можаха да се споразумеят за детайлите в проекта. В същото време Брюксел се възприема и иска да се наложи лидер в световните преговори за климата.
Държавни глави на страните-членки отиват на срещата с нагласата, че ще подпишат сделка, която залага един задължителен ангажимент за намаляване с 40% на парниковите емисии от нивата през 1990 г. до 2030 г. и две цели, които няма да бъдат задължителни за държавите-членки. Първата цел е за дял от 27% от енергията да идва от възобновяеми източници. Втората цел е за подобрение на енергийната ефективност с 27%.
Очаква се в окончателния пакет да се смекчат разногласията с източноевропейските държави за "споделяне на тежестта" за постигане на целите и проблемите на енергийната сигурност.
Междувременно ден преди срещата на върха ръководителят на Европейската конфедерацията на синдикатите (ЕКС) Бернадет Сегол предупреди, че близо един милион потенциални работни места ще бъдат загубени, ако европейските лидери не успеят да се споразумеят за силни климатични и енергийни цели. По думите й, "предложените цели са твърде ниски, за да се възползва Европа от предимствата на една нова чиста енергийна икономика."
Според Сегол, енергийна ефективност и възобновяемите енергийни цели създават много нови работни места. "Има опасност да загубим една възможност да намалим срамните нива на безработица в Европа. Политиците рискуват да загубят до 823 000 нови работни места, които могат да бъдат създадени при по-амбициозни и обвързващи цели," изтъква Сегол пред британския вестник "Гардиън".