06 Февруари 2025, 21:57 Днес (0) | Вчера (1)

Здравната каса създала условия за източване

08 Юни 2004 09:40 в-к "Новинар" по статията работи:
A+ A-

Контролният й съвет не си гледал работата, но получил 26 500 лв.

Медицинските документи за отчитане на извършената дейност от личните лекари и специалистите създават условия за източване на Националната здравноосигурителна каса. Това е един от основните изводи в доклада на Сметната палата за дейността на касата през 2003 г. Чрез документацията имало възможност касата да заплаща медицински услуги, които реално не са били извършени. На направленията, с които пациентите се приемат в болница, няма място за техен подпис под процедурите и така за една и съща дейност здравните заведения можели да получават пари и от касата, и от пациентите.
Сметната палата е недоволна и от дейността на Контролния съвет (КС) на касата, който не наблюдавал сериозно Управителния съвет, директора и регионалните каси. Петимата членове на КС са получили за миналата година общо 26 500 лв., макар да са заседавали едва три пъти. Всеки месец те са получавали заплати от 390,33 лв. В Контролния съвет влизат Севдалин Мавров, главен секретар на правителството, Димитър Нинов, експерт в КНСБ, лекарката Джансарян Ходжаджик - Пелова, заместник-председателят на Комисията за финансов надзор Нуредин Кафелов и заместник-социалният министър Румен Симеонов.
Сметната палата е недоволна и от действията на Министерството на здравеопазването спрямо касата. Контролът, осъществен от съответната дирекция на ведомството, е недостатъчен и формален, сочи още докладът. Министерството не е разработило съответните стандарти за медикаментозно лечение, което пък предполагало големи отклонения в терапията на болни от диабет, шизофрения, психози и Паркинсон в различните райони.
Редица нарушения са открити и при възлагането на големи и малки обществени поръчки. Установени са и пропуски при прилагането на Закона за счетоводството, които позволяват да се съставят отчети, с чиято помощ не се представя вярно финансовото състояние на НЗОК.
Бившият директор на касата Димитър Петров е възлагал на външни адвокатски кантори правното обслужване на касата по различни дела, макар че в учреждението работят 11 дипломирани юристи. Според предварителния доклад на Сметната палата за хонорарите на външни адвокати са платени 16 867 лв., а на щатните служители - 89 712 лв. за заплати и хонорари. 
Докладът на палатата вече е пратен на министрите на финансите и на държавната администрация. 
При одита на НЗОК за 2002 г. бяха установени съществени нередности при отчитането на разходите и Сметната палата отказа да го завери.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 06 Февруари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8766
GBP 2.4796 2.4887 2.3540
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив