01 Февруари 2025, 17:46 Днес (0) | Вчера (2)

Икономисти призоваха Велчев за 10% данък на доходите и печалбата

19 Март 2004 в-к "Дневник" по статията работи:
A+ A-

Икономисти и финансисти призоваха от следващата година да се въведе единна ставка от 10% за данъка върху доходите, върху печалбата и за осигурителните вноски

Икономисти и финансисти призоваха от следващата година да се въведе единна ставка от 10% за данъка върху доходите, върху печалбата и за осигурителните вноски. Четиридесет и седем експерти изпратиха до министъра на финансите Милен Велчев и премиера Симеон Сакскобургготски открито писмо, в което обосновават необходимостта от предложената мярка.

Данните сочат, че и тази година ще има преизпълнение на приходите в бюджета, което означава, че има възможност да се намалят данъците, обясни Георги Ангелов от Института за пазарна икономика (ИПИ), който е инициатор на подписката. Ниските данъчни ставки намаляват стимулите за укриване на доходи, ограничават корупционните практики, понижават дела на сивата икономика и увеличават събираемостта на данъците, са мотивите на икономистите, подписали писмото. По думите на Ангелов целта е страната да започне да привлича още повече инвестиции.

Според подписалите писмото по-ниските данъци биха оставили повече средства в ръцете на хората, които са получили дохода си с инициативност, умения, предприемчивост и упорит труд.

За тази година данък печалба е 19.5%, а догодина според официалните намерения ще бъде намален още - до 15 на сто. Физически лица се облагат с между 12% и 29%, прогресивно с нарастването на дохода, а само социалната вноска за фонд "Пенсии" е 29%.

"Досега не беше възможно прилагането на тази идея, защото нямаше политическа готовност", обясни Красен Станчев от ИПИ. Според него въвеждането на плосък данък е алтернатива на другите идеи за данъчна реформа, като например семейното подоходно облагане. Намерението за въвеждането му беше обявено преди седмица от финансовия министър Милен Велчев.

Приемането на единна данъчна ставка при преките данъци се подкрепя и от общинския съветник от НДСВ Владимир Каролев, който обаче не харесва идеята за намаляване на осигурителните вноски. Според мен няма да има достатъчно средства за прилагането на всичко това наведнъж, по-добре е да се въведат стъпка по стъпка, допълни Каролев, който е подписал писмото именно с тази забележка.

Управляващите винаги твърдят, че искат да намалят данъците, ето сега предлагаме как може да стане това, каза Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии. Първоначално трябва да се търсят резерви в бюджета, като например съкращаване на някои разходите, а също така това е един полезен ход за използване на средства от фискалния резерв, обясни Ганев.

В края на миналата година ИПИ предложи алтернативен бюджет за тази година, разработен на база на по-ниски данъци. Предложението беше за единна ставка по данък печалба и данъка върху доходите на физическите лица от 10% и намаляване на осигуровките на 16.7%.

Алтернативният бюджет на ИПИ за 2004 г. беше балансиран, като приходната и разходната част бяха 12.97 млрд. лева, но идеята не беше приета на сериозно от правителството. Вицепремиерът Лидия Шулева и финансовият министър Милен Велчев обявиха тогава, че предложената схема на облагане е несправедлива и не е възможно да бъде въведена. В четвъртък Велчев се въздържа да коментира откритото писмо, тъй като до редакционното приключване на броя от министерството му твърдяха, че не са го получили.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 31 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8800
GBP 2.4796 2.4887 2.3371
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив