До игрите в Атина през 2004 година застраховането на Олимпиадите се правеше на индивидуална основа от организаторите – застраховката нито беше задължителна, нито се правеше винаги
"Ингосстрах" е основният застраховател на Олимпийските игри в Сочи, които започват днес. Компанията спечели обществена поръчка за това още през есента на 2010 година.
Отговорността на организационния комитет на XXII-те Олимпийски зимни игри и XI-те Паралимпийски зимни игри е застрахована от "Ингосстрах", като дсъвкупният лимит по договора е в размер на $250 млн.
Дружеството беше и единственият застраховател на лятната Олимпиада в Москва, която се проведе преди 34 години.
И тъй като по думите на изпълнителния директор на компанията става дума за застрахователно покритие в порядъка на $6-$7 млрд., по указание на властите за покриването на всевъзможни рискове, свързани с игрите, беше създаден презастрахователен пул. В него влизат още компаниите "Согаз", "Альфа-страхование", "Гефест", "РЕСО-гарантия", "Росгосстрах" и "Согласие".
За шеф на пула беше избран шефът на "Согаз" Вадим Янов.
По думите на вицепрезидента на "Ингосстрах" Иля Соломатин, компанията е застраховала отговорността на организационния комитет на Олимпиадата пред трети страни, строително-монтажните работи, имуществото на спортните обекти, транспортните средства, рисковете от проваляне на игрите, редица противоправни действия и т.н.
Това, че Русия наля в организирането на игрите $51 млрд., съвсем не означава, че застрахователите са заработили сериозни премии.
По думите на заместник директора на "Росгосстрах" Дмитрий Маркаров, премия по строително-монтажните рискове представляваше в хода на подготовката 0,1-0,5% от покритието. Това означава по около $65 млн. за участниците в пула на година. Заедно с останалите рискове компаниите са получили премии в порядъка на $200 млн. на година от 2011 година насам.
Зимните олимпийски игри в Сочи ще бъдат най-скъпите, провеждани някога. Досега Олимпиадата е глътнала $51 млрд., а разходите продължават. Това е повече от всички зимни олимпийски игри взети заедно досега, показва анализ на датският вестник NRC.
Причините са няколко – към старанието на Москва да превърне Олимпиадата в една от най-екстравагантните се прибавят и огромните разходи за гарантиране на сигурността, а немалък дял имат и предполагаеми корупционни практики.
Досега първенството държаха Летните олимпийски игри в Пекин през 2008 г., но дори те са с 10 млрд. долара по-евтини от Сочи. Най-много пари за зимни игри досега са дадени за Нагано през 1998 г.
При избирането на Сочи за домакин през 2007 г. Русия планираше да отдели 12 млрд. долара.
Президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах обаче не вижда проблем в харчовете на Москва и обясни, че страната е инвестирала в център за зимни спортове, какъвто на практика не е имало след разпадането на СССР.