До няколко седмици 40% от акциите на "Мобилтел" ще бъдат продадени на консорциум със "Ситигруп", в който влизат и други финансови инвеститори като холандските АBN AMRO, ING и няколко по-малки западноевропейски фондове.
До няколко седмици 40% от акциите на "Мобилтел" ще бъдат продадени на консорциум със "Ситигруп", в който влизат и други финансови инвеститори като холандските АBN AMRO, ING и няколко по-малки западноевропейски фондове. Информацията, която от няколко месеца се появява под различна форма в няколко източника, включително и международни, беше потвърдена в неделя пред "Дневник" от юридическия съветник на "Мобилтел" Тодор Батков. В съботния си брой в. "Труд" обяви информацията, без да се позовава на официален източник, но пък според публикацията договорената цена за пакета от 40% е между 600 млн. и 700 млн. евро. Батков отказа да потвърди или отрече сумата.
Новите акционери в "Мобилтел" проявяват интерес и към футболен клуб "Левски" и съм уверен, че договорът за генерално спонсорство, който изтича в края на годината, ще бъде продължен, съобщи още Батков. Той е член на надзорния съвет на клуба, в който "Мобилтел" притежава 20 процента от акциите. Според Батков все още не е сигурно, че настоящият мажоритарен акционер в "Левски" Майкъл Чорни ще се оттегли от ръководството на клуба.
Според различни оценки стойността на "Мобилтел", която е между най-големите български компании, е между 1 млрд. и 1.4 млрд. евро. Ако сделката наистина бъде осъществена, тя ще е над два пъти по-голяма от тази за БТК и съпоставима с продажбата на "Булбанк", която беше купена от "Уникредито" за 360 млн. евро. "Мобилтел" има над 2.5 млн. абонати и държи около 80% от приходите на мобилния пазар в България. Приходите на компанията за 2002 г. са 783 млн. лв., а печалбата - 467.1 млн. лв. Данните за миналата година все още не са обявени.
Сделката за "Мобилтел" ще бъде финализирана след получаване на разрешения от комисиите за регулиране на съобщения (КРС) и за защита на конкуренцията (КЗК), поясни още Батков. Според телекомуникационния закон и лиценза на мобилния оператор промяната в собствеността може да стане именно след разрешение на КРС. От комисията не коментираха дали е постъпило съответното искане от компанията. Срокът за произнасяне на регулатора е един месец. От КЗК се очаква да дадат информация днес.
Сделката за "Мобилтел" се договаря паралелно с другата голяма интрига на пазара - дали полуприватизираната БТК ще получи GSM лиценз. Безспорно е, че ако това се случи, перспективите за печалби и развитие както за "Мобилтел", така и за "Глобул" ще трябва да бъдат коригирани. Логично е консорциумът около "Ситигруп" вече да е отразил ефекта от очаквания лиценз върху цената на сделката. Въпреки това не е изключен сценарий, при който препятствията пред разрешението за БТК да се окажат твърде много, това да разсърди приватизаторите на компанията и дори да провали финализирането на сделката за БТК. Двата действащи GSM оператора често са сочени като активни лобисти за подобна развръзка. Друг е въпросът дали новите инвеститори в "Мобилтел" биха били склонни да залагат на несигурни събития.
Собственик на най-големия български мобилен оператор е австрийският "Мобилтел холдинг" ГмбХ, официално контролиран от няколко австрийски инвеститора - "МС приватщифтунг", семеен фонд на Мартин Шлаф, "Кордт унд партнерс", "Мениджмънт тръст холдинг" и банка "Бавак". Въпреки това на пазара все още има сериозни съмнения, че Майкъл Чорни продължава да е скрит собственик на "Мобилтел" в една или друга степен.
Преди повече от година акционерите на мобилния оператор обявиха намерението си да продадат 49% от акциите, вследствие на което "Ситигруп" беше избрана за консултант по предстоящата сделка. Тя е във фокуса и на международните агенции. Миналата седмица Ройтерс съобщи, че "Телеком Аустрия", която проявява интерес към покупката на "Мобилтел" желае да поднови преговорите за придобиване на мажоритарен пакет до средата на годината. Тогава изпълнителният директор на австрийския холдинг Хайнц Зунд потвърди, че в момента се финализират преговорите за продажба на 40% от "Мобилтел" на финансов инвеститор, но не даде повече подробности.
----------
"Ситигруп" се интересува от 49% държавен дял в сръбския мобилен оператор "Мобтел", като може да бъде финансов консултант по сделката и може да определи стратегията за развитие на целия телекомуникационен сектор на Сърбия. Това съобщи в неделя за Ройтерс финансовият министър Младжан Динкич. Според него "Мобтел" може да бъде продаден до края на тази година, ако преди това се уреди спорът между държавата и бизнесмена Боголюб Карич, който държи мажоритарния пакет в компанията. По времето на Милошевич Карич основа компанията като първи GSM оператор в Сърбия заедно с държавните пощи. Държdвата държи и 80% от MTS 064 - мобилен оператор на държавния "Телеком Сърбия". Динкич допълни, че интерес към "Мобтел" проявяват "Водафон", "Дойче телеком" и австрийски мобилен оператор.