16 Ноември 2024, 19:19 Днес (0) | Вчера (3)

Предвиждат се финансови стимули за започналите работа без посредничеството на АЗ

13 Октомври 2005 15:31 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Насърчителна мярка за безработни, които са на месечно социално подпомагане и започват работа самостоятелно, предвижда промяна в Закона за насърчаване на заетостта

Тя ще създава условия за активно поведение на пазара на труда чрез изплащането на финансов стимул на лицата, които са започнали работа без посредничеството на Агенцията по заетостта. Това съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Димитър Димитров днес (13 окмтомври 2005 г.) при откриването на семинар в Хисаря, на тема: "Европейската стратегия по заетостта в България - привличане на повече хора на пазара на труда".
Форумът, който ще продъжи и на 14 октомври, е насочен към представители на местната администрация, социалните партньори и неправителствени организации от шестте области на Южен централен регион на планиране - Пловдив, Кърджали, Хасково, Пазарджик, Смолян и Стара Загора.
Сред безспорните ползи, които ще последват от нарастването на участието в пазара на труда, са повишаване на стабилността на здравната и пенсионната система, както и засилване на социалната кохезия и намаляване равнището на безработицата, посочи още заместник-министър Димитров. Предлагането на труд има и ключово значение за развитието на икономиката като цяло, затова насърчаването за участие е важно и от гледна точка на демографските процеси в България.
Според Министерството на труда и социалната политика, сред по-важните стимули са развитието на данъчната и осигурителната система. Едновременно с това е необходим преглед на системата за обезщетения и социално подпомагане, с цел повишаване стимулите за безработни и насърчаване на неактивните лица към започване на работа.
Увеличаването на заетостта и намаляването на безработицата е основен приоритет на активната политика на пазара на труда. През 2004 и 2005 г. се наблюдава тенденция за намаляване на равнището на безработицата и увеличаване на заявените работни места от реалния сектор и по програми за субсидирана заетост.
Съгласно Европейската стратегия за заетост е необходимо да се насърчава предлагането на труд. Важно е да се отчитат атрактивността на работните места, условията на труд, повишаването на уменията и непрекъснатото обучение. Положително биха повлияли и подходящи мерки за социално подпомагане, гъвкави форми на труд и насърчаване на работодателите да наемат по-възрастни, квалифицирани работници.
Сред основните проблеми на българския пазар на труда, посочени и от Европейската комисия в Прегледа на политиката по заетостта през 2002 г., бяха привличането и оставането на по-голям брой лица на пазара на труда. Днес, три години по-късно, все още е необходимо да се увеличава участието на работната сила и да се насърчава активността с увеличаването на възрастта на трудещите си, посочи още заместник-министър Димитров.
Има три много важни области, в които е необходимо да се предприемат конкретни мерки - индивидуалното решение за предлагане на труд (пряко свързано с ползите от работата и осигурените социални придобивки), съществуващите в данъчната и социално-осигурителна системи стимули за оставане на работа и повишаване на доходите, и неравнопоставените групи (по-възрастните работници, хората с увреждания, жените) и техните предпочитания и възможности да участват като работна сила.
По програмата за предоставяне на социални помощи на лица и семейства в най-тежко социално положение през 2004 г. са осигурени социални помощи за над 600 хиляди лица и семейства, съобщи пред участниците в семинара заместник-министър Димитров. По думите му, насърчаването за включване на повече хора в работна сила ще бъде приоритет в държавната политика на пазара на труда и през следващата година.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив