Последните няколко години бяха години на криза за застрахователните компании в Европа, пише в анализ на бранша на списание "Икономист". Проблемите стигнаха дори до швейцарските компании, считани за едни от най-сигурните на Стария континент - миналия месец "Цюрих файненшъл" регистрира загуба от 3.4 млрд. долара, "Суис Ре" - 75 млн. долара, а филиалът на "Креди Сюис" - "Винтерфюр" - близо 751.53 млн. долара.
Последните няколко години бяха години на криза за застрахователните компании в Европа, пише в анализ на бранша на списание "Икономист". Проблемите стигнаха дори до швейцарските компании, считани за едни от най-сигурните на Стария континент - миналия месец "Цюрих файненшъл" регистрира загуба от 3.4 млрд. долара, "Суис Ре" - 75 млн. долара, а филиалът на "Креди Сюис" - "Винтерфюр" - близо 751.53 млн. долара.Котировките на ценните книжа на застрахователните компании най-добре отразяват лошото представяне на гигантите в бранша, продължава анализът. Акциите на европейските компании само за миналата година са показали спад с 51-процентни пункта при спад на борсовите индекси като цяло с 23 процентни пункта. Основен проблем според анализатори интервюирани от "Икономист", е слабият баланс на риска в застрахователните компании. Като цяло в бранша се оценяват два риска - инвестиционен и застрахователен. Експерти смятат, че в момента европейските компании са оценили лошо и двата риска, като са направили инвестиции в бързо поевтиняващи ценни книжа и искат по-ниска цена за услугите си от реалната с цел привличане на повече клиенти. Като причина за кризата в бранша се отчита и спадът на фондовите борси. Според проучване, цитирано от списанието, в момента при някои британски застрахователи над 80% от активите им са в ценни книжа.
Спадът на печалбите кара все повече компании да увеличават сумите за плащането на щетите много над изгодните за тях, за да привлекат още клиенти.
Проблемите в застрахователните компании се отразяват на целия финансов сектор и според много специалисти ще доведат до още по-сериозна криза на капиталовите пазари. Изводът се налага, тъй като компаниите няма да могат да изпълняват адекватно ролята си на финансови посредници и институционални инвеститори. Допълнително "масло в огъня" наля и решението на "Стандарт енд Пуърс" да обяви, че може да намали кредитния рейтинг на около 30 компании от бранша. Според анализатори кризата в сектора скоро няма да приключи, като основният проблем за разрешаване е как браншът да се саморегулира.