19 Януари 2025, 19:54 Днес (0) | Вчера (0)

Производители търсят синоним на "сметана за кафе"

02 Март 2004 в-к "Дневник" по статията работи:
A+ A-

Производителите и вносителите на сметанки за кафе имат 10 месеца, за да измислят друго име за продукта си, ако влагат в него растителна мазнина.

Производителите и вносителите на сметанки за кафе имат 10 месеца, за да измислят друго име за продукта си, ако влагат в него растителна мазнина. В края на годината изтича гратисният период на наредба, която забранява имена на млечни продукти да се използват подвеждащо за стока, която не е приготвена изцяло от мляко, съобщи експертът в Министерството на земеделието и горите Надя Даскалова на семинар за евростандартите в хранителната промишленост.

Други примери за подвеждащо наименование са соево сирене вместо тофу и в по-малка степен фъстъчено масло, каза експертът. Проблемът със сметаната в Европа е разрешен, като е измислен терминът creamer вместо cream.

През февруари са затворени около 100 млекопреработвателни предприятия, които нямат шанс някога да достигнат европейските стандарти. Още толкова предстои да бъдат затворени през март, но има трудности с откриването на собствениците им, коментира д-р Илиян Костов от Националната ветеринарномедицинска служба. През март ветеринарната служба ще публикува в интернет списък със затворените предприятия, за да могат търговците да се ориентират от кого да не купуват стока.

Българските производители на краве мляко са застрашени да получат от Европейския съюз много малка национална квота за производство - около или дори под 1 милион тона, и ще плащат глоби, ако тя бъде надхвърлена, съобщи Надя Даскалова. Причината е, че квотата зависи от официалните статистически данни за годишното производство. Те обаче се разминават драстично с реалните заради масовото укриване на доходи у нас. Проблемът е, че, веднъж определена, националната квота почти не търпи промени за десетилетия. Засега не е ясно кой точно период ще избере Еврокомисията. България предлага годините с върхово производство - между 1985 г. и 2000 г., но според експертите е съмнително, че това ще бъде одобрено. За държавите от първата вълна на присъединяване са избрани 1999 г., 2000 г. и 2001 г., когато у нас млекопроизводството по официални данни бележи най-голям спад.

Експерти от министерството съобщиха, че в хода на преговорите по глава "Земеделие" България е поискала овцевъдите ни да получават субсидии заради това, че пашата на животните е организирана колективно. Друго българско искане е премии да получават и собственици на стада, в които има до пет овце-майки. Засега изискването на Европейския съюз към всички новоприсъединяващи се е в стадото да има между десет и петдесет овце-майки, за да получат стопаните средства.

 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 17 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9040
GBP 2.4796 2.4887 2.3212
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив