В момента цената на цигарите се фиксира с постановление на Министерски съвет, но това ще се промени след като се прекъсне монополът на тютюневия холдинг
Цигарите ще поевтинеят след приватизацията на "Булгартабак", прогнозираха пред "Монитор" експерти вчера, след като финансовият министър Милен Велчев заяви в разговор по Интернет, че цената на
папиросите ще се либерализира след сделката.
В момента цената на цигарите се фиксира с постановление на Министерски съвет, но това ще се промени след като се прекъсне монополът на тютюневия холдинг, уточни Велчев.
Конкуренцията ще доведе до поевтиняване въпреки увеличаването на акциза за папиросите, твърдят експерти от бранша.
Търговските марки за цигарите ще бъдат прехвърлени на фабриките, които ги произвеждат, каза министърът.
Според Велчев позицията на правителството за минимална работна заплата от 150 лева е достатъчно твърда, но ще бъде допълнително уточнявана с МВФ през септември.
Договорът с английската консултантска фирма "Краун ейджънтс" най-вероятно ще бъде продължен заради добрите резултати на митниците, стана ясно от думите на Велчев.