07 Февруари 2025, 08:25 Днес (0) | Вчера (0)

Шефът на митниците отменил задължителните проверки на вносните горива

15 Юни 2004 08:09 в-к "Новинар" по статията работи:
A+ A-

Поркуратурата разследва внос на пропан- бутан

Шефът на агенция "Митници" Асен Асенов е отменил вземането на задължителни проби от вносните горива, научи "Новинар". Заповедта на Асенов е издадена на 26 юни 2002 г. и досега е държана в тайна. Любопитна подробност е, че заповедта е подписана от името на Асенов, но от заместника му Георги Григоров.
С документа се отменя друга заповед на предшественика на Асенов Емил Димитров-Ревизоро. Тя задължаваше митничарите да взимат три вида проби от всички течни горива, които се внасят. Пробите бяха за изпитване, контролна и за декларатора. Първата се праща за тестове в Централната химическа лаборатория при агенция "Митници". Втората проба остава за съхранение в митническото учреждение за арбитражно изпитване при възникване на евентуални спорове, а третата се дава на вносителя. При взимането на пробите са били ангажирани две ведомства - митниците и Държавната агенция по стандартизация и метрология (ДАСМ).
 Практиката е въведена още по времето на Пламен Минев, който бе ръководител на митниците и заместник-министър на финансите в кабинета на Иван Костов.
 Със заповедта на Асенов се разрешава на митничарите да 
   
   вземат проба по лична преценка
    
  като контролът от ДАСМ отпада. Според новите нареждания митничарят първо трябва да види дали има някаква неточност при попълване на вносните документи. После служителят трябва да вземе проби и чрез собствените си сетива да установи дали характеристиките на горовото: цвят, мирис, изпаряемост при обикновени условия, гъстота, течливост и други външни характеристики, отговарят на декларираното. Ако се усъмни във вида на горивото, митничарят може да поиска да се вземат проби за анализ в лаборатория.
Според запознати отпадането на задължителните проби 
    
легализира митническите измами с горива
    
Причината е, че вносителите с добре подправени документи могат да обмитят стоката на "подходящия" тарифен номер и да платят по-ниско мито, ДДС и акциз.
Горивата са рискова стока заради облагането им с акциз и многобройните митнически измами при вноса им в България.
Явно доказателство за занижения контрол от страна на митниците е случаят от миналата година, когато две фирми - "Сагио" и "Витито", внесоха газ пропан-бутан (по документи), като стоката е била обмитена на митница София едва след като е била разтоварена и продадена. Това значи, че фирмите са могли да внасят каквато стока и количество искат, без митниците да знаят за това.
Установено е, че между разтоварването на газта и подаването на декларациите със същите цистерни са били извършени още по 2-3 курса между Солун и София. Подобно отклонение от митническия режим и се 
    
наказава по Наказателния кодекс с глоба от 50 000 до 500 000 лв.
    
След като схемата е разкрита от МВР, на фирмите не са съставени актове. Те би трябвало да са на стойност от 100 до 200% цената на стоката. Началникът на столичната митница Маргарита Пецанова обаче преценява, че няма митническа измама, а само неспазване на срокове. Затова на фирмите са съставени актове по около 30 000 лв. вместо с глоба за 800 000 евро. По случая няма уволнени митничари или наказани началници от митница София.
Върховна касационна прокуратура обаче е възложила предварителна проверка на длъжностни лица от столичната митница за неизпълнение на служебните им задължения, научи "Новинар".
    
Митниците:
Катя Генова, говорител на агенция "Митници" 
Никъде по света няма стопроцентов контрол
    
Вземането на проби от горива при внос не е отменено, коментираха от агенция "Митници". Със заповедта от 26 юни 2002 г. и с указанията към нея се акцентира върху принципа на анализ на риска при проверката на внасяните горива.
Задължителният стопроцентов контрол не се прилага никъде по света. От него страдат легитимните търговци, а високата ефективност на проверките не е гарантирана. В европейската и световната практика едва 5-6 процента от товарите се проверяват физически от митниците.
С поредица от мерки бяха постигнати два ефекта. Легалните и коректни търговци бяха облекчени, а рисковите "играчи" бяха идентифицирани по-прецизно. Затегнатият контрол на тези рискови вносители доведе до по-висока разкриваемост на опитите за измама при внос на горива. За 2003 г. митниците са предотвратили 65 измами или всеки месец са разкривани поне 5 опита за измами с горива.
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 06 Февруари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8766
GBP 2.4796 2.4887 2.3540
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив