12 Февруари 2025, 17:39 Днес (0) | Вчера (2)

Ще променят Конституцията и за местните данъци

29 Юни 2004 08:47 в-к "Пари" по статията работи:
A+ A-

Общинските дългове влизат в регистър, въвеждат глоби за кметовете

Министерството на финансите е заявило официално, че подкрепя предстоящи промени в конституцията, с които местните власти да получат правомощия сами да определят размера на местните данъци и такси и събирането им. То е дало писмено становището си в работната група, която готви промените в основния закон, съобщи зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев. Това предложение бе направено от Националното сдружение на общините, но засега не фигурира в проекта за промени.
В момента се води сериозна дискусия и дали местните власти да определят и размера на патентите. Според Ананиев това са чисто общински приходи, но проблемът е, че може да бъде затруднена приходната част на централния бюджет.
Общинските дългове ще влизат в регистър на финансовото министерство. Целта е да се знае в какви размери са, кога и при какви условия се поемат, какви са плащанията по тях. Това предвижда законът за общинския дълг, чийто проект е готов и се очаква до две седмици да бъде приет от кабинета и да влезе в сила от 1 януари 2005 г. За нарушения при взимането на решение за поемане на общински дълг към местните власти ще се прилагат административнонаказателни санкции. Санкциите ще се прилагат и за неспазване на финансовите правила при погасяването на общинските заеми. Между 5 и 7 са общините, които сега са поели общински дълг чрез емитиране на облигации.
Размерът на общинския дълг за година не може да надхвърля 25% местните данъци и такси и изравнителната субсидия. Възможно е лимитът да е 30%, ако в общото задължение се включат и гаранциите. Общинският дълг може да бъде дългосрочен и краткосрочен. Краткосрочният е за покриване на временен недостиг в местния бюджет и ще се възстановява до края на годината. Дългосрочният е за инвестиции. Преди решението за заем местните парламенти ще определят параметрите за водене на преговори. Освен това дълг ще се поема след допитване до жителите на общината до две седмици преди взимането на решението от общинския съвет.
Неразплатените разходи на общините са намалели с около 10-12 млн. лв. през първото полугодие спрямо края на м. г. Тенденцията е добра, но очаквахме темповете на разплащане да са по-големи, посочи Кирил Ананиев. В края на годината ще влязат в действие новите правила за получаване на неизползваните средства от държавногарантираните дейности, при положение че няма неразплатени разходи. Очаква се преизпълнение на местните приходи и на ДОД. Това би следвало да е тласък за намаляването на неразплатените разходи. Към петте месеца просрочените плащания са около 60 млн. лв. 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 12 Февруари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8944
GBP 2.4796 2.4887 2.3463
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив