Към момента нелицензираните инвестиционни посредници са 52
Общо 1282 жалби и запитвания срещу поднадзорни лица са постъпили в Комисията за финансов надзор през 2016 година. Данните бяха съобщени от Владимир Савов, член на КФН, изпълняващ длъжността заместник-председател на КФН, ръководещ управление "Надзор на инвестиционната дейност", по време на дискусионен форум "Печели находчиво: нови хоризонти за личните спестявания", който специализираната медия "Инсмаркет" организира в столичния Бизнес център Capital Fort..
В сферата на инвестиционния пазар те са 63, а най-честите оплаквания са несъгласие с предложената цена при търгово предложение; предлагане на инвестиционни услуги от лица, които не са получили
лиценз от КФН за съответната дейност. По последни данни, в областта на капиталовия пазар нелицензираните инвестиционни посредници са 52. Надзорът публикува разяснителна информация за потребителите
как да се предпазват от "фалшивите брокери". Освен това се извършват постоянни проверки, при установени нарушения се налагат санкции, а при необходимост се сезира Прокуратурата.
Г-н Савов обяви, че за да се улесни директния контакт на КФН с потребителите в близките месеци предстои да бъде създаден кол-център на Комисията.
В сферата на застрахователния пазар жалбите са общо 1069 бр. Най-честите оплаквания са за отказ или забавено изплащане на застрахователно обезщетение, включително забавено произнасяне; несъгласие с
размера на застрахователното обезщетение; некоректни практики от страна на застрахователи или застрахователни брокери (неправилно определени застрахователни премии, неоснователно прекратяване на
застрахователни договори, некоректно формулирани разпоредби от общите условия и т.н.). За отбелязване е, че жалбите са основно в общото застраховане.
В сферата на осигурителния пазар жалбите са 37, като клиентите най-често се оплакват от процедурата по прехвърляне на парични средства, натрупани по индивидуални осигурителни партиди на лицата от един универсален или професионален пенсионен фонд към друг; от некоректни практики от страна на пенсионноосигурителните дружества и осигурителните посредници, свързани с размера на натрупаните средства, неправомерни действия на осигурителни посредници при прехвърляне на осигурителни партиди и др.
Г-н Савов още веднъж обяви, че извършените проверки на активите на пенсионните фондове и на балансите на застрахователите и презастрахователите са показали, че секторите на пенсионното осигуряване и застраховането са стабилни, по констатираните проблеми КФН е направила препоръки.