Загубите ще се натрупат, ако напуснат закъсалите страни от PIGS
До 17 трилиона евро може да загуби световната икономика, ако страните от PIGS (Португалия, Италия, Гърция и Испания) напуснат еврозоната. Това сочи проучване на германската група за икономически изследвания Prognos, цитирано от медиите.
Експертите са изчислили не само колко пари биха изгубили кредиторите на затруднените страни, но и за първи път са анализирали последиците за икономическия растеж в 42-те най-важни развити и развиващи се икономики до 2020, които създават над 90% от световната икономика.
Изследването разглежда 4 основни сценария за разпадане на еврозоната, ако кредиторите се уморят да предоставят финансова помощ на закъсалите държави.
Ако Гърция се върне към драхмата, то това ще струва на световната икономика 674 милиарда евро в периода 2013-2020. Атина би изгубила 164 милиарда. Приизлизане на южната ни съседка от еврозоната икономиката на България ще е сред най-силно засегнатите.
Много анализатори спекулираха за това кога Гърция ще остави единната валута, но германският канцлер Ангела Меркел, президентът на ЕЦБ Марио Драги и председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер многократно изразиха подкрепата си за оставане на страната в еврозоната, припомня CNBC.
Ако Португалия последва Гърция това би струвало на света 2.4 трилиона. При този сценарий САЩ ще загубят 365 млрд. евро, Китай - 275 млрд. евро, а Германия – 225 млрд. евро.
В случай че Испания също напусне „евроклуба”, загубите за световната икономика ще достигнат 7.9 трилиона евро, от които по 1.2 трилиона за САЩ и Франция, и 805 милиарда за Германия.
Ако и Италия се откаже от еврото, ще станем свидетели на глобална рецесия, която ще доведе до загуби от 17.2 трилиона евро в световен мащаб. Най-силно ще пострадат Франция (-2.9 трилиона), САЩ (-2.8 трилиона), Китай (-1.9 трилиона) и Германия (-1.7 трилиона).
Икономическите последствия евентуално разпадане на еврозоната ще доведе и до политическа нестабилност, твърди още изследването.
Според друго германско проучване, оповестено преди врем, евентуален разпад на еврозоната би струвал на германската икономика сума, равняваща се на 10% от Брутния вътрешен продукт. Това заяви икомическият съветник на германското правителство Ларс Фелд. Дори само излизането на Гърция от валутния съюз крие значителни рискове за бизнеса в Германия, смята той.
По думите на Фелд - един от така наречените мъдреци, чиито мнения определят обществените дебати в Германия, но често оказват малко влияние върху политиката - неотдавнашни оценки на групата сочат, че брутните вземания на федералното правителство от еврозоната възлизат на около 3.5 трлн. евро.