Растящият риск от миграция на хора, бягащи от екстремни климатични условия също трябва да бъде включен в подготвяното глобално споразумение за климата на срещата на върха в Париж
За това настоя Международната организация за миграцията, предаде Асошиейтед прес. "Днес сме свидетели на повече принудителна миграция, отколкото когато и да е след Втората световна война," заяви директорът на организацията Уилям Лейси Суинг. Той изрази опасения от "безпрецедентните антиимиграционни настроения" по света.
Шефът на Норвежкия бежански съвет Ян Егеланд, който е сред участниците на глобалната конференция за климатичните промени в Париж, каза, че "всяка секунда един човек е принуден да бяга поради събитие, свързано с екстремно климатично събитие".
Най-малко 19,3 милиона души по целия свят миналата година са били принудени да изоставят домовете си поради природни бедствия, най-често свързани с лошо време, твърди базираният в Женева Център за мониторинг на вътрешните миграции.
Директорът на Програмата на ООН за околната среда Ахим Щайнер заяви в Париж днес, че остава оптимист до края на срещата край френската столица да бъде постигнато дългоочакваното споразумение за намаляване на вредните парникови емисии, предизвикващи глобалното затопляне.
Нов компромисен текст на споразумение се очаква да бъде представен официално в събота сутринта, а целта е да се постигне споразумение между почти 200-те държави-участници в преговорите до обяд в събота, а не в петък, както бе планирано първоначално.