24 Ноември 2024, 10:20 Днес (0) | Вчера (0)

30% по-евтин газ от собствени находища

27 Май 2015 13:47 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 27 май 2015, 11:22
Под лиценза на creativecommons

Ако бъдат потвърдени прогнозите за наличие на петрол и газ в нашите акваториални води и започне промишлен добив, то ще имаме 30% намаление на цената на газа

Това коментира заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков. Той бе сред участниците в енергийна конференция, организирана от ГЕРБ, "Вилфрид Мартенс Център" и фондация "Ханс Зайдел", цитиран от БТА. 

В българското законодателство точно е разписан процентът на концесионно възнаграждение и той е 30 процента от приходите на компаниите - концесионери, обясни Станков. 

Концесионната такса зависи от това с какъв размер инвестиция какви количества газ биват открити - ако например само с един сондаж се открият количества от порядъка на между 40 и 80 млрд. куб. метра газ, какъвто е случаят в румънската част на блок Хан Аспарух, то тогава би трябвало да се плаща концесионна такса в пълен размер, обясни заместник-министърът. Ако се правят повече сондажи, то част от инвестицията се приспада по начин описан в закона, добави той. 

Станков заяви, че чистата икономия в цената на газа, ако бъде започната експлоатация на газовите ни находища, ще е най-малко 30 процента. Румънската страна е започнала три години преди нас с процедурата за проучване на техния блок Хан Аспарух и се очаква от 2018 г. да започне добиване на газ в румънски акваториални води, посочи Станков. Това по думите му означава, че в България първият добив може да започне през 2020 - 2021 г. 

"Паралелно със сондажите обаче трябва да започне и изграждане на преносна инфраструктура, която да отведе добития газ до системата на страната", отбеляза заместник-министърът. 

Той съобщи, че в момента "Булгартрансгаз" обновява изцяло инфраструктурата си - компресорните си станции, за да може системата да поеме нови количества газ от Черно море. 

За блок "Хан Аспарух" вече имаме избрана компания, която да направи проучването и това е консорциум от компаниите ОМВ, Тотал и Репсол, коментира Станков. От март - април 2016 г. се очаква да бъдат направени първите сондажи за проучване на находищата в този блок, съобщи той. 

През април тази година пък е даден старт на процедурата за избор на компании, които да проучат блоковете "Силистар" и "Терес", посочи заместник-министърът. Едно от изискванията към кандидатите е те да имат не по-малко от 150 млн. евро реализирани нетни приходи от продажби за последните три финансови години, което дава възможност в конкурса да участват вече доказали се успешни компании от бранша, посочи в презентацията си на форума Станков. 

Заместник-министърът подчерта, че първоначалните геоложки проучвания в дълбоко Черно море дават основание за оптимистични очаквания за сериозен добив. Вече има заявен интерес към обявените конкурси от страна на водещи компании в бранша и нашите очаквания са до крайния срок - 21 септември, техният брой да се увеличи, каза Жечо Станков. Разрешенията за търсене и проучване на петрол и газ в блоковете "Силистар" и "Терес" ще се издават за петгодишен срок с възможност за удължаване два пъти за по две години всеки път. Към момента от единствената ни действаща концесия за добив на газ в Черно море се добиват от 5 до 7 процента от националната ни консумация на газ. 

В отговор на въпрос за експлоатиране на наземните ни находища Станков посочи, че изцяло се спазва мораториумът върху проучване и добив на шистов газ и затова действията по част от наземните находища в момента са спрени.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 22 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8580
GBP 2.4796 2.4887 2.3487
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив