26 Ноември 2024, 14:25 Днес (3) | Вчера (2)

33 конкретни мерки ще борят корупцията у нас

08 Април 2015 16:20 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 8 април 2015, 12:50

Водещ приоритет е противодействието на корупцията по високите етажи на властта

Кабинетът прие Националната стратегия за превенция и противодействие на корупцията в Република България 2015 – 2020 г. Документът отразява волята и вижданията на правителството за превенция и противодействие на корупцията и е основана на разбирането, че корупцията е основна заплаха за демокрацията и икономическия растеж в България.
Изготвянето и изпълнението на антикорупционна стратегия е предвидена като мярка в Програмата на правителството за стабилно развитие на Република България за периода 2014 – 2018 г. и е подчертана изрично в Доклада на Европейската комисия за напредъка на България по Механизма за сътрудничество и оценка от януари 2015 г.
Водещ приоритет в стратегията е противодействието на корупцията по високите етажи на властта. Акцент е предложената реформа на институционалната рамка в областта на превенцията и противодействието на корупцията, насочена към по-голяма ефективност и по-добра координация между съществуващите органи и звена, включително и изграждането на единен орган за проверка на имуществото и конфликта на интереси на лицата, заемащи високи държавни длъжности, който да заработи в началото на 2016. Предвижда се определянето на вицепремиер за национален координатор на антикорупционната политика и създаването на Национален съвет, който да дава насоките на антикорупционната политика в страната, както и сформирането на Граждански съвет към него.
Стратегията отчита ключовото значение на политиките в други сфери, които имат цялостно влияние върху противодействието на корупцията, а именно: съдебната реформа, административната реформа, електронното управление и обществените поръчки.
Настоящата стратегия цели до 2020 г. България да се превърне в държава, в която дребната корупция е ограничена в значителна степен до средните за Европейския съюз равнища, корупцията по високите етажи не остава безнаказана, антикорупционните институции работят ефективно и имат реален превантивен ефект върху корупционните прояви, а възприятията и опитът на граждани и фирми за нивата на корупцията в България са намалени в значителна степен.
Стратегията съдържа 33 конкретни мерки в 6 приоритетни области:
1. Изграждане на ефективна система от антикорупционни органи и звена.
2. Противодействие на корупцията по високите етажи на властта.
3. Противодействие на политическата корупция с акцент върху "изборната корупция".
4. Превенция и противодействие на корупцията в съдебната власт, МВР и контролните органи.
5. Освобождаване на гражданите от "дребната" корупция.
6. Създаване на среда на обществена нетърпимост към корупцията.
В документа е разписано до средата на годината да бъде приет нов закон за уреждане на статута и функциите на единния антикорупционен орган.
С решението на Министерския съвет за национален координатор е посочен заместник министър-председателят по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 25 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8784
GBP 2.4796 2.4887 2.3506
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив