29 Ноември 2024, 01:27 Днес (0) | Вчера (2)

6-те актива, които се представят по-добре от биткойна през 2021 г.

29 Октомври 2021 13:00 Моите пари по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 29 октомври 2021, 11:37

Не е нужно да сте експерт по криптопазарите, за да постигнете същата или дори по-добра възвръщаемост - достатъчно е единствено да се огледате за подходящи алтернативи

Независимо дали сте застъпник, или противник на биткойна, никой не може да отрече подема, на който се радва криптовалутата през последната година, и особено през последните три месеца, когато тя отбеляза ръст от цели 26.30%, или малко над $66 000 за биткойн. Междувременно, първите два борсово търгувани фонда върху фючърси на криптовалутата (ProShares Bitcoin Strategy ETF и Valkyrie Bitcoin Strategy ETF) са вече факт, което съвсем очаквано доведе до нов натиск от страна на биковете. Но докато всичко това звучи чудесно, не всеки желае да инвестира средства в толкова доказано високо волатилен пазар - достатъчно е само да си припомним началото на 2020 г. Поради тази причина екипът на финансовия портал Моите пари цитира анализ на Delta Trading за шест алтернативи, които отчетоха по-висок ръст от биткойна за периода август-октомври 2021 г. и които минават за по-подходящи за инвеститори, търсещи доходност в по-дългосрочен план.

1. Ambarella Inc (тримесечен ръст от 69.28%)
Започваме с един от водещите производители на чипове - роля, която стана изключително ценна във времена, когато веригата на доставки на която толкова много бизнеси разчитат, е сериозно затруднена и превозът става все по-бавен и скъп. Някои анализатори дори вече сравняват недостига на чипове с петролната криза от 1970-те, Международният валутен фонд сви прогнозата си за ръста на американската икономика с цял процент, а главният изпълнителен директор на Intel откровено заяви, че се очаква недостигът на чипове да продължи поне до края на 2023 г.
Към момента най-потърпевша е автомобилната индустрия, а забавените доставки създават проблеми дори на Apple, която се принуди да отложи продажбата на новата си серия телефони, таблети, умни часовници и лаптопи до средата на ноември или по някое време през декември, както и да съкрати планираните за 2021 г. бройки на iPhone 13 с 10 млн. - нещо нечувано за компания с такава репутация и мащаби.
Но докато целият този коктейл от хаос неминуемо довежда до по-високи цени за крайния потребител, ситуацията в момента превърна компании като Ambarella в чудесна инвестиционна възможност с изгледи за висока дългосрочна възвръщаемост.

Защо Ambarella?
Достатъчно е да погледнем финансовото представяне на компанията за последната година - за четирите тримесечия, реалните приходи за акция на Ambarella отново и отново надхвърлиха очакванията на анализаторите. За последното си тримесечие (Q2 2021 г.)., например, тя отчете приходи от $0.35 за акция спрямо очакваните $0.25 и общи приходи от $79.33 млн. - с 4.60% над очакваното.
Друга важна метрика е засиленото присъствие на институционални инвеститори - през 2021 г., 81.3% от акциите на компанията се държат от институции, 13.9% от индивидуални инвеститори и едва 4.8% от определени служители на компанията.

Доминантното присъствие на институционални инвеститори обикновено е сигнал, че компанията е изградила силна репутация като надеждна инвестиция. Но може би по-важното в случая е, че Ambarella има амбициите да разшири дейността си.

Към момента компанията е известна най-вече с чиповете си за охранителни системи за наблюдение, но отскоро започна да се насочва към автомобилния пазар, като вече предлага системи за подпомагане при шофиране и чипове за автономни превозни средства. Сред клиентите ѝ през тази година се открояват:

• Motional (световен лидер в сферата на автономните превозни средства)
• Yandex (руска IT компания, най-известна с търсачката си със същото име)
• KeepTruckin (американска компания за управление на автопаркове)
• Arrival (английски производител на електромобили)
• Great Wall Motors и Dongfeng Motor Group (китайски автопроизводители)

2. Tata Motors Ltd (тримесечен ръст от 63.54%)
Всички знаем за незавидното положение, в което се намира автомобилната индустрия в момента вследствие на нарушените от COVID-19 глобални доставки. Но това правило изглежда не важи за Индия. По данни на индийската фондация India Brand Equity Foundation, автомобилният пазар в страната е в своя разцвет, а до 2025 г. електромобилният сектор се очаква да бъде оценен на $7.09 млрд.

Други благоприятстващи фактори за развитието на сектора в страната са:

• Осезаем ръст в доходния праг на средната класа и, по-конкретно, младите хора в страна
• Силно чуждестранно финансиране: $25.85 млрд. за периода 2000 г. - 2021 г., като до 2023 г. правителството очаква вливането на допълнителни $8-10 млрд.
• Засилена борба с вредните емисии, изразяваща се в програми за рециклиране на стари автомобили и цялостна електрификация на сектора
• Евтина работна ръка и ниски данъци върху производството на стомана• Рекордни продажби на луксозни автомобили: в последните месеци, все повече се засилват продажбите на последни модели Mercedes-Benz и други луксозни брандове - сигнал, че страната постепенно излиза от COVID кризата

Защо Tata Motors?
Tata Motors Limited e индийски производител на автомобили, държащ най-големия пазарен дял в страната (45%). Компанията предлага богат асортимент от превозни средства: от мини и "редовни” модели до ванове, бусове, камиони, ATV и дори спортни коли. Други фактори за скорострелния ѝ ръст през последните три месеца са:

• Силно тримесечно представяне: за първото си тримесечие на 2022 г. Tata Motors докладва рекордни продажби и петкратен ръст на приходите си от електромобили, както и ръст от 107.6% на общите приходи на годишна база
• Солидни чуждестранни инвестиции: с цел да засили присъствието си на електромобилния пазар и да намали вредните емисии, компанията се договори за сумата от близо $2 млрд. с фонда TPG Rise Climate и холдинговата компания ADQ. Предвижда се сумата да бъде похарчена в рамките на 5 години
• Рециклиране на стари автомобили: в стремежа си да отговори на новите изисквания на правителството, на 27 юли Tata Motors обяви, че ще инвестира в до 4 пункта за рециклиране на стари автомобили, като през идните години се надява да увеличи броя им до 10
• 10 нови електромобила: компанията планира да пусне на пазара 10 нови модела до 2025 г.

3. Apache Corporation (тримесечен ръст от 47.84%)
За последните няколко месеца цените на енергийните ресурси, в частност петрола (доскоро търгуващ се на рекордната цена от $86.10 за барел), въглищата и природния газ (двойно по-скъп в САЩ и петорно по-скъп в Европа на годишна база) се изстреляха до рекордни висоти вследствие на високото търсене и ниското предлагане. И докато за момента това не представлява толкова голяма опасност за САЩ, където се предвижда зимата да е мека, Европа и други региони нямат този късмет и по всяка вероятност ги очаква тежка зима, съпътствана от високи сметки за отопление.

Защо Apache?
Съвсем разбираемо, както Apache Corp, така и други компании в енергийния сектор, като Det Norske Oljeselskap (46.21%), Aker Solutions (43.85%), Marathon Oil Corp (38.03%) и Devon Energy Corp (33.15%) докладват по-високи приходи от очакваното и привличат интереса на индивидуалния инвеститор. Но да се върнем на Apa Corp и защо тя заслужава мястото си в този списък.

Компанията е една от водещите в американския сектор за добив и обработка на природен газ, суров нефт и втечнен природен газ по възможно най-екологичен път, като притежава филиали и в Египет, Австралия и Обединеното кралство. За последното тримесечие тя се доказа като една от най-успешните компании в сектора с тримесечен ръст в цената за акция от 47.84%.

Високото търсене на суровините, в комбинация със силния си отчет за второто тримесечие на 2021 г. (приходи от $316 млн.) и успешно приложените екологични мерки (прекратяване на изгарянето на непотребен газ в атмосферата, отделян при добива на петрол, рециклиране на почти цялата използваната при производството вода и т.н.) подобри имиджа на компанията и заслужи както одобрението на правителствата, така и вниманието на инвеститори от цял свят.

4. Cloudflare Inc (тримесечен ръст от 46.74%)
Едва ли друга година ни доказа необходимостта от надеждна киберзащита така както 2021 г. В рамките на годината се случиха няколко ключови пробива в киберсигурността на САЩ, сред които атаките срещу Colonial Pipeline, масачузетската Steamship Authority, JBS (най-голямата компания за опаковане на месни продукти) и полицейското управление на Вашингтон.  

В голяма част от случаите тези атаки доведоха до ред проблеми, включително критични инфраструктурни сривове, недостиг на ресурси, повишени разходи за стоки и услуги, финансови загуби поради неактивност или плащане на високи откупи и др. Стигна се дотам, че в доклада си за глобалните рискове Световният икономически форум посочи "неадекватната киберсигурност" като четвъртата най-вероятна критична заплаха за света през следващите две години, а скорошно проучване на IBM заключи, че осреднената финансова загуба през 2021 г. вследствие на пробив в киберсигурността възлиза на $4.24 млн.

Съвсем естествено, всичко това изостри нуждата от компании, фокусиращи се върху създаването на антихакерски софтуер, конфигурирането на добре защитени мрежи и други подобни дейности. Именно тук на ринга излиза Cloudflare.

Защо Cloudflare?
Cloudflare е американска компания, базирана в Сан Франциско и предлагаща набор от облачни услуги (анти-DDoS и антивирусен софтуер, оптимизиране на съдържанието и т.н.) на стотици бизнеси от цял свят. Към момента компанията е привлякла над 126 хиляди клиенти, близо 19% от които фигурират в ранглистата на Fortune 1000.

Други фактори за превръщането на Cloudflare в желана инвестиция са:

• Блестящо тримесечно представяне: през месец август компанията докладва годишен ръст от 53% ($152.4 млн.), рекорден брой новопривлечени крупни клиенти (приблизително 140), и почти удвоен нетен паричен поток от оперативна дейност ($7.5 млн. спрямо сумата от $4 млн. за 2020 г.)
• Нови рекордни стойности: на 21 октомври цената за акция достигна невижданите $144 и много анализатори подобриха оценката си за компанията вследствие на обещаващите технически и фундаментални пазарни показатели
• Влиятелни бизнес партньори: компанията започна да си сътрудничи с популярни онлайн търсачки като Bing на Microsoft и едноименната търсачка на Yandex, с цел да им помогне да показват възможно най-актуализираните резултати. Това бе постигнато чрез имплементирането на функционалност, уведомяваща търсачките при създаване, обновяване или изтриване на дадено интернет съдържание
• Cloudflare срещу Amazon: някои анализатори считат, че предстоящото пускане на Cloudflare R2 Storage - услуга за съхранение на данни от всякакъв тип в облачното пространство ще е способна да се конкурира с установената вече на пазара алтернативна услуга на Amazon Web Services, тъй като цената ѝ ще бъде много по-достъпна - $0.015 за гигабит информация спрямо $0.021 за гигабит в платформата на AWS

5. Борсово търгувани фондове върху уран (42.83%)
Някога считана за истинска революция в енергийния сектор, ядрената енергия отдавна загуби своя блясък след инцидентите в Чернобил и Фукушима. Липсата на субсидии в сектора си има и друга причина - правителствата считат разходите по производството за прекалено високи, а някои страни, като например Германия, са се обявили напълно против този енергиен източник и са на път да закрият всички действащи на територията на страната реактори.

Поради това, доскоро търсенето на уран бе ограничено главно в сферата на ядрената енергетика и медицинското оборудване, а цените си оставаха ниски - от $29 за паунд уран (453 гр.). Какво тогава принуди пазара да изстреля цената на урана до $48 за паунд в средата на август и да превърне сектора в инвестиционна възможност?

Защо борсово търгувани фондове върху уран?
Вследствие на скока в цената на урана, за последното тримесечие Cameco Corp - един от водещите производители в сектора, отчете тримесечен ръст от 45.56%. Това, съвсем естествено, се отрази и на възвращаемостта на борсово търгуваните фондове, проследяващи ключови играчи в сектора.

Така например, предлаганият от "Делтасток” АД ETF Uranium, проследяващ представянето на добиващи уран компании и производители на ядрени компоненти, също отчете висок тримесечен ръст от 42.83% и по всичко личи, че ядреният сектор тепърва ще започва да се превръща във все по-изгоден източник на електроенергия, който освен това е и значително по-екологично чист от използваните в момента суровини.

Други причини да включим борсово търгувани фондове върху уран като инвестиционна възможност са:

• Подобрена конкурентноспособност: докато в миналото разходите по генерирането на ядрена енергия бяха високи спрямо останалите алтернативи, завишените цени на природния газ и другите традиционни източници на енергия, както и все по-скъпите въглеродни квоти, превърнаха сектора в сравнително изгоден и екологичен вариант
• Подновен интерес: в момента в Китай се изграждат нови атомни централи, Япония постепенно започва да пуска в действие наличните си централи, а паралелно с това в Китай, САЩ, Обединеното кралство и Полша се разработват и прототипи на т. нар. малки модулни реактори, чието проектиране и построяване се очаква да бъде значително по-икономически изгодно
• Растящ оптимизъм: Световната ядрена асоциация и Международната агенция за атомна енергия подобриха прогнозите си за бъдещо използване на ядрена енергия за първи път след инцидента във Фукушима

6. Tesla Inc (27.88%)
"Изглежда все повече хора узряват за идеята да управляват електромобил. Всъщност, те са готови да закупят не какъв да е електромобил, а именно Tesla, и то възможно най-скоро. Силно се вълнуваме от този развой на събитията”. - Главен финансов директор Закри Киркхорн

Едва ли тази компания има нужда от представяне - превърнала се в нарицателно за  производител на "електромобили от бъдещето” и спечелила си милиони фенове от цял свят, днес Tesla е оценена на стойност от над $1 трилион.

Защо Tesla?
На 22 октомври, в часовете след обявяването на резултатите от третото си тримечие на 2021 г., акциите на компанията скочиха с 1.8% и достигнаха нов рекорд от $910, което за кратко засенчи дори цената за акция на социалната платформа Facebook. Но това не е единичен случай - от началото на годината пионерът-производител на електромобили е отчел ръст в приходите от 29%, като ръстът бе особено засилен в месеците след май, благодарение на още два обещаващи финансови отчета.

Но не това е толкова впечатляващото в случая, колкото фактът, че през цялото това време Tesla изглеждаше на практика незасегната (или поне не дотолкова) от световния недостиг на чипове, колкото нейната конкуренция. Според Дан Леви, анализатор към компанията за инвестиционно банкиране Credit Suisse, за това си има ясно изразена причина:

"Докато Tesla със сигурност е усетила глобалния недостиг на чипове, има няколко причини защо той не ѝ вляе така, както на другите производители на автомобили, но главната е фактът, че компанията пише голяма част от фърмуера си. Това ѝ позволява да се обърне към доставчиците на чипове само когато ѝ е крайно наложително”.

Нека разгледаме кои са другите причини, поради които Tesla би могла да бъде мощно оръжие в портфолиото на всеки дългосрочен инвеститор:

• Рекордни Model Y и Model 3 продажби: тези два модела си остават най-продаваните електромобили в света, дори на фона на засилващата се конкуренция на пазара. Това бетонира водещата позиция на компанията и предполага, че тя първа ще усети ползите от всякакви държавни политики, свързани с превръщането на електромобилите в "новото нормално”
• Разширяване на мрежата от зареждащи станции: на 21 октомври, Tesla обяви, че през следващите две години ще утрои покритието на Supercharger - глобалната си мрежа от зареждащи Tesla станции
• Сменени батерии: с цел да подобри печалбите си без да покачва цените, компанията ще замени батериите на някои от електромобилите си с литиево-железни фосфатни батерии (LFP). Моделите с по-дълъг пробег ще останат със старите и по-издръжливи батерии с никел-кобалт-алуминий (NCA)
• Прототип на първия Tesla електропикап (Cybertruck): на 21 октомври компанията потвърди съществуването на нови прототипи на превозното средство и съобщи, че очаква производственият процес да започне най-рано в края на 2022 г.

Заключение

Не е нужно да сте експерт по криптопазарите, за да постигнете същата или дори по-добра възвръщаемост - достатъчно е единствено да се огледате за подходящи алтернативи. Но независимо дали ще заложите на производители на чипове, на електромобилния сектор или на светлото бъдеще на ядрената енергия, винаги бъдете готови мълниеносно да промените стратегията си, защото във времена на волатилни пазари, нищо не е сигурно и победителите днес могат да се окажат победените утре.

Предупреждение за риск: Тази статия не представлява предложение за покупка и/или продажба на някой от упоменатите финансови инструменти. Информацията е взета от широкодостъпни източници и медии. "Делтасток" АД не носи отговорност за грешки, неточности или пропуски, нито за загуби, реализирани в резултат на прилагането или съобразяването с публикуваната информация.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 28 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8572
GBP 2.4796 2.4887 2.3451
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив