25 Декември 2024, 22:03 Днес (0) | Вчера (0)

7 годишни брутни заплати за близките на загиналите в Горни Лом

07 Октомври 2014 16:30 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 7 октомври 2014, 16:29
Булфото

На наследниците ще бъдат изплатени авансово обезщетения в размер на петдесет процента от общо дължимите индивидуални суми, равняващи се на 42 брутни месечни заплати

Наследниците на починалите от взривилия се завод "Миджур" край Горни Лом ще получат по 7 годишни брутни заплати обезщетение. Това става ясно от отговорите на Изпълнителна агенция "Главната инспекция по труда" (ГИТ) на въпроси на БГНЕС.

Припомняме, както Инсмаркет писа на 3 октомври, всички работници от завода са били застраховани със задължителната за тази високорискова дейност застраховка "Трудова злополука"в застрахователно дружество "Уника". От компанията обявиха още тогава, че ще обезщетят максимално бързо наследниците на жертвите от взрива в Горни Лом.

Всички пострадали са били назначени с писмени трудови договори с "Видекс" АД. От ГИТ посочват, че законодателството задължава работодателите в икономически дейности, в които коефициентът на трудов травматизъм е над средния за страната, задължително да застраховат работещите на опасните позиции за застраховка "Трудова злополука". Списъкът с тези икономически дейности се определя ежегодно със заповед на министъра на труда и социалната политика и работата с взривни вещества попада в него. По наредба застрахователната сума е равна на 7 годишни брутни заплати.

Проверката е установила, че за всички работещи в предприятието е направена такава застраховка. По силата на задължителната застраховка наследниците на починалите ще получат обезщетения. Обезщетения ще получат и трите пострадали жени. На наследниците ще бъдат изплатени авансово обезщетения в размер на петдесет процента от общо дължимите индивидуални суми, равняващи се на 42 брутни месечни заплати.

От Инспекцията по труда в момента не могат да отговорят дали е имало клаузи за допълнителни обезщетения при авария в договорите на работниците, не само защото това не е обект на контролната дейност, но и защото цялата налична документация (в т.ч. и трудовите досиета на работещите в дружеството) е иззета от следствените органи и инспекторите нямат достъп до нея. Заради инцидента се очаква всички работещи в завода да бъдат освободени от работа. Експерти по трудово право обясниха за БГНЕС, че най-вероятният начин, по който това може да стане според Кодекса на труда, е заради повече от 15 дни престой на предприятието. На това основание работодателят ще трябва да изплати едно обезщетение за неспазено предизвестие, равно на възнаграждението им, и още едно за хората, които не започнат работа в рамките на месец.

Контролните органи установили редица нарушения, свързани с условията, при които са работили служителите на завода. От ГИТ казват, че те могат да се систематизират в следните групи нарушения: нарушения на експлоатационните изисквания на сградите, като нарушена цялост на покривната конструкция, която трябва да е олекотена; липса на актуализация на инструкциите за безопасна работа при промяна на технологичните изделия; нарушения, свързани с ефективността на действие на вентилационните съоръжения; липса на правоспособност на някои работници; нарушения, свързани със съхранението на взривните материали; неосигурен нормален достъп до аварийните изходи; неосигурени лични предпазни средства в необходимото количество в някои от спомагателните дейности; не са осигурени инструкции за безопасна работа по работните места.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 25 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив