Централните банки от Евросистемата са закупили суверенни облигации за 9,8 млрд. евро само през първите три дни
Това обяви Беноа Кьоре от Изпълнителния съвет на Европейската централна банка по повод стартиралата в понеделник (9-и март) програма на ЕЦБ за "количествени облекчения", цитиран от БНР.
Говорейки на събитие в Париж, Кьоре също така отбеляза, че средният матуритет на закупените досега държавни облигации е бил деветгодишен.
Действието на ЕЦБ е стриктно обвързано с нейния мандат, защити той програмата за "количествени улеснения" и добави, че покупките на облигации могат да продължат дори и след първоначално заложения краен срок до септември 2016-а година.
Банките от Евросистемата, включващи ЕЦБ и 19-те национални централни банки от еврозоната, стартираха официално в понеделник програмата за месечни покупки на суверенни облигации за 60 млрд. евро, имаща за цел да стимулира икономическия растеж и инфлацията в региона.
Коментирайки солидната обезценка на еврото в последно време, Беноа Кьоре каза, че по-силният долар е неизбежен резултат от настоящата различаваща се парична и лихвена политика, провеждана от двете страни на Океана. В същото време той отбеляза, че държавите, които не провеждат реформи ще се възползват в по-малка степен от настоящите стимулиращи мерки.
Кьоре посочи, че икономическото възстановяване в еврозоната се намира в "ускоряваща се фаза", но изрази известна предпазливост, тъй като това може да се окаже само циклично възстановяване, дължащо се най-вече на ниските петролни цени.
Относно Гърция Беноа Кьоре посочи, че ЕЦБ желае да възприеме гръцките облигации като приемливи за програмата за "количествени облекчения" (ЕЦБ да започне да купува и гръцки дългови книжа), но подчерта, че първо трябва да има успешно приключване на прегледа по настоящата спасителна програма за Атина.
И днес доходността на еврооблигациите продължава да бележи все нови и нови рекордни дъна, докато еврото се срина до поредно 12-годишно дъно от 1,0494 долара в резултат на стартиралата от началото на седмица програма на ЕЦБ за "количествени облекчения".
Доходността (лихвата) на 10-годишните испански и италиански облигации се понижи с нови 4 базисни пункта към исторически дъна съответно от 1,06% и от 1,09%, докато доходността на техните 30-годишни книжа падна с 10 пункта съответно към 1,87% и към 1,85%. Днес доходността на 10-годишните немски облигации се стабилизира около 0,21%, след като вчера се срина до рекордно исторически дъно от 0,199%.